BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Namigar BAŞBUĞOĞLU
BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!
12.06.2018


İnsan... ülkem insanı, daha doğrusu belli bir kitlenin-müslüman aleminin insanı; 'bayram' sözcüğünü duyunca bir başka keyiflenir. Bayramlar keyifli-sevinçli günlerdir hâsılı.

Bayramlar 2'ye ayrılır; dinî bayramlar ve millî bayramlar diye. 

İçinde bulunduğumuz Ramazan (oruç) ayı sebebiyle, dinî bayramlarımızdan olan Ramazan Bayramı'na sayılı günler kaldı. Erebilen herkese şimdiden kutlu olsun!

İslam dininin müslüman kesiminin, mübarek aylar olarak karşıladığı "üç aylar"ın sonuncusu  olan Ramazan Bayramı'nda neler yapmalı..?

Elbetteki bayramın manâsı hemen her insan için aynı görünse de farklılıklar da taşır. Şöyleki;

Çocuklar için bayram; gelen misafirler, gidilen misafirlikler, alınan yeni giysiler, verilen harçlıklar, şekerler... dir. (-Ki Ramazan Bayramı'na son yıllarda neredeyse şekerle özdeşleştirilip; şeker bayramı da denmektedir.)

Gençler içinse bayram; başlarında esen kavak yelleri dolayısıyla onlara hemen her gün bayramdır.  Ya da (zamana-duruma-sınava göre bir stres içindeyse de) her gün -tabiri caizse- berbattır. O gelip geçici zaman diliminin zamaneleri için bayramdeğişkendir hâsılı. 

Yetişkinler içinse... onu anlamak ve anlatmak biraz zor.

Onlar (sağlıklıysa) oruç tutacaklar. Çocuk-genç-yaşlı... sorumluluklarında kimler varsa onları memnun etmenin telaşını yaşayacaklar. Yani ev, aile, ocak-çoluk-çocuk her ne varsa hepsine kucak açacaklar. Sonunda yorgun-argın ama bir o kadar da mutlu-huzurlu olarak bu zaman dilimini tamamlayacaklar. Öyleyse, yine de 'Ne mutlu!' onlara. 

Ya yaşlılar..? onlarsa;

Gözleri yolda, geleni gideni kollayacaklar. Gelmeyeniyse; özlemle bekleyip... duracaklar. 

Tabii bütün bu düşünüp yazdıklarım; bayramı, artık 'nostaljik' sayılan ritüelinde yaşayan-yaşatan kimseler için geçerli. Yani sözüm, bayramı atadan gördüğümüz; kavuşma, kucaklaşma, 'küs ise barışma şansını yakalama' olarak görenlere. Yoksa...

Yoksa bayramı; yorgunluk atmak, şehrin-işin stresinden uzaklaşmak; çocuklarını yaşlı büyükannelerine-büyükbabalarına bırakıp tatil yapmak, olarak görüp-değerlendirenlere... değil. 

Dileğim; bayramda herkesin 'karnı tok-sırtı pek' olsun. 

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org