Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri, yarın İnecik‘te yapılacak
 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ve Türkiye Güreş Federasyonu ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün de katkıda bulunduğu Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri, 23 Eylül Cumartesi günü İnecik Mahallesinde gerçekleştirilecek.

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ve Türkiye Güreş Federasyonu ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün de katkıda bulunduğu Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri, 23 Eylül Cumartesi günü İnecik Mahallesinde gerçekleştirilecek.Etkinlik programına göre, güreş müsabakaları öncesi, saat 09.00'da Hüseyin Pehlivan'ın Eski Mezarlıktaki kabri ziyaret edilecek.
Haber Süleymanpaşa 22 Eylül 2017 'te güncellendi. 510 defa okundu.


Kabir ziyareti sonrası, güreşlerin yapılacağı İnecik Mahallesine hareket edilecek.

Güreş alanındaki programın, saat 10.00'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılışı yapılacak ve ardından protokol konuşmaları olacak.

Saat 10.15'te güreş müsabakaları başlayacak  ve 18.00'e kadar güreşler sürecek. Müsabakaların bitiminde ise derceye girenlere ödülleri verilecek.

Güreşlere, Trakya'dan ve Anadolu'nun çeşitli illerinden çok sayıda pehlivanın katılması bekleniyor.

                                        GÜREŞ ALANINA ARAÇ KALKACAK

İnecik Mahallesindeki güreşleri izlemek isteyenler için, Süleymanpaşa Sahil Dolgu Alanı TEKPARK otopark noktasından saat 07.00'den itibaren, güreşlerin yapılacağı alana günboyu ring servis hizmeti verilecek. 

 

 TEKİRDAĞLI HÜSEYİN PEHLİVAN

Hüseyin Pehlivan (Hüseyin Alkaya) ya da, nam-ı diğer Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan, 1908 yılında Bulgaristan'da Kırcaali'nin Alkaya Köyünde doğdu. 14 yaşında güreşe başlayan Hüseyin Pehlivan, ailesi ile birlikte 1927'de Türkiye göç ederek Tekirdağ'a yerleşti. Doğduğu köyün adını, soyadı olarak kullandı.

Cumhuriyet'in ilk yıllarına adını yazdıran önemli pehlivanlardan biri olan Hüseyin Pehlivan, sadece yağlı güreşte değil serbest güreşte de altın kemer sahibidir.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, 9 yıl üst üste başpehlivan olmuştur. Aynı zamanda 1936-37-38 yıllarında Eminönü Halkevi tarafından düzenlenen Türkiye Serbest Güreş Şampiyonası'nda altın kemer almıştır.

Dünyaca ünlü bir güreşçiyi dize getiren Hüseyin Pehlivan, Atatürk'ün de oldukça sevdiği bir güreşçidir.

GAZOZU HİÇ SEVMEZDİ

Hüseyin Pehlivan'ın meydan okuma cümlesi, "Kaybeden Gazoz İçer" dir. Gazozu hiç sevmeyen Pehlivan, yurtiçi ve yurtdışında kendisine güreş tabiriyle 'cıvgar' yani 'anlaşma' teklif edenlere "Onu bunu anlamam arkadaş! Kaybeden gazoz içer" yanıtını vermiştir.

2012 yılında kendisi adına, Şarköylü hemşehrimiz Güreş Tarihçisi Mehmet Canbulat tarafından "kaybeden Gazoz İçer" isimli belgesel yapılan Hüseyin Pehlivan, 10 Şubat 1982'de hayata gözlerini yumdu.

Kalplerde yaşamaya devam eden Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan, Tekirdağ Cumhuriyet Meydanı'ndaki heykeliyle hemşehrilerini selamlamaya devam etmektedir.

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org