“Tekirdağ’a Yakışan Bir Galericiler Sitesi İstiyoruz”

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
S.S Tekirdağ Oto Galericiler Kooperatifi Başkanı Aydın Dağ, gündemdeki oto galericiler sitesi ile ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Amaçlarının Tekirdağ’a yakışan, modern ve kullanışlı bir galericiler sitesi yapmak olduğunu ifade eden Dağ, S.S Tekirdağ Oto Galericiler Kooperatifi olarak, mevcut yerdeki esnafın mağdur ve sıkıntılı bir durumda çalıştıklarının altını çizdi.
Haber Süleymanpaşa 25 Ocak 2020 Bu Haber 842 kişi tarafından okundu.


Konteynırların içinde galerici esnafının çalıştığını ifade eden Dağ, mevcut görüntünün Tekirdağ’a yakışmadığını dile getirdi.

2004 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından çıkan yasanın ardından, tüm galericilerin bir bölgede toplanması ve bir oto galericiler sitesi kurulması için kooperatif olarak mücadele verdiklerini ifade eden Dağ, şunları kaydetti: “S.S Tekirdağ Oto Galericiler Kooperatifi 2004 yılında kuruldu. 2004’te İçişleri Bakanlığı bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre, galericilerin şehir dışına çıkması isteniyordu. Şehir içinde bina altlarında, kaldırımlarda kötü görüntülere yol açtığı için Türkiye genelinde bir yasa çıktı. Ve bu yasaya göre de tüm Türkiye genelinde galericiler şehir dışına çıkmaya başladı. O dönemki belediye başkanımız ile yer araştırdık. Belediyemiz de yer araştırdı. Ama o zaman ortak bir yerde mutabık kalamadık. Daha sonra da belediye seçimleri geldi ve 2009’da yeni belediye başkanı seçildi. Bu tarihlerde bize bir bildiri geldi. Şehir içindeki yerlerinizi boşaltın, şehir dışına çıkın diye. Yasa gereği bu istendi bizden. Bu bildiriyi yaparken bize bir yer gösterilmedi. Tabi biz o tebligatın ardından yer aramaya başladık. Belediyemiz de bize yer aradı. Uzun bir arayışın ardından bugünkü Muratlı Caddesinde bulunan su deposunun, şuan otogar yapılan yerin orasını gösterdiler. 13 dönüm bir arazi. Bu yerle ilgili belediye meclisinde bir karar alındı. Daha sonra da burası milli emlaktan belediyeye kiralandığı için bize yeri veremediklerini söylediler. Bizde tekrardan bir yer aramaya başladık. Dolayısıyla biz de çevreyolunda bugün bulunduğumuz yere geçtik. 14, 15 ve 16. Parselde bulunan yerimiz bugün bir kısmı kendimizin bir kısmı da başka arkadaşların olan yere geçmek istediğimizi belediyeye ilettik. Belediyeden arkadaşlar geldiler baktılar, onlar da bize dedi ki, ‘Burası şuanda günübirlik tesis alanı. Buraya bina yapamazsınız. Sadece konteynır koyabilirsiniz. Biz de kabul ettik. Ardından buranın planını belediye çizdi verdi bize. Bizde konteynırlarımızı kendi paramızla alıp koyduk. Buranın sadece alt kanalizasyon işlerini belediye kendisi yaptı. 2010’dan itibaren biz burada çalışmaya başladı. 2012’de de burada festival programında açılış yapıldı. Geniş çaplı bir açılış yaptık.”

