YEREL YAZARLARIN NEON IŞIKLARI YANDI!

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Namigar BAŞBUĞOĞLU
YEREL YAZARLARIN NEON IŞIKLARI YANDI!
10.04.2018

Bundan dört yıl önceydi. Makalelerimden oluşan ilk kitabım 'Hayat Akıp Giderken' yayınlanmıştı ve ben de dolayısıyla 'hasbelkader' yerel yazar olarak anılmaya başlamıştım. 
Aslında kitabım tamamen bir 'deneme' yayınıydı. İlimizde yıllardır görev yapan öğretmen arkadaşımız sn. Sezai Kurt'un, "Makalelerini bir kitapta toplayıp yayınlamayı düşünür müsün? Bence düşünmelisin! hocaanım" demesiyle yola çıktığım bir deneyimdi bu. 
Yakın tarihte aramızdan ayrılan yerel yazar-şairlerimizden rahmetli M.Zeki Varan kitabımı incelediğinde; 'Aslında en az üç kitap olacak dolulukta bir kitap bu...' demişti. Ama yerel olanaklarla ve kendimin de bu alandaki deneyimsizliğini de katarsak; yine de bir kitap çıkmıştı ortaya ve önce de söylediğim gibi 'yazar' sıfatını da katmıştı bana; NE MUTLU!
Esasen bu mutluluğu başlatan ve çoğaltan başka sebepler de vardı. O yıllarda ilimiz Tekirdağ'ın Kültür ve Turizm Müdürü, sn. Mehmet ALTAŞ'tı. Biz yerel yazarları topladı ve şöyle dedi; "Birlikte olup, dernek ya da platform çatısı altında toplanırsanız daha güçlenirsiniz!" Ve olduk! Güçlendik mi bilemem ama bir dernek çatısı altında toplandık...çoğaldık. Tanıştık... kaynaştık. Çeşitli sebeplerle derneğimiz kapansa da kopmadık. Sonra...
Sonra, resmî makamlar kalıcı olamayabiliyor tabii; müdürümüz Mehmet Altaş, başka illerde başka görevlerde oldu. Bizler de buralarda birşeylerin çabasında olmaya gayret ettik ancak açık konuşayım ki yeterli olmadı... olamadık. 
Yine en yakın şahidi olduğum kendi sanatsal çabamdan söz edecek olursam; "Madem ki ben artık bir 'yazar'ım dedim, o halde oturup uzun soluklu bir 'deneme' yazmalıyım. Hatta o zamanki Kütüphane Haftası'na yetiştirebilmek için de -dernek başkanımızın isteği doğrultusunda- söz verdim. Ve... o günlerde babamın hastalığı ve vefatının da eklendiği özel hayatımın (gerçekten) horluğu ve zorluğu içinde de olsa, söz verdiğim zamana kitabımı yetiştirdim; TADI BENDE SAKLI adlı kitabımı. 
Ancak öyle oldu ki o yılın Kütüphane Haftası'nda ben maalesef ki yer alamadım. Bir kopukluk vardı... işleyişte.
Bu yılki Kütüphane Haftası'nda -hem de şehrimizin en canlı AVM'si Tekira'da- yer alacak olan 'yerel yazarlar imza etkinliği'ne çağrıldım; ilimiz Kütüphane Müdürü sn Hamide ÇAKIR tarafından. "Ne güzel..." dedim kendi kendime, "Biz yerel yazarlara atfedilen bu özel durum ne güzel" ve teşekkürlerimle kabul ettim. 
Kütüphane Müdiremiz Hamide Çakır, kütüphanemizin 'gülen yüzü'dür. Artık internet dünyasına hapsolmuş çoluk-çocuk, genç, orta yaşlı, yaşlıyı kütüphaneye çekmek için neler... neler yaptığını, "Kitap Günü" adlı makalemde yazmıştım. SAĞ OLSUN!
Etkinlik günü yaklaşırken biraz ayıp ettiğim-nasıl olup da önceden haberdar olmadığım bir şey öğrendim; eski Kültür ve Turizm Müdürümüz Mehmet Altaş, yine Tekirdağ'daki görevine dönmüş. Ve anladım ki küllenmeye yüz tutmuş biz yerel yazarlara dokunuş; biraz da onun sayesinde olmuş. Ve işte başlıkta yer alan o kelimeler de işte o zaman döküldü dudağımdan;
   YEREL YAZARLARIN NEON IŞIKLARI (yeniden) YANDI!
Yaşanan ve bizi yeniden bir araya getiren etkinliğin çok sonrasında kaleme alabildiğim satırlarıma son verirken;
Emeği geçen herkese, sn. Mehmet ALTAŞ ve sn. Hamide ÇAKIR'ın şahsında tebrikler... TEŞEKKÜRLER!
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org