Nazif KARAÇAM Yeni İnan ATATÜRK’ÜN ÇEVRESİ YAZARLARINDAN YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Nazif KARAÇAM
ATATÜRK’ÜN ÇEVRESİ YAZARLARINDAN YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU
19.06.2014


Yakup Kadri Karaosmanoğlu Türk Edebiyatında önemli bir kişidir. Milli mücadelede “Mustafa Kemal’in Çevresi Yazarları’ndan olmakla tanınmıştır. Ancak onu edebiyatta ünlendiren “YABAN” adlı romanı olmuştur. Ayrıca milli mücadeleyi ve Cumhuriyetin ilk yıllarını yazıp anlatan biri olarak da şöhret yapmıştır. “ANKARA” ve “ATATÜRK” adlı kitaplarının ayrı bir özelliği vardır. Onu, Atatürk’ü iyi tanıyıp anlatan biri olarak da, Milli Mücadele Yazarı olarak da bir yere not etmek gerekir.

Yakup Kadrı Karaosmanoğlu “Kültür İnsanı” olarak bazı hareketlerin fikri cereyanların içinde olmuş, “Kadrocular Hareketi” içinde yer almış, Milletvekilliği, diplomatlık yapmıştır. İsviçre Büyük Elçiliği’ni “ZORAKİ DİPLAMAT” adlı kitabında anlatmıştır. “Kadrocular Hareketi” içinde ünlü yazar Şevket Süreyya Aydemir ve Vedat Nedim Tör ile beraber çalışmıştır. Vedat Nedim Tör de bir Cumhuriyet yazarıdır. Fikir insanıdır. Edirneli Şevket Sureyya Aydemir ise milli mücadele ve Cumhuriyet yıllarında liderlik, Devlet Adamlığı ile öne çıkmış olan ATATÜRK ve İNÖNÜ’yü “TEK ADAM”, olarak yazıp anlatmış olmakla cumhuriyet aydınlarının bildiği şahsiyetlerdir. Şevket Süreyya birçok kitabın yazarıdır. “SUYU ARAYAN ADAM”, “TOPRAK UYANIRSA”, Enver Paşa, Adnan Menderes” gibi son yüzyılı damgasını vurmuş bilinen şahsiyetleri yazmakla tanınmıştır. Yakup Kadri edebi kişiliği ile bu çemberin içinde ayrı çizgisi ve dünya görüşü olarak dikkati çekmiştir. Onun “Erenlerin Bağı” ve “Nur Baba” kitapları ayrı çizgide olan eserlerdir.

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat

Şuraya gelmek istiyorum:

Yakup Kadri Karaosmanoğlu hayata veda ettiğinde geride cumhuriyete, devrimlere ilişkin çok önemli notlar ve tespitler bırakmıştır. Mesela bıraktığı notlardan birinde “Cumhuriyet Muhalefeti ile Doğdu” yazılıydır. Cumhuriyetin muhalefeti ile doğduğunu Yakın Tarihi okumuş olanlanlar bilirler. Yeni Türkiye’yi beraber yaratmak için yola çıkanlar sıra Cumhuriyetin ilanına geldiğinde ondan ayrıldıklarını cümle alem bilmektedir. Mesele bu değil. Mesele Yakup Kadri gibi bir edebiyatçı yazarın, bu cümleyi tarihen not etmiş olmasıdır. Bulgar diplomat Paruşev de yazdığı “ATATÜRK/Demokrat Diktatör” adlı nefis kitabında bunu ima eder ve der ki:

“Mustafa Kemal yola silah arkadaşları ile çıktı. Cumhuriyetin ilanına sıra geldiğinde dönüp arkasına baktığında arkadaşlarından kimse yoktu. Yalnızdı. Çalışmalarına gündüzler yetmedi, geceleri de ekledi. Yalnızlığını gidermek içni içti. Türk göğünden bir yıldız gibi kayıp geçti.”

Hayatta her yeniliğin muhalifleri vardır. Bundan sonra da olacaktır. Önemli olan yeniliklerin kısa ve uzun vadede halkın, memleketin yararına olmasıdır. Devrimlerin tabiatında halkın yararı vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün halkın, ulusun yararına yaptıkları yüzüncü yıla dayamıştır. Ama onun çağdaşı olan rejimlerin tümü tarih olmuşlardır. Yukarda kendilerinden söz ettiğim Cumhuriyetçi yazarlar Mustafa Kemal’in akılcı ve gerçekçi, Pragmatik (Faydacı) düşüncelerle devrim yaptığını söylerler. Akılcı ve gerçekçi Mustafa Kemal Atatürk bunları ulusuna miras bırakmıştır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu “ATATÜRK” adlı kitabında bunlara gönderme yapar. Tavsiye ederim. Bu kitabı okuyun derim.

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org