Kol geziyor...

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Hakan Türksoy
Kol geziyor...
12.02.2020


Dün sabah çok izlenen televizyon kanalının yine çok izlenen sabah kuşağı programında çocuklar ve sosyal medya konusu tartışıldı.

Altı yaşındaki çocukların cep telefonu taşıdığı günümüzde çocukları sosyal medyadan koruma yöntemleri anlatıldı.

Sosyal medya hayatın bir yansıması. Dışarıda nasıl her türlü insan varsa sosyal medyada da var.  Sosyal medyayı kötü yapan insanlar. Sokağa çıkınca sosyal hayatın içine, cep telefonları ve bilgisayarlar sayesinde de sosyal medyaya giriyoruz. Sokakta birbirimizin yüzünü, sosyal medyada fotoğraflarımızı ve videoları  görüyoruz.

Düne kadar bahçe tuvaletine hacetini yapanların suşi yerken fotoğraflarını görmek ilginç oluyor(!) Erkek adam yediğini, içtiğini anlatmaz ya da sosyal medya ağzıyla paylaşmaz.

Doğrusu tehlike her yaş gurubu için var. Fakat bizler geleceğimiz olan çocuklar üzerinde duruyoruz.

Hiç olmazsa onlar aklı başında insanlar olsun. Cep telefonları, bilgisayarlar hayatımızın birer parçası oldu. Bir zamanlar yardımına gittiğimiz Kore ekranı katlanabilir cep telefonu yaptı. Bunlardan vazgeçmek artık imkansız. Yani geri dönüş yok. Altı yaşında çocuğun eline cep telefonunu veren bizleriz. Bu çocuklar her gün okul servisine biniyor.

Servisi kaçırırsa ne olacak? Deprem riski var! Sapık riski var! Kısacası cocukların eline cep telefonu vermek için birçok neden var. Sonra şimdiki çocuklar çok zeki.

Tüm detayları anında öğrenip her şeyi karıştırıyorlar. Onları kontrol altında tutmak bizim birinci görevimiz. Sokağa çıkan çocuklarımıza nasıl tanımadığın insanlarla konuşma diyorsak sosyal medyada da aynı şey geçerli.

Bizler çocukken büyüklerle konuşmamak ayıptı, saygısızlıktı. "Öp bakayım amcanın elini" derlerdi. O eli öpülecek amcalar yok artık.  Başka türlü amcalar türedi.

Kısacası dışarıda çocuklarımızı nasıl yalnız bırakmıyorsak evde de bilgisayar başında kontrol etmeliyiz. Bütün gün başlarında dikilecek halimiz yok tabii. Bunun için bir takım programlar var.

Bir bilene danışarak bu programları bilgisayarlara, cep telefonlarına uygulayabiliriz.

Sorumluluk anne ve  babalarıda aşıyor. Bu işten hepimiz sorumluyuz. Dedeler, anneanneler, babaanlerde bu işten sorumlu. Evde başka dedenin evinde  başka olmasın.

Durum çok ciddi. Çünkü bu zamanda insanın olduğu yerde kötülük kol geziyor.

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org