Mahmut Gürlen Tekirdağ İl Müftüsü

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Mahmut GÜRLEN
Mahmut GÜRLEN
İl Müftüsü
Yeni yılın genelde tüm insanlığa özelde ise savaş ve zulümlerle kavrulan Müslüman beldelerine huzur ve barış getirmesi temennisiyle herkese hayırlı bir yıl diliyorum.
Gençlik, hemen her yönden gelişme ve olgunlaşmanın yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem tatlı hayallerin, tutkuların ve ideallerin yeşerdiği; sıkı arkadaşlıkların kurulduğu, kendini kanıtlama çabalarının yoğun olduğu; zaman zaman da uyumsuzlukların yaşandığı bir dönemdir.
20/11/2015 09:30
Ey insanlar! Sağlığınızda ahiret için hazırlık yapınız. Biliniz ki kıyamet gününde herkes yaptığından hesaba çekilecektir...
09/10/2015 09:50
Mensubu bulunduğumuz İslam Dini, ferdî ve içtimaî hareketlerin ölçülerini tayin ederek toplumda huzur ortamının tesis edilmesini ön görmüştür. Onun koyduğu prensiplerde, amir-memur, işçi-işveren, öğretmen-öğrenci. evlat-ebeveyn, akraba ve komşu olarak davranışlarımızın ölçüleri vardır. Herkes bu ölçülere uymak zorundadır. Aksi takdirde dinin koyduğu ilahi hükümler unutulur, huzur ve sükun ortamı kaybolur. Geçmiş toplumlarla ilgili bunun misalleri Kur'an’da anlatılmıştır. Zira, Allah'a karşı sorumluluk hissedilmediği zaman, sevginin yerini kin ve nefret, dostluğun yerini düşmanlık, dürüstlüğün yerini hilekarlık duyguları alır, o zaman da toplum düzeni sarsılır ve tabiatıyla bütün toplum bundan zarar görür.
14/08/2015 08:37
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
Rahmet ve mağfiret ayı Ramazanın son günlerine ulaşmış bulunuyoruz. 13 Temmuz Pazartesi gününü Salıya bağlayan gece inşâallah Kadir Gecesini idrâk etmenin mutluluğunu yaşayacağız. Kadir Gecesi; beşer tarihinin en önemli hadisesi olan Kur'ân-ı Kerîm'in inmeye başladığı ve Yüce Allah'ın, hakkında müstakil bir sure gönderdiği müstesnâ bir gecedir.
10/07/2015 08:49
Çevre, canlı ve cansız varlıkların birbirleriyle karşılıklı olarak sosyal, kültürel ve ekonomik münasebetlerini bünyesinde barındıran müstesna bir oluşumdur. Öyle ise camimiz, evimiz ve yaşadığımız muhitin tamamı çevremizin birer parçasıdır. Bizler insan olarak Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği bu müstesna çevreyi en güzel bir şekilde muhafaza etmeli, bu konudaki yükümlülüğümüzün bilincinde olmalıyız.
06/06/2015 08:56
Tarihimiz; fetihler, fatihler, kahramanlıklar ve zaferler tarihidir. Ancak “fetih” İstanbul’la, “fatih” de II. Mehmed’in adıyla adeta bütünleşmiştir. Tarih boyunca birçok devlet ve hükümdar tarafından kuşatılan İstanbul, Müslümanlar için son derece büyük bir anlama sahipti.
29/05/2015 09:26
Yüce dinimiz İslâm, insanları Allah'a kulluğa çağırırken; hüküm ve prensipleriyle de dini, aklı, canı, nesli ve malı korumayı amaçlayan evrensel değerler ortaya koymuştur. Kuşkusuz, bu değer ve prensipler, kişi ve toplum sağlığını da ilgilendirmektedir.
01/05/2015 12:43
İyiliğin, huzur ve mutluluğun temeli doğ­ruluktur. Fert, aile ve toplum hayatının inti­zamı da, doğrulukla mümkündür. Doğrulu­ğun olmadığı yerde huzur, sükûn ve mutlu­luktan eser kalmaz; dolayısıyla hiçbir ilerle­me de olmaz. Bir aile içinde doğruluk olmaz­sa, o ailenin fertleri arasında ülfet, muhabbet, huzur ve güvenin varlığından söz edilemez. Yalan söyleyeni çok olan bir toplumdan ifti­ralar, düşmanlıklar ve anlaşmazlıklar hiç ek­sik olmaz.
