GENOVESE SENDROMU

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Şafak LAYİÇ
GENOVESE SENDROMU
31.08.2019


1964 yılında New York’ta bir akşamüstü, Kity Genovese adlı bir kadın, caddede yürürken saldırıya uğrar. Ancak sapık, tecavüz etmeyi bir türlü başaramayınca, şiddet uygular ve zavallı kadını ağır derecede yaralar.

     Bayan Genovese, acılar içinde kıvranır ve yardım ister. Ancak ona gelen ne yazık ki yardım eli değil, nedense kimsenin müdahale etmemesinden cesaret bulan sapığın yine kendisidir. Olay yerine geri dönen rayından çıkmış bu vahşi, kahramanımızı bu defa sonsuza kadar susturur. 

     Polis ise, geç ihbardan dolayı cinayetten ancak 1 saat kadar sonra gelir ve gerekli incelemelerde bulunur. Eldeki verilere göre bu saldırıyı ve cinayeti kimsenin görmemesi imkânsızdır. Peki, öyleyse ihbar neden bu kadar geç yapılmıştır?

     Bu olayı “Genovese Sendromu” olarak adlandıran bilim insanları ve suç uzmanları, medyanın da konuyu sürekli gündemde tutması nedeniyle, bu cinayetin tüm ayrıntılarını ortaya koyan bir rapor hazırlar. Buna göre, bu vahşi saldırıya tam 37 kişi tanıklık etmiş. Uzmanların çıkardığı diğer bir sonuç da şudur:

-Neredeyse hemen herkes, ortalık yerde işlenen bu insanlık dışı suçun bildirilme işini bir başkasına bırakmış.

     Bazen bu durum bizim de başımıza gelmiştir. Örneğin günlük hayatımızı sürdürürken, irili ufaklı bazı suçlarla karşılaştığımızda acaba bunların kaç tanesini yetkililere bildirmişizdir?

     Mağaralarda yaşayan atalarımız, herhalde bu üst gelişmişlik seviyesine bir çırpıda gelmemiştir. Muhtemelen bu süreçte hatalarımız hayvani, doğru tutum ve davranışlarımız ise insani yapımızla açıklanabilir.        

     Bir toplumun hangi yapıya dayandığını gösteren en temel kıstaslardan birisi sanırım sıraya geçmektir. İlkel toplumlarda “bireylere saygı” kavramı pek yaygın olmadığı için, neredeyse hemen herkes, sıra oluşturmak yerine hedefine doğru hücum ederek bir kargaşaya neden olur. Oysa gelişmiş toplumlar, gelişmiş bir eğitim sistemine de sahip oldukları için, burada yaşayan vatandaşlar, ancak sırası geldiğinde, başkasına zarar vermeden ihtiyacını gidermektedir. Çünkü ait olduğu toplumun ve sistemin, kendi haklarını koruyacağından emindir.

     Ancak, bir toplum ne kadar geri bırakılmışsa, bu tür suçlarda doğal olarak bir artış da gözlenir. Ayrıca gerek suç bildirim geleneğinin zayıf olmasından, gerekse başka nedenlerden dolayı suçlular yakalanamadığında, cezasız bırakıldığında, toplumun yöneticilere ve kurdukları sisteme güveni hızla düşer.

     Sanırım bu tür toplumların panzehiri ve huzurunun biricik kaynağı demokrasidir.  

     Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org