SİKKELERİN SIRRI

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Şafak LAYİÇ
SİKKELERİN SIRRI
11.11.2017


Bundan yüzlerce yıl önce, bir köyde yaşayan nişanlılar, çeşme başında buluşurlar. Adam su içerken, çeşmenin oluşturduğu havuzun dibinde bir sandık görür ve sandığı heyecanla açar. İçinden çıkan sikkelerin çok değerli olduğuna inanır:

-Ayşe’m, şu paralara bak! Çok zengin olacağız.

Oysa Ayşe böyle düşünmemektedir:

-Hasan’ım, bırak bu sandığı. Bu tuhaf paralar bize uğur getirmez. Elimizdekiler bize yeter…

Ancak Hasan kararından dönmez. Ertesi sabah erkenden kasabaya gider. Zenginliğine güvenerek terziye çok pahalı bir takım elbise siparişi verir. Ancak terzi bu sikkeleri kabul etmez:

-Be adam, bu paralar sahte. Görmüyor musun, üzerindeki yaşlı kral da yabancı. Var git yoluna. Yoksa seni şikâyet eder, sahtekarlıktan tutuklatırım.

Hasan bu defa şehre gider. Ancak oradaki esnaflar da sikkelerin sahte olduğu söyleyince, komşu ülkeleri tek tek araştırıp, paraların üzerindeki yaşlı kralı bulmaya ve ondan bu paraların karşılığı olan altınları istemeye karar verir. Fakat aylar, yıllar süren çabasının sonucunu alamaz.

Kahramanımız bir gün bir bilgeye rastlar ve ona bu yabancı sikkeleri bozdurup bozduramayacağını sorunca, aldığı cevapla sarsılır:

-Bu paraların üzerindeki yaşlı kral, sana hem yıldızlar kadar uzak hem de burnunun dibindedir. Ancak bu kralı bulduğunda durumun daha iyi değil, daha kötü olacak.

Hasan ne yazık ki mesajı anlayamaz ve yoluna devam eder. Bu sikkeler onu adeta kör etmiştir. Pek çok ülkeyi gezdikten sonra sonunda köyüne geri dönmek

zorunda kalır. Evine gitmeden önce köyün meydanındaki çeşmeden su içmek ister. Ancak bu sırada yaşlı bir kadın çeşmeden su doldurmaktadır:

-Nine, müsaade et de bir su içeyim.

Nine geri çekilir ve bu yabancıyla göz göze gelir. Hasan bu kadının sevgilisi olduğunu anlar:

-Ayşe’m, ben büyük hata yaptım. Şu lânet sikkeleri bozdurup zengin olma hayalimin peşinde bir ömür tükettim. Eğer bu sikkelerin üzerinde resmi bulunan yaşlı kralı şu an bulsam, yemin ederim ki onu şuracıkta öldürürüm.

Hasan, sikkeleri yere atar. Ayşe yerdeki sikkelerden birini alır; resme bakınca beyninden vurulmuşa döner ve hızlı adımlarla oradan uzaklaşır. Hasan arkasından seslenir:

-Ne oldu Ayşe’m, benden neden kaçıyorsun?

-Hasan’ım, bu sikkelerin üzerindeki yüz senin yüzünmüş!

Zavallı adam, bu lanet karşısında yere yığılır ve bir daha kalkamaz.

Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org