TARİHTEN ESİNLENEN BİR KISSA Sezai GENÇÖZ Köşe Yazarı Tekirdağ Yeni İnan

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Sezai GENÇÖZ
TARİHTEN ESİNLENEN BİR KISSA
29.05.2014


Bugünkü makalemde değerli okurlarımla tarihi bir olaya göz atmayı murad etmekteyim. Günümüzden birbuçuk asır önceye, ondokuzuncu asrın yarısından sonra, dünyamızın siyasi görünümünü irdelediğimizde; Dünyamızın dört büyük imparatorluk tarafından yönetildiği gözlemlenir.

Bunlardan Rus Çarlığı, Asya Kıtası’nın büyük bir bölümünü ele geçirmiş. Fransa, Napolyon Bonapart devrindeki gibi olmasa da, yine de sömürgeleri olan bir devlet. İngiltere ise, sahip olduğu güçlü donanması sayesinde Amerika Kıtası’nda Afrika, Avustralya ve Asya Kıtası’nda dahi olan sömürgeleriyle, devrinin en güçlü devleti olduğu görülür.                       

Osmanlı İmparatorluğu ise, asırlardır iç ve dış düşmanlarının sonu gelmez çabaları ile zayıf düşmüş. Ancak, yine de, hakimiyetini sürdürdüğü Doğu Avrupa ve Balkanlar’dan, Rusya ve diğer batı ülkelerinin kışkırtmalarıyla başta Romanya olmak üzere Sırp, Bulgar, Yunan ve diğer Balkan halkları ile uğraşır durumdaydı.

Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?

 

Durum böyleyken Osmanlı İmparatorluğunun başına 1861 yılında Sultan Abdülaziz geçmiş. Sultan İkinci Mahmut ve Abdülmecit tarafından başlatılan tanzimat hareketlerine devam edeceğini bildirmiş. Her ne kadar muhalif olsalar da Rusya, İngiltere ve Fransa ile ilişkilerin geliştirileceği çalışmaları ile başta donanmanın yenilenmesi olmak üzere çeşitli yenilikleri başlatmıştı. Sultanın batı ülkelerini ziyaret etmesi ve bunlardan bilhassa Fransa ile sıkı ilişkiler kurması, hatta, aslen İspanyol olan Fransa İmparatoriçesi Öjeni’nin İstanbul’a gelerek iadei ziyarette bulunması ve de donanmanın geliştirilmesi çalışmaları, en büyük ve güçlü donanmaya sahip bu nedenle de en çok ve yaygın sömürgelere sahip olan İngilizler’de tedirginliğe neden olur. Osmanlı İmparatorluğu’nun iyi bir yönetimle tekrar güçlenmemesi. Daha da önemlisi, İngiliz donanmasına rakip olabilecek bir donanmanın oluşturulmaması için, Sultan Abdülaziz’in bertaraf edilmesi gündeme gelmiştir.

İngiltere o sıralar tüm dünyada örgütlenmiş çok güçlü siyasi ve ekonomik oldukça da gizli bir kuruluşun, lider ülkelerinden biri durumundaydı. Osmanlı İmparatorluğu’nda da örgütlenmiş olan bu kuruluş eyleme geçirilmiş, başkent İstanbul’da başlatılan bazı protesto gösterilerinden sonra Sultan Abdülaziz tahttan indirilerek yerine, yine o kuruluşun bir üyesi olan Beşinci Murat padişah yapılmıştı. Ancak, yeni padişahın tutarlı olmayan davranışları Sultan Abdülaziz’i tahttan indiren örgüt sempatizanı heyeti telaşlandırmış. Padişahın yeniden tahta geçebileceği endişesi ile o koca sultan, güya intihar etti süsü verilip bilekleri kesilmek üzere öldürülmüştü.

Eveet. Bu olayı okurlarım ile niye paylaştım? Bizzat kendi izlenimlerim. Ayrıca, çok yetkili bir yöneticimizin bir vesile ile belirttiği gibi hani Davos’ta yaşanan ‘Van Minüt’ olayından sonra gelişmeye başlayan, dış kaynaklı bazı ziyaretler ve de o ülkelerdeki ikametler. İsimleri Türkçe olmayan paylaşımlar. Ülkemizde zuhur eden, bazıları da incir çekirdeğini doldurmayacak denilebilecek her oluşumdan sonra meydana gelen vurdulu kırdılı, molotof bombalı, havai fişekli, sapanlı misketli, sopalı pankartlı, tazyikli sulu ve gazlı, yalanlı dolanlı, iftiralı savunmalı, kasetli görüntülü. Protesto, yürüyüş, direniş gibi olaylarda acaba bir yabancı parmağı mı var dersiniz?

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org