Merve Korkmaz Köşe Yazısı

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Merve Korkmaz
23 NİSAN RUHUNU ÖLENE DEK YAŞAMAK
23.04.2016


23 NİSAN RUHUNU ÖLENE DEK YAŞAMAK

 

Bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Türkiye’nin ilk demokratik meclisinin kurulduğu gündür 23 Nisan. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüz bu günü sadece Türk çocuklarına değil, bütün dünya çocuklarına armağan ederek, tüm dünyada ulusal egemenliğin, hak ve özgürlüğün, çocukça hür yaşamanın bir aynası olup, gururla ve coşkuyla kutladığımız, yegane bayram ilan etmiştir.

 

Kuruluşuyla birlikte egemenliğin monarşiden halka geçişinin bayramıdır bugün. Dünya da tek olan ve Ulu Önderimiz Atatürk’ümüzün, çocuklara verdiği değeri gösteren ve dünyada ki bütün çocuklara armağan ettiği bu günün, benim için ayrı bir önemi daha var.  Milletimizin egemenliğinin doğuş günü olan bugün, aynı zamanda benim de doğum günüm. Bu sebeple her 23 Nisan’da iki mutlu günü bir arada yaşarım.

 

İnsanın hangi yaşta olursa olsun içinde bir yerlerde küçük bir çocuğu muhafaza edebilmesi, suretinde bir yerlerde tebessümü hiç düşürmemesi, kalbimde her daim hayattan alınan güzellikler ile çiçeklerin açması, ruhunun hep genç kalması ve gözlerindeki ışığın hiç sönmemesidir 23 Nisan’da doğmak.

 

23 Nisan’da doğmak ayrı bir mutluluk, ayrı bir gurur verir. Öyle ki küçüklüğümde tüm o törenlerin benim için yapıldığını zannederdim. Çocukluk sevinciyle gururlanır, mutluluğum ikiye katlanırdı. O törenler benim doğum günüm için yapılmıyordu ama ulusal egemenliğimizin ve geleceğimizin mimarları çocuklarımız için her daim coşkuyla yapılmaya devam etsin.

 

“EGEMENLİK KAYITSIZ, ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” 

23 Nisan’ın tarihine değinirsek; Kurtuluş Savaşı, Millet Meclisi’nin yönetiminde gerçekleştirildi. Cumhuriyeti de bu meclis kurdu. Meclis, önce emperyalist işgale sonra da hilafet ve saltanata son verdi. Duvarına “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” yazıldı.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920, milletimizin babadan oğula intikal eden saltanat sistemini terk ederek, halkın kendi iradesi ile seçtiği yöneticileri iş başına getirdiği, demokratik ve milli egemenliğe dayalı bir sisteme geçişinin başlangıcıdır. Bu sebeple 23 Nisan, bütün Türk Tarihi bakımından büyük bir öneme sahip. Bu durum ayrıca  Ulusal tarihimiz için de bir ilk niteliği taşıyor. Devletimizin yönetim biçiminde 23 Nisan 1920 tarihi ile başlayan bu büyük değişim, Türk tarihinin binlerce yıllık akışı içinde 29 Ekim 1923’te Mustafa Kemal’in istikrarlı ve ısrarlı girişimleri ile milli iradeye en uygun ve en çağdaş yönetim biçimi olan Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır. Bu sebeple TBMM’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 gününü Mustafa Kemal Atatürk Ulusal Egemenlik Bayramı olarak tayin etmiş, daha sonradan bu bayramı, ülke yönetiminde söz sahibi olarak gördüğü, yarının büyükleri çocuklara armağan etmiştir. Bu yönüyle de Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, dünya liderleri içerisindeki emsalsiz lider kimliğini ortaya koymuştur.

Atatürk’ün en büyük eseri Türkiye Büyük Millet Meclisi… Bu kutsal günü kutlarken milli irade, halkın egemenliği gibi sözler eksik kalır. O kutsal meclise saygılı olmak, konuşma adabı, dinleme terbiyesi, kürsü dokunulmazlığı, iç tüzüğe bağlılık...Bütün bunlar bir ciddiyet zinciri oluşturur ki, meclisin yüceliğine yücelik katar.

 

Liderimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bir sözünde: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizlersiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz” demiştir.

 

Ulu Önder’imizi yaptıkları ve ortaya koydukları ile bu güzel günleri bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü saygı, özlem, minnet ve rahmet ile anıyoruz.

Bugün 23 Nisan.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışının 96 yılı…

Onu sonsuza kadar yaşatacağız. 

Ulu Önder Atatürk’ümüze hep minnet duyarak.

Sözün özü, ben bugün; kendi doğum günüm ve devletimin doğuşunun sembolü, iki bayramın mutluluğunu ve onurunu birlikte yaşıyorum.

23 Nisan’ları daha büyük coşkuyla yaşamak dileğiyle… 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org