Kültür işi

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Hakan Türksoy
Kültür işi
14.01.2020


Otobüs taşımacılığı yapan ünlü Türk firmasının Almanya merkezli bir şirkete satılmasından sonra Türkiye'de otobüs taşımacılığında kökten değişim yaşanacağını daha önce yazmıştım.

Aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum. Sadece yeni dönemde muavinlerin olmayacağını, numarasız bilet uygulamasına geçileceğini, konuyla ilgili alt yapı hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu yazabilirim.

Aradan bir iki hafta geçti geçmedi. Yeni döneme bir yenilik daha eklendi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre aşı karneli kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar, yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde otobüslerde taşınabilecek.

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır geçerli olan uygulamanın bizde de başlaması güzel bir şey.

Çünkü son yıllarda evcil hayvanlarla yaşayanların sayısında adeta patlama yaşanıyor. Süleymanpaşa'da birçok evde ve sitede evcil hayvan besleniyor. Bu arada kanun çıkmasına rağmen yakında üst düzeyden konuyla ilgili bir mesaj yayınlanırsa şaşırmayın(!)

Amerika ve Avrupa'da uzun yıllardır hemen her evde kedi, köpek vs besleniyor. Bizde bu sayının artmasının bazı nedenleri var. Tabiki hayvan sevgisi ön planda. Fakat son yıllardaki artışın nedeni insanlara olan güvenin azalması. İnsanın insana olan güvenini yitirmesi insanları hayvanlara yakınlaştırdı.

Allah'ın yarattığı başka bir canlıyı sevmenin sakıncası yok. Tabii abartmamak şartıyla. Abartanlar insanı ikinci plana atıyor. Benimde evcil hayvanım var. Ne yalan söyleyeyim köpeğimi bana ve topluma zarar veren kendinden başka kimseye faydası olmayan insanlardan üstün tuttuğum anlar oluyor. Öyle ki; ucurumdan köpeğim ve o kötü insan yuvarlansa "önce köpeğimi kurtarırım" diyorum. Ne demek istediğimi anladığınızı sanıyorum. Halbu ki insandan değerli ne olabilir?

Benimki biraz uç örnek olsada maalesef abartanlar var. Ayrıca çocukluğunda yaşadığı bazı travmalar nedeniyle kedi, köpekten korkanlar var. Bu insanlar ister istemez hayvanlardan uzak duruyor.

Kısacası yeni dönemde bazı sorunlar yaşayacağız. Belki zamanla bu sorunlar aşılacak ama başımız çok ağrıyacak. Bence evcil hayvan beslemek bir kültür işi. Yani herkesin başaracağını bir iş değil.

Sadece evde beslemekle iş bitmiyor. Örneğin köpekler; Bahçesi olmayanlar bu hayvanları ihtiyaç gidermeleri için hergün dışarıya çıkarıyor. Günde iki kez hatta üç kez ihtiyaçlarını dışarıya yapıyorlar. Parklar, bahçeler, yol kenarları,kaldırımlar bu hayvanların dışkılarıyla dolu. Bazı yerler adeta mayın tarlası gibi(!)

Büyükşehirlerde belediyeler parklara, bahçelere uyarı tabelaları asmışlar. Bu tabelalar evcil hayvan sahiplerine yol, yordam gösteriyor. Süleymanpaşa'da da böyle tabelalara ihtiyaç var. Tabii önce belediyelerin bunu düşünmesi lazım. Bakın ben hatırlatarak üstüme düşeni yaptım. Belediyelerin hatta tüm kurumların üstüne düşeni yapması lazım.

Çünkü artık bu işlerden kaçış yok. Öyle ya da böyle beraber yaşamayı öğreneceğiz

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org