İSMET İNÖNÜ‘YÜ ANMAK... ANLAMAK

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Namigar BAŞBUĞOĞLU
İSMET İNÖNÜ'YÜ ANMAK... ANLAMAK
14.01.2020


Köşe yazılarımı genellikle kendi dağarcığımdan sunmaya gayret ediyorum. 'Bunu da öyle yapayım' diyorum ama ya kifayetsiz! kalırsam...? Olsun. Sevgim-saygım-bilgim ölçüsünde yine de varım! Sizden de sürçi-lisanda affınızı umarım. 

Annemin babası olan ve seçildikten vefatına kadar köyüne muhtarlık yapan rahmetli Ali dedem; ben ortaokulda öğrenciyken bize gelirdi. Çoğunlukla annem babam köyünde, çiftinin çubuğunun başında olduklarından dedemi, biz torunları ağırlardık. O günlere ait en bariz hatıralarımdan birisi, dedemin sürekli ve özellikle ajansları dinlemesiydi. Hele İsmet İnönü'yü... onunla ilgili haberleri, can kulağıyla dinlerdi. Dinledikleriyle ilgili de başını sağa sola, yukarı aşağı sallardı. Gayrı ihtiyari biz de ama daha çok ta ben, anlatılanları tam anlayamasam da dinlerdim. Okulda derslerimizde de Atatürk'ten sonra en önemli kumandan olarak onu öğrenir, bilirdik. Sonra öğretmen olup yine anlattık anlattık... anladık da! Yaş aldıkça daha da!

İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı'nın M.K.Atatürk'ten sonraki 2. önemli paşası; eşsiz komutan Atatürk'ün ölümünden sonra sarıldığımız-güvendiğimiz (kıtlık yıllarına ait anılarla azıcık azalsa da) en sevdiğimiz insan! Ya ailesi!?; eşi Mevhibe İnönü, çocukları...; saygınlıkları oranında mütevazı kişiler-di. 

İsmet İnönü, 1940'lı yılların başında, Köy Enstitüleri'nin kuruluşundaki öncülerden, çok partili hayata geçiş döneminin başlıca aktörlerindendir.

Lozan Barış Antlaşması'nın da baş aktörü olup, çok önenli bir başarıya imza atan komutan İsmet İnönü; siyasi aktör olarak rol aldığı Köy Enstitüleri'nin kapatılmasına engel olmadaysa maalesef aynı başarıyı gösterememiştir. 

En çok babamdan duyduğum bir sözdü; "İnsanoğlu beşer, yeri gelir şaşar" derdi. Bu misalden de anlayacağımız üzere, O da insanoğluydu-şaşabilirdi. 

Bu vatan için bir ömrü feda etmiş, en güzel yıllarını cephelerde sürdürmüş bir komutanı; çeşitli medya organlarında çıkan yakışıksız- asılsız sözler yüzünden savunmak zorunda kalmamalı bu millet! "Yok camileri kapatmış, yok ezanı Türkçe okutmuş (-ki kendi ana dilinde bir yenilik düşünmüş olabilir...) safsatalarıyla bu büyük çınar yara almamalı. 

Sözün özü, bir makalelik yazıya sığamayacak büyüklükteki komutan İsmet İnönü'yü bizler;

1. ve 2. İnönü muharebelerindeki üstün askerî gücüyle; özellikle kırsal kesimin çocuklarının aydınlanma ışığı olacak olan Köy Enstitüleri'nin açılmasına öncülüğüyle; 'Kıtlık seneleri' denilen 2. Dünya Savaşı'nın başlarında, savaşlarla yıpranmış-yorulmuş genç Türkiye Cumhuriyeti'ni, savaşa sokmamak için akıl almaz çareler deneyen, tabii bunun için milletinden de fedakarlık alarak ordusunun aç kalmaması için yığınak yapan ve sonunda savaşa katılmamayı başaran İsmet İnönü'yü bizlergönül dolusu minnet ve rahmetle anmalıyız. 

Sağlıcakla kalın...

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org