ZEHİRLENME VAKALARI ARTTI!

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Haber Gündem 24 Haziran 2019 Bu Haber 93 kişi tarafından okundu.

tekirdağ ZEHİRLENME VAKALARI ARTTI!

CHP son yıllarda yaşanan kışlalarda askerlerin yemeklerden zehirlenmelerini meclis gündemine taşıdı. CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer konuya ilişkin bir meclis araştırma önergesi verdi.

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, askerlerin vatani görevlerini yerine getirirken kışla yemekhanelerinde gıda zehirlenmeleri yaşadıklarını TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Yüceer, “Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız, kışlalarda askerlerin zehirlenmesi vakaları endişe verici boyutlara ulaşmıştır.” dedi. Gıda zehirlenmelerinin sıklıkla yaşanmasına sağlık standartlarına uymayan gıdaların sebep olduğunu belirtti.

Yaşanan vakaların aileleri endişelendirdiğini vurgulayan Yüceer, “Artan zehirlenme vakaları evlatlarını vatani görevini yerine getirmesi için devlete teslim eden ailelerde endişeye sebep olmaktadır. Yaşanan zehirlenme vakaları sonrasında yetkililerin tutumu ve vakaların rutin haline gelerek tekrarlaması kamuoyunda şüphe uyandırmaktadır.” dedi. Bu olayların toplumda şüpheye sebep olduğunu ifade eden Yüceer, konunun titizlikle ele alınması gerektiğini ifade etti.

ZEHİRLENMELER RUTİN BİR HAL ALDI

Önergesinde gıda zehirlenmelerinin askeriyede rutin bir hal aldığını belirten Yüceer, “Son yıllarda rutinleşmiş şekilde askerlerimiz gıda zehirlenmesi yaşamaktadır. Bu zehirlenmelerin her yıl artan şekilde tekrar etmesi bu konuda önlem alınmadığını göstermektedir.” dedi.

CHP’li Yüceer, vatani görevini yerine getiren askerlerin tüm sorumluluğunun devlete ait olduğunu vurguladı.

Son 3 yılda yüzlerce askerin gıda zehirlenmesine maruz kaldığının altını çizen Candan Yüceer, “Manisa’da 2017 yılında 400 asker gıda zehirlenmesi yaşamış ve 1 askerimiz hayatını kaybetmiştir. 1 yıl sonra 2018’de yine Manisa’da 21 asker zehirlenmiştir. 2018 yılında Ankara, Denizli, Antalya, İstanbul gibi birçok ilçede asker zehirlenmeleri kamuoyuna yansımıştır. Son olarak geçtiğimiz günlerde Tekirdağ’da 42 askerimizin zehirlendiği basına yansımıştır.” dedi.

Ailelerin fedakarca yetiştirip vatana hizmet etmesi için askere gönderdikleri evlatlarının sağlığının hiçe sayılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Yüceer, “Son 3 yıl incelendiğinde dahi askerlerin zehirlenmesine yönelik herhangi bir önlem alınmadığı görülmektedir. Ailelerin fedakârca yetiştirdiği, vatani görevini yapmak için devlete teslim ettiği evlatlarının sağlığının bu şekilde hiçe sayılması toplumumuzun devletine olan inancını derinden zedelemektedir.” dedi.

ZEHİRLENME VAKALARI SONRASINDA YAPILAN AÇIKLAMALAR ÇOK VAHİM

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, önergesinde zehirlenme vakaları sonrasında yapılan açıklamaların çok vahim olduğunu ifade etti. Yüceer, “Herhangi bir çatışmaya girmeden çeşitli ihmal ve yanlışlar sebebiyle askerlerimizin sağlığının tehlikeye atılması kabul edilebilir değildir. Buna rağmen görülmektedir ki bu olaylarda ihmal ve sorumluluğu bulunanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır. İşlem yapılmış dahi olsa birçoğu takipsizlik ile sonuçlanmaktadır. Yaşanan zehirlenmelerin sonrasında yapılan açıklamalar tatmin edici açıklamaların yapılmayışı güven duygusunu zedelemektedir. Zehirlenmelerin rutin haline gelmesi ve idarece kanıksanması durumun vahametini ortaya koymaktadır. Bu olaylar kamuoyunda şüpheye yol açmaktadır.” dedi.

BAKANLIĞIN ÖNCELİKLİ GÖREVİ ASKERLERİN SAĞLIĞINI KORUMAK OLMALIDIR

Her yıl gündeme gelen askerlerin uğradığı gıda zehirlenmelerinin titizlikle incelenmesi gerektiğinin altını çizen Yüceer, “Vatani görevini yerine getirmek için teslim olan askerlerin sağlığının korunması Milli Savunma Bakanlığının ve devletin öncelikli görevi olmalıdır. Bu sebeple her yıl kamuoyuna defalarca yansıyan zehirlenme vakaları titizlikle ele alınmalıdır. İhmal ve sorumluluğu olan gerçek ve tüzel kişilere gerekli yaptırımlar yapılmalıdır. Vakalar tedavi süreci sonrasında da takip edilmelidir. Kronolojik olarak yaşanan vakalar incelenmeli ve geçmişe dönük olarak da olaylar adli ve idari soruşturma kapsamına alınmalıdır.” dedi.

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, gerekli önlemlerin ve işlemlerin yapılarak rutinleşen ve askerlerimizin sağlığını tehdit eden zehirlenme vakalarının önüne geçilmesini istedi.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleri6'ncı Kat Penceresinden Düşen Bebek Öldü


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriAğaca Çarpan Otomobilin Sürücüsü Yaralandı


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriKeşan Belediyesi’nin Sünnet Şöleni 22 Eylül’de…


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriKeşan Belediyesi’nin Sünnet Şöleni 22 Eylül’de…


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriMİLLETVEKİLİ YEL BAKANLA BULUŞTU


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriÇOCUK AKADEMİSİ YENİ EĞİTİM YILINA MERHABA DEDİ


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriGENEL MÜDÜR İÇÖZ KAYMAKAM TAŞÇI’YI ZİYARET ETTİ


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriİSKELE İÇİN GERİ SAYIM


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleri“TRAKYA BİRLİK BATABİLİR!”


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriMalkara’daki Orman Yangını


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriBURUN TIKANIKLIĞINA YOL AÇAN 4 ÖNEMLİ NEDEN


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleri'EN KÖTÜ BARIŞ EN İYİ SAVAŞTAN İYİDİR


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleri Başkanlığa Nehir Gergin vekalet ediyor


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriBaşkan Yüksel Basınla Buluştu


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org