 

 

Mevcut yerin açılmasının ardından sorunların çözülmediğini kaydeden Dağ,  “Açılıştan birkaç ay sonra buraya kaçak inşaattan bir tutanak tutuldu. Biz bunu çok geç öğrendik. Biz bu tutanağı o zamanki belediyeye sorduğumuzda yanlışlıkla bu işlemin yapıldığını ve konu ile ilgili gerekli şeylerin yapılacağını söylediler. Birde bize 220 bin TL ceza kesilmiş. Biz ceza ile ilgili yine görüştük. İtiraz etmemizi söylediler. Biz de itiraz ettik ve bu olay mahkemelik oldu. Mahkeme halen devam ediyor. Bizim süreç bu şekilde devam etti. 2014 yılına geldiğimizde yeniden bir seçim atmosferi oldu. Bize gelen her adaya sıkıntılarımızı anlattık. Adaylarda seçildikleri takdirde konu ile ilgileneceklerini bize söylediler. 2014 yılındaki seçimlerde Tekirdağ büyükşehir olmuştu. Seçimlerden sonra, Süleymanpaşa Belediyesi’nde kaçak inşaatlarla ilgili bir ihale yapıldı. Bu ihaleyi alan firma bize bir yazı gönderdi. Belirttikleri kadar yerimizi kendi imkanlarımızla boşaltmamızı, aksi takdirde kendilerinin yıkacaklarını ve bu yıkım ücretini de bizden tahsil edeceklerini söylediler. Biz ardından Süleymanpaşa Belediyesi’ne gittik. Ne yapabiliriz diye konuştuk. O zaman belediye bize birkaç gün araştıralım bir yer bakalım, kalıcı bir yer yapıp bu sorunu çözelim dediler. Bizde kabul ettik. Ardından bizi Süleymanpaşa Belediyesi tekrar çağırdı. İki tane yer gösterdiler bize. Bir tanesi Uçak Restoran’ın yan tarafında bulunan bir yer varmış, rekreasyon alanı olarak belirlenmiş. Ya da şuan bizim bulunduğumuz yerde de plan değişikliği yapabileceklerini söylediler. Bizde galericilerle görüştük, ardından bizim konteynırlarımızın bulunduğu arazilerin sahipleriyle görüştük. Ve biz galericiler ile toprak sahipleriyle ortak bir karar aldık. Şayet belirtildiği gibi bir plan değişikliği olursa biz kendi yerimizde kalmak istediğimizi belediyeye ilettik. Galericilerin, toprak sahiplerinin ortak imzaladıkları mutabakat ile bu kararımızı ilettik. Biz bu anlaşmayla beraber Süleymanpaşa Belediyesi’ne gittik. Süleymanpaşa Belediyesi’nde bir toplantı yaptık. Ne yapmamız gerektiğini sorduğumuzda bize, Büyükşehir’e bu arazide plan değişikliği olması için bir dilekçe vermemiz gerektiğini söylediler” dedi.

 

“Bizden İstenilen Bütün Yükümlülükleri Yerine Getirdik”

 

 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin projeyle alakalı olarak kendilerinden istedikleri bütün kurumlara müracaat ettiklerini ve Büyükşehir Belediyesi tarafından istenen bütün yükümlükleri yerine getirdiklerini ifade eden Aydın Dağ, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçemizi verdik. Büyükşehir Belediyesi, 28 Mart 2016 tarihinde dilekçemize cevap verdi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bizden, Devlet Su İşleri’nin, Karayollarının, Gıda Tarım İl Müdürlüğü’nün, Ulaştırma Bakanlığı’nın görüşünü almamızı istediler. Bizde bunun üzerine hemen işe koyulduk. İlk olarak Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğü’ne gittik. Devlet Su İşleri bize olumlu görüş bildirdi. Ardından Karayollarına başvurduk. Karayolları bizden sitenin girişinin değiştirilmesini istedi. Bu şekilde bir plan değişikliği yapmamızı istedi. Bu şartla bize Karayolları’da olumlu görüş verdi. Ardından Tarım İl Müdürlüğü’ne gittik. Tarım İl Müdürlüğü bizden toprak koruma projesi yapmamızı istedi. Biz bunu yaptırdık. Ardından Tarım İl Müdürlüğü de olumlu görüş verdi. Ardından Ticaret Bakanlığı’ndan kamu yararı onayı aldık. Ulaştırma Bakanlığı’ndan onay aldık. Bize Devlet Demir Yolları’nın bu bölgede kamulaştırma yapacağı söylendi. Ardından biz gittik Devlet Demir Yolları’ndan olumlu görüş aldık. Ardından Kültür Turizm Müdürlüğü’nden görüş almamız istendi. Kültür Turizm Müdürlüğü de olumlu görüş verdi. Projeyle ilgili bütün eksiklikleri tamamlayarak, mecliste görüşülmek üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne projeyi teslim ettik. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde projemiz kabul edildi. Ardından proje komisyona geçti. Komisyon bizi çağırdı. Komisyon bizden tekrardan galericiler ve toprak sahiplerinin bir anlaşma yapmasını istedi. Biz tekrardan bir anlaşma yaptık aramızda. Notere gidip bu anlaşmayı onaylattık. Ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 55 meclis üyesinin 53’ünün oyuyla projemiz geçti. Proje mecliste onaylandıktan sonra kanun gereği bir ay belediyenin askı panosunda kalması gerekiyordu. O bir ay süre boyunca hiçbir itiraz gelmedi projeye. Ardından yine kanun gereği Büyükşehir Belediyesi Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne soruyor projeye bir itirazınız var mı diye. Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü projeye bir itirazının olmadığını bildirdi. Ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bizim dosyamızı, binlik planı yapması için Süleymanpaşa Belediyesi’ne gönderdi. Seçime birkaç ay kala Süleymanpaşa Belediye Meclisi’ne proje geldi. Ancak mecliste 16’ya 14 oyla reddedildi” şeklinde konuştu.

