AKVARYUMDAKİ BALIKLARIN DİLEĞİ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
AKVARYUMDAKİ BALIKLARIN DİLEĞİ
11.04.2019


Biri sarı, diğeri mavi iki balık, yıllardan beri aynı akvaryumda yaşarken, bir elektrik kaçağı sonucunda beyinlerinde ciddi değişimler olur. Bunu önce yalnızca “acı” olarak algılasalar da, zamanla işler değişmeye başlar.

Bir gün Sarı Balık, Ev Sahibi televizyon izlerken şöyle düşünür: “Keşke sahibimiz bu saçma haberleri veren kanalı kapatsa da bir belgesel açsa.”

O gün küçük bir mucize olur ve Ev Sahibi, kendi izlediği kanalı kapatıp bir belgesel açar.

Sarı Balık, bu tesadüfün üzerinde fazla durmaz. Ancak birazdan aynı adam, akvaryuma fazladan yem attıktan sonra Mavi Balık’ın şu sözleri, her şeyi değiştirir:

-Ben biraz önce ev sahibinin akvaryuma fazladan yem atması gerektiğini düşünmüştüm ki, o bunu hemen yaptı. Ne büyük bir tesadüf, değil mi?

Sarı Balık da arkadaşına, belgesel kanalının nasıl açıldığını anlatınca, balıklar bunların tesadüf olmayabileceğini düşünmeye başlarlar. Ve iki kafadar, Ev Sahibi’ne daha pek çok şeyi yaptırınca, bu durumdan nasıl yararlanacaklarını konuşmaya karar verir. Keyfine oldukça düşkün olan Mavi Balık isteklerini şöyle sıralar:

-Daha büyük bir akvaryum… Daha fazla yem… Daha renkli ve parlak taşlar, oyuncaklar…

Oysa Sarı Balık, tüm bunlar gerçekleşir, Mavi Balık’ın hayat kalitesi artarken, Ev Sahibi’nden çok başka isteklerde bulunur:

-Lütfen beni küçük bir akvaryuma koy ve diğer odaları gezdir.

-Sokağımızı, mahallemizi, ilçemizi ve ilimizi görmek istiyorum.

-Ülkemizin güzel ve farklı yerlerini de görmek istiyorum…

Ev Sahibi, yakınlarının tüm karşı çıkmalarına karşın, Mavi Balık’ı

bir akrabasına teslim ederek, Sarı Balık ile birlikte ülkenin, hatta dünyanın pek çok yerini gezer. Fakat Sarı Balık’ın bir isteğini gerçekleştiremez:

-Uzayı görmek istiyorum. Gezegenleri, hatta diğer güneş sistemlerini ve galaksileri de görmek istiyorum.

Ev Sahibi, Sarı Balık’ın bu isteklerini kısmen de olsa yerine getirebilmek için evine bir sürü belgesel CD’leri getirir. Bu arada Sarı Balık, yıllar sonra yuvasına yeniden geri döndüğü için çok mutludur. Ancak kendisi ülkeyi ve dünyayı gezerken, Mavi Balık’ın ölmüş olduğunu öğrenir. Fakat sonuçta evde kalmak onun seçimi olduğu için, bu kararına saygı da duymuştur.

Sarı Balık, Ev Sahibi’nin getirdiği tüm belgeselleri tekrar tekrar izler ve o da, birkaç yıl sonra, Mavi Balık’ın tersine, pek çok şey yaşamış ve görmüş olarak, bu dünyadan huzur içinde ayrılır.

Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org