MUHAMMED ALİ VE SAVAŞ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
MUHAMMED ALİ VE SAVAŞ
08.10.2019


Sonradan Müslümanlığı seçmiş olan Dünya boks şampiyonu Muhammed Ali, Amerika’nın Vietnam’da büyük bir direnişle karşılaştığı, morallerin bozulduğu bir dönemde askere çağrılır. Ancak kahramanımız, Amerika için askerlik yapmayı kabul etmez ve vicdani ret hakkını kullanır. Gazeteciler, bunun nedenini sorunca, şu cevabı alırlar:

-Vietnamlılar bana hiç kötülük yapmadılar. Onlarla neden savaşayım ki! Ayrıca asker kaçağı da değilim. Ne bayrağımızı yakıyor, ne de Kanada’ya kaçıyorum. Ben burada kalacağım. Beni hapse mi tıkmak istiyorlar? Kendileri bilir. Biz zaten 400 yıldan beri bu topraklarda esiriz. Üç beş yıl daha yatsam ne çıkar? Ama katillerle bir olup o fakirleri öldürmek için Vietnam’a gitmeyeceğim.

     Gazeteciler, bu farklı ve aykırı sözleri duyduklarına inanamazlar. Ancak Muhammed Ali, Dünyanın en büyük terör devletinde yaşamasına karşın, ona kafa tutmayı sürdürür:

-Eğer öleceksem, orada değil burada ölürüm. Bu zihniyetle kapışarak ölürüm. Benim düşmanım Çinliler, Japonlar veya Vietnamlılar değil, mazlumlara savaş açan bu yöneticilerdir. Çünkü özgürlük istediğimde bana onlar değil, bu yöneticiler karşı çıktı. Hakkımı aradığımda, eşitlik istediğimde benim yanımda değil, hep karşımda oldular. Şimdi benden utanmadan, kendileri adına savaşmamı mı istiyorlar? Ben haklarımı ve dini özgürlüklerimi elde etmeye çalışırken siz bile beni savunmadınız, desteklemediniz.

     Dünya şampiyonu, duracak gibi değildir. Adeta kendisinden hesap sormaya niyetli olanlara hesap sormaktadır:

-Kendi memleketimizde bile beni savunmadınız. Hayır, elbette size yardım etmeyeceğim. Suçunuza ortak olmayacağım. Çünkü hiçbir Vietnamlı yolda yürürken bana “pis zenci!” diye seslenmedi!

     Ancak kahramanımızın bu onurlu duruşu, hükümet tarafından elbette cezasız bırakılmadı ve hem spor lisansına el konuldu hem

de VATAN HAİNİ ilan edildi.

     Fakat Muhammed Ali’nin bu direnişi, barışsever Amerikalılara büyük moral ve cesaret verince yöneticiler, basit bir trafik suçunu gerekçe göstererek kahramanımıza 5 yıl hapis cezası verdiler.

     Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük boksörlerinden biri olan Muhammed Ali, 2016 yılında, mücadelelerle dolu bu onurlu hayatını kaybederek, insanlık tarihine geçti.

     Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org