KÜÇÜKLER BÜYÜMEDEN

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Şafak LAYİÇ
KÜÇÜKLER BÜYÜMEDEN
12.06.2018


Bir grup eğitim uzmanı, insan davranışlarını araştırmak üzere, yoksul bir mahalleye, kapısı açık, sahipsiz görünümlü bir otomobil bırakıp, uzaktan olacakları izlemeye başlarlar. Önce çocuklar bu arabaya girip karıştırırlar, içinde oyunlar oynarlar. Ancak ertesi gün, sahipsiz olduğuna iyice ikna olduklarında, o mahalle sakinleri, birkaç saat içinde bu arabayı parçalayarak kullanılamaz durumuna getirirler.

Aynı eğitimci grubu, aynı marka otomobili, yine aynı şartlarda, bu defa “zengin” bir mahalleye bırakırlar. Fakat o gün arabaya kimse dokunmaz. Ertesi gün de kimse ilişmeyince, eğitim grubu sorumlusu, otomobilin kelebek camını küçük bir darbe ile kırar. İşte o zaman, zengin mahalle sakinleri de, bir işaret almışlar gibi, bu otomobile de zarar vermeye başlarlar.

Eğitim uzmanları, bu deneyden şu sonucu çıkarırlar: “Küçük sorunlar, zamanla büyük sorunlara dönüşme eğilimindedir.”

Gerçekten de, bu sonucun günlük hayatımızda da bir karşılığı, bir anlamı vardır. Örneğin, evimizin önündeki, bir kendini bilmezin attığı bir çöp, bize büyük zararlar vermeyebilir. Ve onu oradan kaldırıp çöpe atmamız da bize fazla bir yük getirmez. Ancak ya böyle bir şey yapmazsak? Ya bu küçük soruna hiç müdahale etmezsek?

İşte bu araştırma bize göstermiştir ki, herhangi birinin yaptığı küçük bir hata, eğer müdahale edilmezse, zamanla bir kartopu gibi büyüyebilir. Yine çöp örneğine dönersek, oradan kaldırmadığımız bir çöp, bu sırada evimizin önünden geçen diğer insanların, oraya çöplerini atma ihtimalini de artıracaktır. Orası, muhtemelen, birkaç saat içinde, küçük bir “çöp toplama yeri”ne dönecektir.

Eğitim uzmanlarının ortaya koyduğu bu önemli sonuç, il hatta ülke ölçeğinde de bize bazı fırsatlar vermektedir. Örneğin belediye ve emniyet görevlileri, genelde büyük suçların peşindedir. Oysa küçük suçlara da ağırlık vermek gerekmez mi? Çünkü küçük suçları önlemek, elbette daha kolaydır. Ancak biz büyük suçlarla boğuşurken, hatta bazen bu suçların altında ezilirken, önemsemediğimiz o küçük suçlar, adım adım büyümekte ve geleceğin büyük suçları olarak karşımıza çıkmayı, diğerleri

gibi bize hayatı zindan etmeyi hedeflemektedir.

Çok şükür ki yine seçimler dönemindeyiz. Bize millet olarak bu dönemde büyük görevler düştüğüne inanıyorum. Acaba hangi partiyi desteklemeliyiz? Bu konuda, önyargılarımızı, takım tutma alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp, araştırmalar yaparsak, partileri, vaatlerini, yaptıklarını ve dürüstlüklerini karşılaştırırsak, bize elbette birkaç saat ya da gün kaybettirecektir. Ancak, bu tür sorgulamalar sonucunda verdiğimiz kararlar elbette çok daha mantıklı, isabetli ve doğru olmaz mı?

Bir de, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, liderlerin TV’deki karşılıklı konuşmalarını, tavırlarını, performanslarını dikkatlice izleyebilirsek, hata yapma ihtimalimiz iyice düşecektir. Bundan bence hem millet olarak biz, hem de gelecek nesillerimiz kazançlı çıkacaktır. Ne dersiniz?

Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org