FATURA VE DİĞER BELGELERDE KAŞE BİLGİLERİ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Rüstem TUNA
2014 YILINDA İŞYERİ KAŞE BİLGİLERİ
03.03.20146102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu ile bir düzenleme daha ticari hayatta yerini almaya hazırlanıyor. T.T.K. 39, maddesi Ticaret Unvanı ve İşletme adı uygulaması 01.01.2014 ten itibaren kanunda geçen içerek bilgilerini kapsayacak şekilde uygulama zorunluluğu başlıyor.
      Buna göre;
* “Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. “ (Tescil edilmemiş unvan içeren tabelalar asılamayacak, unvanını tescil ettirmiş olanlarda mutlaka tabela asacaklardır.)
* “Tacir işletmesi ile ilgili düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlerine yapılan kayıtların dayandığı belgelerde,
* Tacirin sicil numarası,
* Ticaret unvanı,
* İşletmenin Merkez adresi, bilgileri hep birlikte bulunacaktır.
      Ticaret siciline kayıtlı olanların kullandığı belgeler, fatura, perakende satış fişleri, yazar kasa kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletleri, gider pusulaları, müstahsil makbuzları, ücret bordrosu, banka dekontu, tahsilat makbuzu, tediye makbuzu ve ticari işletmenin kendine özgü olarak düzenlenen ve işletmede kullanılan çalışma kağıtları ile diğer belgelerinde de bu bilgiler bulunacaktır.
 


 İnternet sitesi kurmak zorunda olan ticari işletmelerayrıca “Tescil edilmiş internet sitesi adresi” ni de yukarıdaki belgelere yazmak zorundadırlar.
      Bu belgelere birde Vergi Usul Kanunu açısından bakmak gerekiyor. Çünkü Vergi Usul kanunu 229 maddesi ile faturanın şeklini tanımlamıştır. Faturada; “faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası” yazılı denilmektedir.
Türk Ticaret kanunu ile Vergi Usul Kanunu hükümleri birleştirilerek uygulandığın da, Türk Ticaret Kanunundaki tanımlamaya Vergi Dairesi ve Numarası bilgisi ilave edildiğinde uygulama birliği sağlanmaktadır. Bilgilerin oluşturulmasını örnekleyecek olursak;
 
      Şahıs ticari işletmesi için bir örnek,
 
3T3 KALIP SANAYİ VE TİCARET
İskender ÇAKIR
G.O.P.Mah. Atatürk Cad. No:405/1 ÇERKEZKÖY
Çerkezköy VD. – 55847803644
Ticaret Sicil No. : 7777-Çerkezköy Tic. Sicil Müd.
(MERSİS NO.: ………………..…………………..)
 
      Limitet Şirket  ticari işletmesi için bir örnek,
 
3T3 KALIP SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
G.O.P.Mah. Atatürk Cad. No:405/1 ÇERKEZKÖY
Çerkezköy VD. – 5584783644
 
       Ticaret Sicil No. : 7777-Çerkezköy Tic. Sicil Müd.
(MERSİS NO.: ……………………..……..)
     
      Ticaret sicil müdürlüklerinden MERSİS numarası verilen tacirler Ticaret Sicil numarası yerine MERSİS numarasını kullanabilirler.
      Benim tavsiyem Ticaret Siciline kayıtlı bulunan işletmelerin, bu uygulamalarında MERSİS numarasını kullanmalarıdır. Çünkü yeni Türk Ticaret kanunu ile birlikte daha çok internet üzerinden işlem yapılmaya başlanıldığından ve tüm sicil işlemleri MERSİS internet sistemi üzerinden yapıldığından bu numaranın öncelikle temin edilmesi ve kullanılmasıdır.
      Ayrıca MERSİS sistemini kullanmak için E-İMZA da zorunlu olup, ticari hayatı devam eden işletmelerin hiç vakit kaybetmeden bu eksikliklerini iş başa gelmeden temin ederek hazır bulundurmalarını öneririm. 
      Yukarıda sayılan uygulamalar S.M.Mali Müşavir, Avukat, Doktor gibi Serbest Meslek Makbuzu düzenleyen kişileri kapsamamaktadır.  Ancak Eczaneler yapmış oldukları işin ticari bir faaliyet olması ve  Ticaret Siciline kayıtlı bulunduklarından Türk Ticaret kanununun uygulama kapsamındadırlar.
 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org