10/01/2015 09:07
İsraf, bir değeri, bir malı, bir başka tabirle kıymet ifade eden bir şeyi dinimizin ölçülerine aykırı olarak ve Allah’ın hoşlanmadığı şekil ve yerlere sarfetmektir.
12/12/2014 16:08
Mensubu bulunduğumuz. İslam Dini, ferdî ve içtimaî hareketlerin ölçülerini tayin ederek toplumda huzur ortamının tesis edilmesini öngörmüştür. Onun koyduğu prensiplerde, amir-memur, işçi-işveren, öğretmen-öğrenci. evlat-ebeveyn, akraba ve komşu olarak davranışlarımızın ölçüleri vardır. Herkes bu ölçülere uymak zorundadır. Aksi takdirde dinin koyduğu ilahi hükümler unutulur, huzur ortamı kaybolur. Geçmiş toplumlarla ilgili bunun örnekleri Kur'an’da zikredilmiştir. Zira, Allah'a (c.c.) karşı sorumluluk hissedilmediği zaman, sevginin yerini kin ve nefret, dostluğun yerini düşmanlık, dürüstlüğün yerini hilekarlık duyguları alır, o zaman da toplum düzeni sarsılır ve doğal olarak bütün toplum bundan zarar görür.
05/09/2014 20:40
Rabbimiz Kur’an’ı Kerim’de: “Allah anılınca yürekleri ürperen, ayetleri okununca imanlarını artıran ve yalnız Rablerine dayanıp güvenenler gerçek müminlerdir.''(1) buyurarak Müslümanların önemli niteliklerinden birisinin de tevekkül olduğunu bildirmektedir. Tevekkül, "bütün tedbirleri aldıktan sonra Allah'a sığınmak ve O'na güvenmektir".
16/08/2014 08:14
İslamiyet ticaretle uğraşmanın helal kazanç yollarından biri ve en önemlisi olduğunu bildirmektedir. Cuma Suresinin 10. ve 11. ayetlerinde Yüce Allah müminlerden “Cuma namazlarını kıldıktan sonra rızklarını kazanmak üzere yeryüzüne dağılıp Allah’ın lütfundan rızıklarını talep etmelerini istemektedir”.
09/08/2014 09:10
Toplumun sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için insanların birbirlerine karşı sorumlulukları vardır. Allahü Teala insanları sınıf sınıf yaratmıştır ve bu dünyaya bir imtihan için göndermiştir. Bir toplumda zengin de vardır fakir de vardır. Bu Allah’ın doğal bir kanunudur. Önemli olan her kesimin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesidir. Bunun için zengin ve fakir arasındaki dengeyi kurmak amacıyla Allahü Teala zekâtı, hicretin ikinci yılında farz kılmıştır.
11/07/2014 13:19
Tarihimiz; fetihler, fatihler, kahramanlıklar ve zaferler tarihidir. Ancak “fetih” İstanbul’la, “fatih” de II. Mehmed’in adıyla adeta bütünleşmiştir. Tarih boyunca birçok devlet ve hükümdar tarafından kuşatılan İstanbul, Müslümanlar için son derece büyük bir anlama sahipti. Zira Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) asırlar öncesinden İstanbul’un fethedileceği müjdesini şu şekilde vermişti; “İstanbul mutlaka fetholunacaktır. O’nu fetheden komutan ne güzel komutan ve O’nu feth eden asker ne güzel askerdir”[1] Bu başarıyı ilk tebrik eden de Hz. Peygamber (s.a.v.)’in bizzat kendisiydi. Bu, Müslümanlar için konulmuş bir hedefti. Daha güçlü olmayı, fetihler yapmayı anlamlı kılan bir sebepti. Resûlullah (s.a.v.) buyurduysa İstanbul elbette fethedilmeliydi, fethedilecekti ve fethedilmişti de.
30/05/2014 09:28
25 MAYIS 2014 pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece, Mirac Gecesi’dir. İslam Âlemi olarak böyle mübarek bir geceyi idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız.
23/05/2014 10:16
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org