TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR İLK

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Haber Süleymanpaşa 17 Mayıs 2018 Bu Haber 421 kişi tarafından okundu.

tekirdağ TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR İLK

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Biyoloji Topluluğu tarafından düzenlenen Thaleia İllüstrasyon Grubunun Bilimsel Bitki Ressamları Karma Sergisi yoğun katılım ile Yaşam Merkezinde gerçekleştirildi.

 Sergiye Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Evren Cabi, çeşitli branşlardan akademisyenler ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen ilgililer ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri katıldı.

 

RESİMLİ TÜRKİYE FLORASI PROJESİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PROJELERİNDEN BİRİ

Açılış konuşmasını Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Evren Cabi yaptı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde bilimsel bitki ressamlığı konusunda gerçekleştirilen ilk etkinlik olduğunu belirten Cabi, “Bilimsel bitki resmi, bitkilerin, bilimsel gerçekliğe uygun bir şekilde, suluboya, teknik kalem, renkli kalem gibi teknikler kullanılarak ayrıntılarıyla resmedilmesi olarak tanımlanabilir. Doğa ve bilimle iş birliği yapan bu sanatın ülkemizde hak ettiği şekilde tanınması, yaygınlaşması ve yeni ressamların yetişmesi oldukça önemlidir. Thaleia İllüstrasyon Grubunun Nadiye Gezmiş, Sema Niğdeli, Kezban Sayar ve Deniz Bozok ülkemizde yetişen çok değerli ressamlarımızdandır. Üniversitemize getirdikleri sergilerinde, bağımsız eserlerinin yanı sıra, çizer olarak görev aldıkları Resimli Türkiye Florası 2 cilt eserindeki çalışmalarını da kapsamaktadır. Cumhurbaşkanlığımız himayesinde, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı sponsorluğunda yürütülen Resimli Türkiye Florası projesi ülkemizin en büyük projelerinden biridir. Proje kendi bir ilktir. Herkesin botanik bilgisine ulaşıp anlayabileceği bu projenin içinde olmaktan büyük gurur duyuyorum. Bu projenin 2.cildi kısa bir süre önce yayınlanmıştır. Bu eserde 53 botanikçi, 44 bitki ressamı ile 4 yılda tamamlandı. Ressamlarımızı Üniversitemizde ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz” dedi.

 

“ÜNİVERSİTEMİZDE TANITMAKTAN DOLAYI BÜYÜK ONUR DUYUYORUZ”

Yılmaz, “Büyük bir bitki çeşitliliğine sahip olan Türkiye'nin bu zenginliğini tanıtmak, gelecek nesillere aktarmak ve akademik çevrelerin yanı sıra tüm toplumun faydalanacağı bir eserleri Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde tanıtmaktan dolayı büyük onur duyuyoruz. Kampüsümüzdeki biyolojik çeşitliliği, farkındalık yaratmak amacıyla kendi eserlerini bizlerle buluşturduğu için düzenlenen sergide katkısı olan ressamlarımızı kutluyorum” sözlerine yer verdi.

Açılış konuşmasından sonra Thaleia İllüstrasyon Grubu Ressamlarına teşekkür belgeleri Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Yılmaz tarafından takdim edildi.

Serginin ikinci gününde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek sergiyi gezerek, öncelikle Türkiye'nin en önemli doğal varlıklarından olan bitki çeşitliliğini tek eserde toplamak amacıyla Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde, Flora Araştırmaları Derneği ve Ali Nihat Gökyiğit (ANG) Vakfı iş birliğiyle çalışmaları devam eden ve 30 cilt olması planlanan "Resimli Türkiye Florası Projesi’nde emeği geçen tüm bilim insanlarını ve ressamlarını tebrik ettiğini dile getirdi.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriEvden Kaçtıktan Sonra Bulduğu Kızını 2 Kurşunla Öldürdü


GÜNDEM 12 Kasım 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ'da kaçak içki


GÜNDEM 11 Kasım 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTrakya‘da 302 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu


GÜNDEM 11 Kasım 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKozuva: Türk-Romen İşbirliğinin Gücüne İnanıyoruz


GÜNDEM 11 Kasım 2019
Süleymanpaşa haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org