Peynir...

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Hakan Türksoy
Peynir...
07.11.2019


Fransızların ünlü Generali De Goulle (Charles de Gaulle) "258 çeşit peyniri olan bir ülkede insanları yönetmek kolay değil" demiş.

Bizde de 190-200 çeşit peynir olduğu söyleniyor. Acaba bir araya gelemememizin nedenlerinden biri de bu mu? Gerçekten hassas bir konu.

Geçenlerde peynirle ilgili bir makale okudum. Kafkas Üniversitesi'nde görevli bilim insanları  15 yıl boyunca Türkiye'nin her yerini gezerek peynirle ilgili yaptıkları çalışmaları bir dergide toplayıp yayınlamışlar.

Dergi çok ilgi görünce bu kez “Peynir Deyip Geçmeyin” adlı kitabı çıkarmışlar. İlk fırsatta bu kitabı alıp okuyacağım.

Doğrusu ben "peynir deyip geçmeyin" cümlesine takıldım. Her şeyi kötüye çekiyoruz ya!

İşte ilk cümlem "Bu zamanda kalıbı neredeyse 30 TL'ye satılan beyaz peynir hiç küçümsenir mi?" oldu.  Halbu ki demek istedikleri başka.  Araştırmayı yapan bilim insanları peynir kültürümüzün yeterli olmadığını yazınca olayı anladım.

Anladım ama kafam yine başka yerlere gitti. Çünkü  190-200 çeşit peyniri olan bir topluma "peynir kültürü yok" demekte tuhaf geldi.

Bu kadar peynir arasından sadece 9'u Türk Patent Enstitüsü tarafından "çoğrafi işaret" olarak tesçillenmişse. Geri kalan 180-190 çeşit peynir evlerde yapılıp tüketiliyorsa kültür eksikliğini başka yerde aramak lazım.

Birde peyniri sadece kahvaltıda hatırladığımızı söylüyorlar.Biz Fransızmıyız ya da Heidi'nin ülkesinde mi yaşıyoruz? Günde üç dört öğün değişik peynir yemek bizim neyimize?

Burası Türkiye ve her şey ortada. Hayvan sayısı, süt fiyatı belli. Bunlarıda  geçtim. Evimize misafir geliyor. Misafirin yomsuz çocuğu bir kalıp peyniri gözümüzün içine bakarak üç hamlede bitirdiğinde içimizin yağları eriyorsa insanda ne kültür kalır nede başka bir şey.

Kısacası bizde kültürde var, damak zevkide var. Unutturdular hepsi bu!

 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org