Vali Orhan Tavlı, Gelibolu Tarihi Alan’da Çıkan Yangına Müdahale Eden Ekiplere Teşekkür Etti

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Haber Gündem 17 Ağustos 2019 Bu Haber 103 kişi tarafından okundu.

tekirdağ  Vali Orhan Tavlı, Gelibolu Tarihi Alan’da Çıkan Yangına Müdahale Eden Ekiplere Teşekkür Etti
Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyü yakınlarında saat 22:22 sıralarında orman yangını çıktı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Behramlı köyü yakınlarında başlayan yangının bir kolunun köye doğru, diğer kolunun ise Davutbey’in Çiftliği mevkiine doğru ilerlediği, Eceabat İlçesi Behramlı Köyü Kayalıtepe mevkisinde meydana gelen orman yangınına Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme araçları ve ekipleri tarafından saat 22:36 itibariyle müdahale edilmiştir.

Vali Orhan Tavlının talimatıyla ivedi olarak Vali Yardımcısı Cezmi Batuk başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplanarak çalışmalarına başlamış, Gerekli koordinasyon ivedi olarak sağlanarak yangına müdahalede ihtiyaç duyulan söndürme araçları, su tankerleri, iş makineleri ve personel Kamu Kurum ve Kuruluşları, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve Özel Sektör Kuruluşlarından temin edilerek yangın bölgesine yönlendirmiştir.

Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşen yangın sebebiyle söndürme araç ve ekipmanlarının karşıya geçişlerini sağlamak üzere deniz seferlerini hızlandıran GESTAŞ, çıkan orman yangınına müdahale eden itfaiye araçlarını gemilerle Eceabata-Kilitbahir’e sevkini aralıksız olarak sürdürmüştür.

Rüzgârın da etkisiyle büyüyen orman yangınına Orman Bölge Müdürlüğü’nden 62 Arazöz, 10 Dozer, 15 Su Tankeri, 2 İtfaiye Aracı, 8 İlk Müdahale Aracı, 11 Pikap, 8 Treyler, AFAD ‘dan 2 Tam Donanımlı Kurtarma Aracı, Boğaz Komutanlığından 1 İtfaiye Aracı, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nden 3 Dozer, 3 Pikap, 3 Treyler, 2. Kolordu Komutanlığı’ndan 1 Dozer, 1 Su Tankeri, 1 İtfaiye Aracı, Eceabat Belediyesinden 2 İtfaiye Aracı, 2 Kepçe,  Ayvacık, Bayramiç, Biga ve Edremit Belediyelerinden 4 İtfaiye Aracı, Ezine Belediyesinden 1 İtfaiye Aracı, Gelibolu Belediyesinden 2 İtfaiye Aracı, 2 Kepçe, Kavakköy, Evreşe ve Lapseki Belediyelerinden 1 İtfaiye Aracı, Yenice Belediyesinden 1 İtfaiye Aracı, Çanakkale Belediyesi’nden 2 Su Tankeri, 2 İtfaiye Aracı, Kepez Belde Belediyesi’nden 2 İtfaiye Aracı, Özel TÜMAD Maden firmasından 1 dozer, 4 İtfaiye Aracı, Akçansa Fabrikasından 1 Su Tankeri,  İçdaş’tan 1 Su Tankeri, Çan TKİ Linyit İşletmelerinden 1 Dozer, 1 İtfaiye Aracı, İl Özel İdare’sinden 1 Su Tankeri, 3 Dozer, Çan Termik Santralinden 1 İtfaiye Aracı, 18 Mart Termik Santralinden 1 İtfaiye Aracı, İl Sağlık Müdürlüğünden 3 Ambulans, 2 UMKE Aracı, Karabiga Belde Belediyesinden 1 Su Tankeri, Özel Enkazcı Firmasından 1 Su Tankeri, Eceabat’a faaliyet gösteren Özel Firmadan 1 Su Tankeri, 1 İtfaiye Aracı olmak üzere Toplam 177 Yangın Söndürme Aracı, İş Makinası ve beraberinde 250 personel ile müdahaleye devam edilmiştir. Karadan yapılan söndürme çalışmalarıyla sabaha karşı kontrol altına alınan yangına havanın aydınlanmasıyla birlikte Orman Bakanlığınca 10 helikopter görevlendirmesi yapılmış olup, Çanakkale, Edremit, Keşan, Balıkesir, Bergama, Bursa ve İstanbul’dan kalkan 7 söndürme helikopterinin desteğiyle kontrol altına alınan yangın söndürülerek soğutma çalışmalarına başlanmıştır.

Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı, şehitliklerin ve anıtların bulunduğu Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyü yakınlarında başlayan yangına müdahale ederek söndürülmesinde büyük bir özveri ile çalışan Orman Bölge Müdürlüğüne, Eceabat Belediyesine, 2. Kolordu Komutanlığı’na, Boğaz Komutanlığına, TÜMAD Madencilik Şirketine, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na, Belediyelerimize, Çan TKİ Linyit İşletmelerine, İçdaş’a, Akçansa Fabrikası’na, Enkazcı Firmasına, İl Sağlık Müdürlüğün’e, AFAD’a, GESTAŞ’a , Alçıtepe ve Kilitbahir Muhtarlıklarına, 

Koordinasyon da görevli Vali Yardımcısı Cezmi Batuk’a, Tahir Şahin’e, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz’a, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan İsmail Kaşdemir’e, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli’ye ve  İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerine Çanakkale Valiliği olarak teşekkür ediyoruz. Tüm vatandaşlarımıza gösterdikleri duyarlılıktan dolayı da saygı ve minnetlerimizi sunuyoruz.
 
Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığından alınan bilgiye göre; yangında herhangi bir şehitlik, savaş alanı, siper hattı ve yabancı mezarlık zarar görmemiştir. Tarihi Alan ziyarete açıktır.

Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyü Kayalıtepe mevkisinde meydana gelen orman yangınında zarar gören alanın Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda rehabilite edilip ağaçlandırılacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 
Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleri6'ncı Kat Penceresinden Düşen Bebek Öldü


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriAğaca Çarpan Otomobilin Sürücüsü Yaralandı


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriKeşan Belediyesi’nin Sünnet Şöleni 22 Eylül’de…


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriKeşan Belediyesi’nin Sünnet Şöleni 22 Eylül’de…


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriMİLLETVEKİLİ YEL BAKANLA BULUŞTU


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriÇOCUK AKADEMİSİ YENİ EĞİTİM YILINA MERHABA DEDİ


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriGENEL MÜDÜR İÇÖZ KAYMAKAM TAŞÇI’YI ZİYARET ETTİ


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriİSKELE İÇİN GERİ SAYIM


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleri“TRAKYA BİRLİK BATABİLİR!”


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriMalkara’daki Orman Yangını


GÜNDEM 19 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriBURUN TIKANIKLIĞINA YOL AÇAN 4 ÖNEMLİ NEDEN


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleri'EN KÖTÜ BARIŞ EN İYİ SAVAŞTAN İYİDİR


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleri Başkanlığa Nehir Gergin vekalet ediyor


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
 haberleriBaşkan Yüksel Basınla Buluştu


GÜNDEM 18 Eylül 2019
genel haberleri
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org