 

 

“Süleymanpaşa Belediyesi Mevcut Planda Değişikliklere Gitti”

 

Mevcut projede Süleymanpaşa Belediyesi’nin değişiklikler yapılmasını söylediğini ve bu değişiklikleri yaptıklarını ifade eden Dağ, projenin yeni halini de kabul ettiklerini belirtti. Projenin değişikliğe uğramasıyla dükkan sayısının da düştüğünü ifade eden Dağ, “31 Mart mahalli idareler seçimiyle şuan ki mevcut Süleymanpaşa Belediyesi seçimle göreve geldi. Projemizde her biri 90 metrekare olan 72 tane dükkân vardı. Projemize bu plan dahilinde bütün onayları aldık. Ardından mevcut Süleymanpaşa Belediyesi bizi çağırdı ve toprak koruma projesi kapsamında projenin yanında bulunan parselden 10 metre mesafe olması gerekirken 5 metreye koyduğumuzu ve bunu 10 metreye çekmemiz söylendi. Öndeki karayolu için Karayolları 25 metre mesafeye çekin demiş ama planda 12 metre çekilmiş. Bunu da geri çekin. Hal böyle olunca bizim dükkan sayımız 59’a düştü. Biz projenin bu halini de kabul ettik” dedi.

 

Mevcut yerde ısrarcı olmadıklarını, kamuoyunda yaratılmaya çalışan bir kısım algının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Şunu belirtmek istiyorum. Biz illa şuan ki mevcut yer olsun diye ısrar etmedik. Yıllarca belediyenin bir yer belirlemesi için uğraştık. Belediye bize mevcut yerde plan değişikliği yapılmasını teklif etti. Biz kabul ettik. Bizim bu yerde ısrar ettiğimiz, plan değişikliği yapılması için uğraştığımız yönünde bir algı var. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Sadece yer bulunamadığı için, mevcut yerde de plan değişikliğinin olabileceği söylendiği için biz projenin burada olmasını kabul ettik. Kanunlara uygun olunsun diye süreç bu güne kadar bu şekliyle geldi” şeklinde konuştu.

 

“Galerici Esnafı Mağdur Durumda”

 

