HER DEM YENİDEN DOĞMAK

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
İHSAN YÜCEL
HER DEM YENİDEN DOĞMAK
13.11.2017


"Her dem yeniden doğarız                                                                                                             Bizden kim usanası"                                                                                                                 Y. Emre 
 Çağlara damgasını vuran, sevgiyi ve aşkı yücelten, gönül dünyamıza İlahi ışıklar salan yüce bilge Yunus, bu sözü ne güzel söylemiş. Söyleyiş güzelliğiyle insana ilişkin temel bir özü, nasıl da bu iki dizede ustalıkla kaynaştırmış.
Gerçekten de, hep aynı kalmak, kendini devamlı tekrarlamak, yeninin büyüsüne uzak düşmek, aynı nakaratları sakız gibi çiğnemek insanı dondurur. Zihinde ve ruhta pas katmanları oluşturur. Yeni duyuşlar... farklı bakışlar, taze fikirlerin oluşmasına engel olur. 
Bu açıdan, yenilenmek, tazelenmek, yeni bakış ve görüş tarzları üretmek önemlidir. İyi bir keşifçi olmamızda, hayata ve yaşananlara farklı bakmamızda, bu anlayışın elzem bir yeri vardır. 
Olup biten her şeye farklı bakmak, gerçekliğin bilinmeyen boyutlarına akmak, nesnelerin değişik tonları olduğunu da anlamak bizleri tekdüzelikten çıkarır. Alışılmışlığı, basmakalıplığı, kalıp ve klişeleri kırar. Bunun ötesinde, zengin bir ufuk zenginliği getirir. Vizyonumuzu derinleştirir. 
Günlük yaşamamızda, devamlı aynı lakırtıları tekrarlayan, beylik düşünceleri yeni bir şeymiş gibi sunan, o kadar çok insan var ki... "Medya" bile bundan fazlasıyla payını almış.
Gerek sanatta, gerekse bilimde -politika da buna dahil- aynı kalıpların, benzer klişelerin tekrarı, insanda bıkkınlık yaratıyor. 
Bu gerçeği, Mevlana da çok çarpıcı bir şekilde dile getirmiş: "ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM"
Şüphesiz, yeniden doğmak, yeni ve taze şeylere dümen kırmak, geçmişten süzülerek gelen o güzelim değerleri inkar etmek anlamına gelmemeli. İnsan, geçmişin sanatından, felsefesinden, kadim bilgilerinden, ermişlerin o derin öğretilerinden de çok şey öğrenmeli. Onlara, sadece o dönemlerin anlayışıyla değil, yeni bir göz, yeni bir bilinç, tarzıyla bakmalıdır. 
Kendini tekrar eden, kendini farklı kulvarlara taşımayan bireyler ya da toplumlar, saplantılı ve takıntılı kalırlar. Var olan potansiyel ve enerjilerini gelecek çağlara taşıyamazlar. Duruk ve statik kalırlar.               

 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org