RAMAZAN SOHBETLERİ

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Namigar BAŞBUĞOĞLU
RAMAZAN SOHBETLERİ
29.05.2018


Sevgili sayfa dostlarım,

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla-bu konu üzerine yazmak istedim sizlere. Aslında buna yazmak değil de 'konuşmak' demeli bir anlamda. Tek farkı; ben düşündüklerimi 'ses'le  değil de 'harf'le anlatıyorum o kadar. 

Ramazan ayını oruçlu olarak, çocukluktan çıkmaya başladığım ilk gençlik yıllarımda en uzun ve sıcak günlerde yaşamıştım yıllar önce. 

Hava sıcak... gün uzun... tarlada gündöndü bozumu işindeyiz... yorucu. Bir yandan uyku da tatlı... hadi kalk da ye bakalım yiyebilirsen; şöyle doyurucu.

İşte bundan mıdır? bilmem, Ramazan ayı hep sıkıntılı karşıladığım zaman dilimi olmuştur yaşantımda. İtiraf edin ki sizlerin de birçoğunuz için bu böyleydi değil mi?

Halbuki zorlama ve zorlanmak yerine, şartlara göre davranılsa ve dayatılmasa da acaba yine böyle (tabiri caizse) 'öcü' gibi görür müydük mübarek Ramazan'ı? Sanmıyorum. 

Ancak insan yaş aldıkça-yaşadıkça ya da şöyle mi desek; araştırıp-sorgulayıp bilinçlendikçe, duygu ve düşünceleri de değişiyor. Şunu öğreniyor mesela insan; günün koşulları oruç tutmaya engelse-dayanamayacaksan-hastaysan (yeter ki inancın olduğu müddetçe) bunların bir şekilde telafisi var-mış. 

Gerçi yıllar geçse de insanın o iliklerine işleyen bazı alışkanlıklarını değiştirmesi-geliştirmesi oldukça zor oluyor. 

İşte ben şimdi tam da bu 'mod'dayım. Aslında bu birkaç yıldır da böyle. Mağlum Eylül ayından bu yana günler yine uzun... yine sıcak ve her Ramazan'ın başında ben; "Eyvah! Ramazan geldi, bu sıcakta bakalım nasıl oruç tutacağım?" hayıflanmasıyla karşılarım Ramazan'ı. Ama her seferinde de karşılarız; gelir... geçer... ve gider. 

Sözün özüne dönecek olursak; anladım ki iş 'inanmakta', 'kararlı olmakta' ve 'sağlıkla yol almakta' bitiyor. 

Biliyoruz ki oruç, sağlıklı insan için 'farz' olan bir ibadet. Bu sağlıklı durum da biraz kendi 'hal'ımızı sorgulamakla, ama en doğrusu doktorlarımızın önerisine uymakla tespit oluyor. Sonrası günü güne ekleyerek gelip... geçip... gidiyor işte. 

Hayatta birçok şeyi, anadan-babadan-atadan duyduğumuzla gördüğümüzle yol alarak sürdürürüz. Ancak bizim de bu yolculukta bir şeyleri sorgulamamız, anlayıp-dinleyip, akla yatan en doğrusunu öğrenip uygulamamız gerekir. Yani insanoğlu kendine bahşedilen akılla ve mantıkla bir şeyleri kata kata yol almalı bu hayatta. Yoksa nasıl geldiyse öyle gider; ne bir eksik ne bir fazla. 

KEYİFLİ-HUZURLU-SAĞLIKLI,

TADINDA BİR RAMAZAN GEÇİRMEMİZ DİLEĞİYLE...

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org