 Mevcut haliyle galerici esnafının mağduriyet yaşadığını ve galericiler sitesinin bu şekliyle Tekirağ!a yakışmadığını, Süleymanpaşa’nın modern ve çağın gerekliliğine uygun bir oto galericiler sitesini hak ettiğini ifade eden Dağ, “Projenin son şeklini Süleymanpaşa Belediyesi verdi. Biz de kabul ettik ve Süleymanpaşa Belediye Meclisi’nden o haliyle geçti. Biz buraya modern, kanunlarla çerçevesinde belirtilen bütün gereklilikleri karşılayan ve Tekirdağ’a yakışa bir galericiler sitesi yapmak istiyoruz. Süleymanpaşa Belediyesi’nden meclis kararları geldi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne yazıların gitmesinin ardından Belediye meclisinde konu görüşülüp komisyona aktarılacak. Komisyona aktarılmasının ardından belediye meclisinde oylanacak. Tekirdağ için, galerici esnafımız için hayırlı olmasını istiyoruz. Biz bu projeyi kendi kafamızdan ya da herhangi bir çıkar bekleyerek hazırlamadık. Tamamen 2004 yılında çıkan kanuna göre hazırladık. Kanunlar çerçevesinde hazırladık. Bugün ülkemizin hemen hemen her yerinde, en küçük ilçelerde dahi galericiler sitesi var. Belediye yapmış veya yer göstermiş, bizimkisi gibi konteynırlarla değil, modern görünümlü galericiler sitesi yapılmış. Bizim dükkanlarımız şuan kötü durumda. Örneğin bir bayan eşiyle geliyor. Eşi dükkana giriyor, bayan girmeye çekiniyor. O konteynır içine bayan girmeye korkuyor. Şuan ki durum, özellikle kış aylarında tam bir rezillik yaşanıyor. İnsanlar dükkanlarını açmıyor. Gelişi güzel bir sistem yapıldığı için elektrik tesisatı bile kaldırmıyor. 25 tane esnaf bir tek saatten elektrik alıyor. Bütün sigortalar atıyor. Esnafımız çok mağdur oluyor. Ben kooperatifin başkanıyım ve ben Süleymanpaşa’da artık bu işin çözülmesini istiyorum. Tekirdağ’a yakışan güzel bir yer olsun istiyorum. Biz 70 tane, 80 tane, 90 tane dükkan yapalım derdinde değiliz. Biz Tekirdağ’a yakışan, modern, insanların rahatça gezebildiği, yolları geniş bir yer kazandıralım istiyoruz. İnsanların ailesi, çocuklarıyla geldiği bir yer yapalım istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

 

 

“Türkiye Genelinde Örnekler Mevcut”

 

Birçok il ve ilçede modern galericiler sitelerinin olduğunu vurgulayan Dağ, “ Bu mevut sorunu genelde belediyeler çözüyor. Bunların örnekleri mevcut. Örneğin Lüleburgaz Belediyesi kendisi yaptı. Keşan Belediyesi kendisi yaptı. Çorlu’da girişimci bir vatandaş bir yer yaptı, Çorlu Belediyesi galericilerin hepsini oraya taşıdı. Mevcut yasa şehir içinde çalışılmasına müsaade etmiyor. Şehir dışında da gerekli yeri bulup çalışamıyorsun. Tekirdağ’da bu konuda esnaflar sıkıntıda ve mağdur olmuş durumda. Biz oto galericiliğinin bir meslek haline gelmesini istiyoruz. Bu işi gerçekten yapmak isteyen vatandaşımız gelsin, modern dükkanında kanunların, yasaların istediği şekilde dükkanında işini yapsın, belli bir yeri, sabit bir bölgesi olsun istiyoruz. Dolayısıyla Tekirdağ bu konuda biraz geç kaldı. Geç kalındı. Şimdi artık burada da yapılması, olması lazım” dedi.

S.S Tekirdağ Oto Galericiler Kooperatifi Başkanı Aydın Dağ son olarak, bu konuda kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

 

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriSüleymanpaşa ‘Birileri’ni Ağırladı


GÜNDEM 21 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriYaşlı Bakım Merkezi Yüzleri Güldürüyor


GÜNDEM 20 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriNKÜ’de Uyuşturucu ile Mücadele Konferansı


GÜNDEM 20 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSosyal Yardım İşleri Tek Binada Toplanacak


GÜNDEM 18 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriDin Öğretimi Formasyon Programı Yapıldı


GÜNDEM 18 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKNOPARK Genel Kurul Toplantısı Yapıldı


GÜNDEM 18 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriEnez Kaplan'a TBMM'de Yeni Görev


GÜNDEM 21 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇESAV 2020 Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı


GÜNDEM 20 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org