YEMEKLERİN PARASI

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
YEMEKLERİN PARASI
13.03.2018


Adamın biri, aylarca, yıllarca biriktirdiği paralarla, İrlanda’dan Amerika’ya gitmek için bir vapur bileti alır. Nasılsa oraya yerleştiğinde para kazanıp durumunu düzeltecektir. Bu uğurda tüm parasını harcamış olsa da, günler süren yolculuk sırasında acıktığında yemek için birkaç ekmek ve soğan da satın alabilmiştir.

Vapur harekete geçer ve biraz sonra yemek saati gelir. Ancak kahramanımız, diğerleri gibi yemek salonunda yemek yiyemediği için, çıkardığı ekmek ve soğanını yer. Yemekten sonra, vapur yolcuları, yedikleri ağır yemekleri sindirebilmek ve eritebilmek için güvertede gezinirlerken, bizimki talihine, fakirliğine bela okuyarak, bir köşeye kıvrılıp yatar.

Vapur yolculuğu bu minval üzere devam ederken, birkaç gün sonra yolculardan biri, yemek saati öncesi kahramanımızı fark edip yanına gelir:

-Neden siz de diğer yolcular gibi bizimle yemiyor, kuru ekmek ve soğan yiyorsunuz?

Kahramanımız, fakirliğinden utanmıştır:

-Benim fazla iştahım yok. Ayrıca ben ekmek ile soğan yemeyi seviyorum.

Adam ikna olmaz:

-Bakın, ben doktorum. Günlerdir hep aynı şeyi yemek, inanın bana hiç de sağlıklı bir seçim değildir. Lütfen siz de buyurun, bizimle birlikte yiyin. Birazdan servis başlayacak. Üstelik bugün bonfile de var.

Zavallı İrlandalı, artık kaçarı olmadığı için gerçeği söylemeye karar verir:

-Ben tüm paramı bilete verdim. Ayrıca yemek yemek için bir kuruşum bile yok.

Doktor, bu habere çok şaşırır:

-Beyefendi, nasıl olur! Burada yemekler, bilet parasına dahildir. Şu görmüş

olduğunuz yolculardan hiç biri ekstradan yemek parası ödemiyor ki. Siz bilet almakla, yemeklerin parasını zaten ödemiş oldunuz.

Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org