18 MART 1915 ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
İbrahim BİRELMA
18 MART 1915 ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ
14.03.2018


       Osmanlı  Devleti’nin I.Dünya Savaş’ında ( 1914-1918) Almanya ile ittifak yapması “ Boğazlar Meselesi”ni savaşın ana gündemlerinden biri haline getirdi. Müttefikler ( İngiltere, Fransa, Rusya) Çanakkale Boğazı yoluyla bir an önce İstanbul’a ulaşmayı ve böylece Osmanlı’yı savaşın başında etkisiz hale getirmeyi hedefliyorlardı.

      -İngiliz kabinesi Bahriye nazırı ( Deniz Bakanı)Winston Churchill’in baskısı sonucu Çanakkale Cephesinin açılmasına karar verdi.

      - 19 Şubat 1915, İngiliz ve Fransız filosunun Çanakkale Boğazına saldırılarının başladığı gün oldu. İngiliz kara birliklerinin çoğu batı cephesinde  savaştığı için operasyonu, sadece donanma üstlenmiştir.

      -19 Şubat’ın ardından 25 Şubat 1915’te gerçekleşen ikinci büyük taarruzda Çanakkale Boğazı’nı savunan dış tabyalar susturuldu ise de iç tabyaların direnmesi karşısında taarruz başarısızlıkla sonuçlandı.

      -18 Mart 1915’te gerçekleşen deniz harekatı öncesinde Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı Alman Amirali Menter Paşa ile görüşerek Boğaz’a yeni bir mayın hattı döşemeye karar verdi. Cevat Paşa’nın emri ile Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey komutasındaki Nusret Mayın Gemisi, Çimenlik iskelesinden 26 mayını aldı. 8 Mart 1915 gecesi sabaha karşı yağmurlu ve puslu bir havada Çanakkale Müstahkem Mevki Mayın Grup Komutanı Binbaşı Hafız Nazmi( Akpınar)Bey’in kılavuzluğu altında daha önceden döşenmiş mayınların arasından geçen Nusret mayın gemisi karşı kıyıdaki Erenköy Koyu’na ( Karanlık Liman) yöneldi. Binbaşı Nazmi Bey ve mayın uzmanı Alman Yarbay Geehl’in başında yer aldığı ekip  Poyraz- Lodos yönünde kıyıya paralel olarak mayınları döşedi.

      -Deniz Savaşı’nda Müttefik Donanması’nı dağıtan ve donanma komutanlarını şaşkına çeviren Nusret Mayın Gemisi’nin mürettebatının döşediği mayınlar deniz savaşının seyrini kökten değiştirdi.

      -Tarihler 18 Mart’ı gösterdiğinde artan uluslar arası beklenti karşısında kesin sonuç almak üzere, 18 İngiliz ve Fransız savaş gemisi  Çanakkale Boğazına yaklaştı. Yarbay, Selahattin Adil, birliklerini alarma geçirdi.

      -Mecidiye tabyasının komutanı Hilmi Bey, çatışma başlamadan önceki son emrini verdi: “ Kimse yaralı ve şehitlerle uğraşmayacak, ben ölürsem üzerime basıp geçin. Yaralıların yerine geçecekler tayin edilmiştir. Savaşta hiçbir ödül beklemeyin. Bunu vadetmem edemem.”

      -18 Mart 1915 günü sabah saatlerinde başlayan taarruzun başlangıcında  İngiliz ve Fransız donanmasından dört zırhlı bu mayınlara çarptı. Zırhlılardan ikisi battı, ikisi ağır yaralı olarak manevra kabiliyetini kaybetti. Geri çekilmeye çalışan iki Fransız zırhlısı da yine mayına çarparak ağır yara aldı.

      -Öğleden sonra saat 14.000’a gelindiğinde hasarlı Fransız gemisi Bouvet’de ani bir patlama oldu.Bouvet iki dakikadan daha kısa bir süre içinde 600 Fransız denizciyle birlikte battı. Birkaç saat içinde  Irresistable ve Ocean da aynı yerde mayına çarparak battı. Saat 19..00’da her şey bitmiştir. Gemiler, Nusret mayın gemisinin sadece 10 gün önce döşediği mayınlara çarpmıştır. Bu İngilizler ve Fransızlar için büyük bir yenilgiydi. Gemilerinin üçte biri ya batmış ya da büyük hasar görmüştü.

      -İngiltere Deniz Bakanı Winston Churchill, Nusret Mayın Gemisi’nin başarısı hakkında 1930’da  “ Reveu de Paris” dergisine şu yorumda bulunmuştur: “I.Dünya Harbi’nde bu kadar insanın ölmesine harbin ağır masraflara mal olmasına, denizlerde beş bini aşkın ticaret ve savaş gemisinin batmasına başlıca neden, Türkler tarafından bir gece önce atılan ve incecik bir  halat ucunda sallanan 26 adet mayındır. Yalnız başına bu mayın engelidir ki, Türkiye’yi bir yenilgiden kurtardı ve savaşı uzattı. Bu yüzden yenilenler gibi yenenlerde Avrupa’da sarsıldı. Kemiklerinin Fransa, Polonya, Galiçya, Balkanlar, Filistin, Suriye ve Kuzey İtalya savaş alanlarının örttüğü 6-7 milyon insan, düşmanların kurşun ve gülleleriyle değil, 18 Mart sabahı Çanakkale Boğazı’nın güçlü akıntısı altında, ağırlıklarının bağlı bulunduğu tel halatlar üzerinde gerili duran 26 demir kap (mayın) yüzünden mahvolup gitti”.

      Bu zafer devletimizin, ordumuzun ve milletimizin  kendine olan güvenini tazeledi. Bu olayın Deniz Harp tarihindeki yeri inkar edilmeyecek kadar büyüktür. Bu yüzden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bütün birliklerinde  18 Mart Deniz Zaferi büyük bir heyecan ve coşkuyla her yerde yaşanır ve yaşatılır. ( İsmail Dükel, Çanakkale’nin Unutulmaz Kahramanları, Atatürk’ten 57. Alay’a, Halk Kitabevi,2017)

      18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümünde şehitlerimizi rahmet ve minnetle  anıyoruz.

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org