BABANIN SINAVI

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
BABANIN SINAVI
15.04.2019


Bir Cherokee yerlisi baba, henüz ergenliğe yani adım atmış oğlunu ormanın derinliklerine götürüp bırakır. Amacı, evladını yetişkinliğe hazırlamak amacını güden bir sınava sokmaktır.

     Aslında çok zorlu bir sınavdır bu. Bir orman içinde, gözü bağlı olarak, sabaha kadar tek başına oturup beklemek. Ancak bu gelenek, yüzlerce, hatta belki de binlerce yıldan beri sürdürülmektedir.

     Zavallı çocuk, zaman geçtikçe, hava karardıkça, değişik, ürkünç hayvan sesleri, ulumaları duymaya başlar. Fakat babasına söz verdiği için, gözlerini kapatan bağı çözmez ve kimseden yardım istemez.

     Birkaç saat sonra hava iyice soğur. Çocuk titremeye başlar. Fakat oturduğu yerden kalkıp köyüne, sımsıcak yuvasına gidemez. Sonunda sabah olur ve gözbağını açar. Çocuk şaşkınlıktan küçük dilini yutmak üzeredir:

-Baba? Sen gitmemiş miydin?

-Hayır oğlum. Ben hep yanındaydım.

     Çocuk, bu sınav sayesinde, hem yetişkinliğe kocaman bir adım atmış hem de ölene kadar, babasına güven duymayı deneyimlemiş olur.

     Baba, elbette evladını, tüm tehlikelere açık olan bir ormanda tek başına bırakıp gidemez. Zaten kendi babası da kendisine aynı sınavı, aynı biçimde uygulamıştır. Ancak bu sınavın etkili ve yararlı olabilmesi için, hiçbir çocuk, o gecenin sonunda yaşadığı bu hoş sürprizi anlatmamalıdır. Bu sır, kuşaktan kuşağa sıkıca korunarak aktarılır.

     Aslında bu sınavı bazen toplumlar da yaşar. Pek çok millet, tarihte zorbaların, sömürgecilerin pençeleri altında inlemiştir. Oysa bu milletlerin içinde yaşayan gerçek aydınlar, sanatçılar, içine doğmuş oldukları toplumu kendi kaderlerine bırakıp gitmezler.

     Tarihimizde küçük bir gezinti yaptığımızda Milli Mücadele Kahramanlarımızdan Namık Kemal’i, Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü, Kazım Karabekir’i, Fevzi Çakmak’ı, Halide Edip Adıvar’ı, Mehmet Akif Ersoy’u, Erzurumlu Kara Fatma’yı, Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi ve daha pek çok kişiyi, bizi bırakıp gitmedikleri, hatta kendi hayatlarını tehlikeye attıkları için saygıyla, sevgiyle anmak gerekmez mi?

     Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org