BÖCEK TEORİSİ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
BÖCEK TEORİSİ
06.11.2018


Bir böcek, lokantada masalar arasında uçarken, bir grup iş kadının bulunduğu masaya gelir ve içlerinden birinin üzerine konar. Bu sırada hem bu kadın, hem de arkadaşları hep birlikte ayağa kalkıp panik yaşarlar. Zavallı hayvan, o kadının üzerinden kalkarak, bu defa başka bir kadının üzerine konar. Ancak masadaki panik hali yine devam eder.

     Bu sırada bayan garsonlardan biri bu gruba yaklaşarak sorunun ne olduğunu anlamaya çalışır. Aynı böcek bu defa da bu garsonun üzerine konar. Fakat nedense bu kadında hiçbir panik belirtisi görülmez. Bu garson, böceği sakince gözledikten sonra, kanatlarından tutarak, onu soğukkanlı bir biçimde lokantanın dışına atar.

X              X

     Herhalde buna benzer bir sahneyi çoğumuz yaşamış veya gözlemlemişizdir. Acaba bu paniğin sebebi nedir? Böcek mi? Sanmam. Çünkü eğer küçük bir böcek, insanlarda bu kadar büyük bir tepki oluşturabiliyorsa, bayan garson neden diğer kadınlar gibi panik yaşamadı?

     Bence bu hengâmenin sorumlusu böcek değil, bazı insanların ona karşı verdiği tepkidir. Çünkü tepkiler genelde hızlıdır ve düşünülmeden verilir. Oysa bu sırada soğukkanlı kalırsak, tepki değil, o soruna karşı uygun bir cevap vermemiz, pek çok sorunu büyümeden bitirecektir.

     Örneğin, gittikçe kalabalıklaşan kentlerin en büyük sorunlarından biri herhalde trafiktir. Gerçekten de pek çok sürücü, sıkışan trafikte sıkıntılar yaşar. Hatta bazıları öfkesine yenik düşüp, diğer sürücülere sözel ya da fiziksel şiddete de yönelir. Gazetelerin üçüncü sayfaları, genelde bu tür haberlerle dolup taşar.

     Yine böcek teorisine geri dönersek, burada da trafiği suçlayabilir miyiz? Bütün bu öfke ve şiddetin kaynağı gerçekten de trafik midir? Eğer öyle olsaydı, bu tür kötü olaylar herhalde onlarca, hatta yüzlerce kat artış gösterirdi.

     Hangi sorunu ele alırsak alalım, bizi dağıtan, üzüntü ve öfkeye

sürükleyen şeyler, genelde olayın kendisi değil, bizim bunlara karşı verdiğimiz tepkilerdir. Aslında bize acı veren, olayın kendisi değil, bizim onlara karşı verdiğimiz tepkileri yönetememekte oluşumuzdur. Daha mutlu ve başarılı yaşamamız için, olumsuz bulduğumuz olaylara ve durumlara karşı tepki yerine, düşünerek uygun cevaplar verme alışkanlığı kazandığımız da, özlediğimiz, arzuladığımız bir toplum neden olmayalım? 

     Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org