Kemikleri sızlıyor

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Hakan Türksoy
Kemikleri sızlıyor
08.11.2019


Sabah kahvaltısında krep yedim dediklerinde inanın bozuluyorum.

Mis gibi akıtma varken neden krep? Kuyumuzu kazmaya çalışan yabancılara özeniyoruz.

Özenilecek taraflarıda var tabii. Fakat biz neye özeneceğimizi bilmiyoruz. Şimdi de kruvasan "croissant" dedikleri çörek moda oldu.

İtalyanların ulusal yemeği makarnaysa Fransızlarında milli yemeği kruvasan desem yanlış olmaz. Çünkü tüm Fransa sabah kahvaltısında çılgın gibi kruvasan tüketiyor. Fırından yeni çıkmış kruvasanı kahveye bandırarak yiyorlar.

Peki bizim milli yemeğimiz ne? Biz en çok ne tüketiyoruz? Tavuk döner tabii(!) Şaka bir yana tavuk döner konusunu ciddi düşünmek lazım.

Şimdi bazı okuyucularım bana ne kruvasandan diyecek. Doğru, bize ne elalamin kruvasanından. Zaten söylerken, yazarken zorlanıyorum. Fakat bizimle yakın ilgisi var bu kruvasan denilen çöreğin. Nasıl mı? Osmanlı'nın bütün Avrupa'yı ele geçirmesine ramak kaldığı günlerle ilgisi var. Daha doğrusu 1529'daki birinci ve 1683'teki ikinci Viyana kuşatmalarıyla ilgisi var.

Özellikle ikinci kuşatmada kent sadece abluka altına alınmakla kalmamış tepeden tırnağa silahlı Osmanlı ordusu Viyana'nın dünyayla bağlantısını kesmiş.

Viyana halkı kıtlık ve yorgunluktan bitkin düşmüş, cephaneleri azalmış. Batı dünyasının korkulu rüyası tam gerçekleşmek üzereyken Polonya Kralı yönetimindeki Alman ve Polonya kuvvetleri Kara Mustafa Paşa yönetimindeki Osmanlı Ordusu'nu geri püskürtmüş. İşte o gün Viyanalı fırıncılar Bayrağımızdaki hilalden esinlenerek yarım ay şeklinde çörek yapıp halka dağıtmışlar.

Buna önce Türk çöreği denmiş, ardından büyüyen ay anlamına gelen "croissant" demişler.

Kruvasan sadece sarayda sevilmekle kalmamış. Sıradan halk da onun bağımlısı olmuş. Bu arada kuşatmanın kalktığı 1683'ten 1770 yılına kadar Fransızların kruvasandan haberi bile yok.

1770'de Avusturya İmparatoriçesi Marie Theresa'nın 15. çocuğu Marie Antoinette, Fransız Veliahtı Louis August ile evlenince Paris'e taşınmış. İşte Fransızların kruvasanla tanışması Marie Antoinette sayesinde olmuş.

Uzatmayayım yabancılara özeniyoruz ama bu özenti bazen bizi komik duruma düşürüyor.

Biz kruvasan yedikçe Avusturyalılar ve Fransızlar gülüyor. Hadi onların gülmesini geçtim.

Ecdadımızın kemiklerini sızlatıyoruz haberimiz yok.

 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org