Zamana Andolsun Ki...

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Necla ÇELEBİ ATAKAN
Zamana Andolsun Ki...
07.01.2019


“Zamana andolsun ki ... Eyleme geçmeyen insan zarardadır.” diyor rabbim ayetinde.

Zaman dediğmiz şey uçup gidiyor göz açıp kapayana kadar. O zaman ne yapacağız? Bu sorunun cevabını doğru yerde arayıp bulacağız. Zamana bakışınız nasıl? Zamanı neden öldürüyoruz? Zaman öldürülmesi gereken bir mahluk mudur yoksa değerlendirilmesi gereken bir nimet midir? Bir zaman bilincimiz var mı? Zamanı planlamayı becerebiliyor muyuz? Zaman, geri dönüşü olmayan bir nimet. Tekrarı yok..

Madem ki var edilmişiz.

Değerlendiremediğimiz ne kadar atıl kapasitemiz var? Enerjimizi boşa gideren zaman hırsızları nelerdir? Herkesin hırsızı farklı olabilir. Sizin zaman hırsızınız nedir? Tv, futbol, facebook, Twitter, okey, kahve, telefon veya internet hangisi? Zamanınızı çalan hırsızın farkında mısınız? Ondan memnun musunuz yoksa şikayetçi misiniz? Zaman nasıl ki bir blok halde değil zaman dilimlerine ayrılmış (ömür, yıl, ay, gün, gündüz, gece, saat, dakika, saniye ve salise gibi.) Bizim de amellerimiz için hayatımızı küçük parçalara ayırmamız gerekir. Kuşluk vaktine andolsun! Geceye andolsun! Fecr vaktine andolsun! Zamana andolsun! Bu ayetler Rabbimizin zamana ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir. Bu zamandan da sorulacağız. Yaptıklarımızdan ve yapmamız gerekiyorken yapmadıklarımızdan, verdiklerimizden ve vermemiz gerekirken vermediklerimizden de hesaba çekileceğiz. Öyleyse saatimizin, günümüzün, haftamızın, ayımızın, yılımızın, 1, 5, 10, 20, 30, 40, 50 yılımızın planını yapalım O zaman Rabbimize kulak verelim. " o gün size verilen tüm nimetlerden sorguya çekileceksiniz." "Asra andolsun ki insan zarardadır. Ancak; iman eden, Salih amel işleyen ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler zararda olmayacaklardır. İşte bu bilgiler ışığında yaşamayı temenni ediyorum.

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org