HIRS

Şafak LAYİÇ
HIRS
03.08.2018


Çöllerde ulaşımı sağlayan en saygın hayvanlardan biri develerdir. Dur durak bilmeden günlerce, aç, susuz yürüyebilirler. Ancak bu hayvanın çok önemli bir zayıf noktası vardır: Diken yemek.

Çölde pek diken olmaz; ama bir bulur ve yemeye başlarsa, bu deveyi sonradan durdurmak pek güç olur. Zavallı hayvan, bu acı veren bitkiyi yedikçe, dili ve damağının kanamasına yol açar. Develer, dikenden çok, kendi kanının tadına bayılırlar. Hayvan yedikçe kanamalar artar. Kan içtikçe daha da zevk alan, adeta sarhoş olan deve, bu kısır döngü, dışarıdan fark edilip durdurulmazsa, ne yazık ki kendi kanında boğulur.

Araplar, develerin düştüğü bu kısır döngüye HARESE derler. Zaten, günlük hayatta olumsuz bazı duygular için kullandığımız, “hırs”, “ihtiras” ve “muhteris” gibi kelimeler işte bu eylemden türetilmiştir.

X X

Maalesef “harese” eylemi, bazen insanlarda da görülür. Tarih okuyanlar, bazı liderlerin, kana bir türlü doymadığını görürler. Bunlar, hedeflerine, para ve güce öyle odaklanmışlardır ki, sadece başkalarının kanlarını döktüklerini sanırlar.

Oysa vakitleri geldiğinde bu kişiler de, döktükleri kanda boğulurlar. İtalya, Romanya ve Irak liderliğini ele geçirmiş olan Benito Mussolini, Nicolae Ceauşescu ve Saddam Hüseyin gibi diktatörlerin akıbetleri birbirlerine ne kadar da benzemiştir.

Ancak insanlar arasındaki HARESE, sadece diktatörlerle de sınırlı değildir. Aramızdaki bazı kişiler de bu eylemi, daha az fark edilir biçimde yapmaktadır. Örneğin, işkolikler, para ve güç kazanma uğruna, bazen yakınlarını ihmal eder, elde ettiklerinin hayrını göremezler. Oysa kazandıkları onların gözlerini kör etmiştir. Bu kişiler, çalıştıkça kazanırlar elbette; ancak yakınlarını öyle ihmal ederler ki, kaybettiklerinin çoğu zaman farkına bile varamazlar. Böylece kazandıklarının da hayrını göremezler.

Bu insanlar için şöyle de söyleyebiliriz:

-Para ve güç kazanmak için sağlıklarını ve yakınlarını kaybedenler, daha sonra bunları geri almak için kazandıklarını kaybederler.

Ne dersiniz?…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org