SINIR

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Şafak LAYİÇ
SINIR
11.07.2018


Adamın biri, Atalarından kalan son mirasını da satmak için bir antikacı dükkânına girer. Antikacı, bu ipek halı için kaç lira istediğini sorar:

-100 lira.

Antikacı, adamın istediği parayı verir ve halıyı alır. Ancak eve dönüşünde yol üstünde başka bir dükkân sahibi olan antikacı, halıyı kaça sattığını sorar:

-100 liraya sattım.

Bu antikacı, aslında bu halının çok daha değerli olduğunu, neden daha fazla para istemediğini sorar:

-Çünkü benim bildiğim en büyük rakam 100.

X X

Gerçekten de, beynimiz ve kapasitemiz, bildiklerimizle sınırlıdır. Örneğin ilkel kabile üyelerinin talepleri gördükleriyle sınırlıdır. Oysa gelişmiş bir toplumda yaşayanların talepleri elbette çok daha fazla olacaktır. Bundan dolayı, gerek anababalar, gerekse yöneticiler, çocuklarının ve vatandaşların daha çok gelişmesini, üretmesini, böylece ailesine, vatanına, milletine, hatta insanlığa daha fazla katkı yapmasını istiyorlarsa, onların sürekli daha fazla şey görmesine ve öğrenmesine destek olmaları gerekir. Bu nokta, gelişmiş ve geri kalmış aile ve toplumlar arasındaki en büyük farktır.

Ancak insanlar genelde öğrenmeye karşı dirençlidirler. Acaba hangimiz okullara öğrenme açlığı ile gittik? Hangimiz sınıflardaki muhteşem öğrenme ortamının tadına varamayarak, teneffüs zilinin çalmasına üzüldük?

İnsanları öğrenmeye iten en önemli motivasyon araçlarından biri meraktır. Merak, eğer ailede ve okullarda kışkırtılırsa, desteklenirse, o ailede ve toplumda yaşayan insanlar, beyinlerinin sınırlarını sürekli

geliştirirler.

Meraklı insanların ödüllendirildiği ailelerde ve toplumda yaşayan insanlar, hem kendilerini hem de çevrelerinde yaşayan insanları sürekli ileriye doğru taşırlar. Meraklı insanlar, hiçbir sınır tanımazlar. Sınır, onları daha da ateşlemekten başka bir işe yaramaz.

X X

KÜÇÜK BİR NOT: Yaz mevsimi, bilindiği gibi, pek çok öğrenci, öğretmen ve çalışanlar için tatil dönemidir. Ayrıca düğünler de en çok bu aylarda yapılır. Buraya kadar her şey güzel de, bu düğün konvoylarına ne yapacağız? Bazı vatandaşlar, sık sık korna basarak gürültü kirliliğini arttırmakta, çevreyi eksoz dumanına boğmakta, bazen de trafik kurallarını çiğneyerek, adeta terör estirmektedir. Acaba bu konuda “huzurumuz için” yetkililer neler yapmaktadır veya hangi önlemleri alacaklardır? İnşallah bir daha bu konuda yazı yazmama gerek kalmaz.

Ne dersiniz?...

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org