Gelişimin başında kendine güvenin geldiğini söylüyor uzmanlar . Kendinize güve nerek gelişebilirsiniz!.. Kendine güven yani özgüven şu kavramlarla tanımlana bilir: fikirlerini kabul ettirmek, iyim serlik, istekli olmak, sevgi, gurur, bağımsızlık, güven, e

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Uğur YUVARLAK
"KISADAN KISSA"
03.03.2014Özgüven; kendimiz ve yeteneklerimiz hakkında pozitif ve gerçekçi bir anlayışa sa hip olduğumuz anlamına gelmektedir. Diğer taraftan, özgüven eksikliği ise; ken dinden şüphe duymak, pasiflik, boyun eğme, aşırı uyum gösterme, yalnızlık, eleş tirilere karşı hassas olma, güvensizlik, depresyon, aşağılık duygusu ve sevilmedi ğini hissetme gibi kavramlarla tanımlanabilir.
Aşağılık duygusu, umutsuzluk gibi duyguları, genellikle evde, okul da veya işte yaşadığımız kimi olumsuz yaşam deneyimlerinden sonra ortaya çıkar. Örneğin, siz büyüme aşamasındayken, ebeveynleriniz size sağlıklı ve destekleyici bir çevre sağlayamamış olabilir. Size karşı çok eleştirel, talepkar ve/veya aşırı koruyucu olabilirler. Sonuç olarak, kendiniz hakkında olumsuz düşünmeye başlarsınız.
Aileden birini veya yakın bir arkadaşı kaybetmek.
Örneğin: anne-babanızın boşanması, evinizden ilk kez ayrılıyor olmak(ailenizden ve arkadaşlarınızdan ayrı olmak), erkek/kız arkadaşınızdan ayrılmak. Başarısız lık, hayal kırıklığı gibi olumsuz olayları bir deneyim gibi algılamaktansa, bunların üzerinde fazla durmak. Kendini veya yeteneklerini çok acımasız bir şekilde eleş tirmek.
Olayların sonuçlarını, gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendir mek. Ailenizin ve arkadaşlarınızın, sizinle ilgili istek ve beklentilerini karşılayabil mek için çok fazla baskı hissetme ve bu durumun sizin kendi kimliğinizi geliştirme nize ve kendinize ait kararlar almanıza mani olması.
Gerçekçi olmayan hedefler belirleme. Başarısızlık korkusu.
Örneğin; bir dersinizden kaldığınızda, kendinizi bir dersten kalmış, iyi bir insan olarak düşünmektense, işe yaramaz ve başarısız biri olarak düşünmek.
 

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak


Özgüveniniz arttırılabilir mi?
Elbette arttırılır. İşe kendiniz hakkında olumlu düşünmekle başlayın. Gerçekçi olan ve beklentilerinizi karşılayan hedefler belirleyin. Makul seviyede hedefler belirleyin ki, böylece başardığınız şeyler, başta ulaşmayı düşündüğünüz hedef lerlere yakın olsun. Bu durum, öz güveninizi ve kendinizle ilgili memnuniyetinizi destekler.
Psikolojinin öncülerinden William James şöyle der:
“ Kendinden memnun olmak = Ne başardığımız / Başarmayı hedeflediğimiz şey ”
Bir şey başardığınızda kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin. Kötü veya üzücü bir şey olduğunda, olumsuz düşüncelerinizin farkına varın. Tamamen duygularınızla hareket etmek yerine, içinde bulunduğunuz durum hakkında man tıklı olarak düşünün.
Zayıf taraflarınız yerine, güçlü taraflarınıza ağırlık verin. Belirli konularda, diğerle rine göre daha becerikli ve iddialı olduğunuzun ve hayatınızın her alanında mükemmel olmanın imkansız bir şey olduğunun farkına varın. Yaptığınız ve başar dığınız şeyleri sadece şansa bağlamayın. Bunun yerine, kişisel başarılarınız için kendinizle de gurur duyun.
Fikirlerinizi savunun. Diğer bir ifadeyle,başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı, dürüst ve net bir şekil de ifade etmeyi öğrenin.
Haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve sizin için makul olmayan isteklere “hayır” deyin. Fikirlerinizi açık ifade edebilme konusunda alacağınız bir eğitim, özgüveni nizin gelişmesinde size çok yardımcı olabilir.
Yaşamınızda önemli olduğuna inandığınız sorunların bir listesini çıkartın. Daha sonra bunları iyileştirmenin veya değiştirmenin yollarını yazın. Bütün sorunlarınız tabii ki kolay ve hızlı bir şekilde çözülemez, ama hemen harekete geçebileceğiniz bazı alanlar da olacaktır.
Özgüveni iyileştirmek için hatırlanması gerekenler:
*Kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık verin.
*Kendiniz hakkında olumlu düşünün.
*Deneyimleriniz den ders çıkartın.
*Gerçekçi hedefler belirleyin.
*Cesaretli olun.
*Öğrenmeye devam edin.
*İşe yarar şeyler yapın.
*Basitliğe önem verin.
*Değişimi hoş karşılayın.
 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org