Tekirdağ Barosu: 15 Temmuz’dan ders alınmamış

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Haber Gündem 21 Ağustos 2019 Bu Haber 175 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Tekirdağ Barosu: 15 Temmuz’dan ders alınmamış

2 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak olan 2019/2020 Adli Yılı açılış törenine katılmama kararı alan 41 baro arasında yer alan Tekirdağ Barosu, yaptığı açıklamada davete katılmama gerekçelerini açıkladı. Açıklamada “Bilindiği üzere 12 Eylül 2010 yılında yapılan halkoylaması ile Anayasa Mahkemesi’nin ve hakimler Savcılar Kurulu’nun yapısı değiştirilerek Cumhurbaşkanı’nın HSK üyelerini seçme yetkisi güçlendirilmiştir. Bu süreç yargının yapısının değiştirilmesine ve bizi 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar götürmüştür. Bu süreçten ders alınmamış olmalı ki Hakim ve Savcı adaylığı sınavlarında başarılı olmalarına rağmen 1 dakikalık mülakatlarla başarılı adaylar elenmiş ve hiçbir gerekçe sunulmadan başkaca adaylar hakim ve savcı yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Yargıtay Başkanlığı'nın 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için yolladığı davete bazı barolar katılmayacağını açıkladı. Bu Barolar arasında Tekirdağ barosu da  yer aldı.

KATILMAYACAĞI DUYURDU

Tekirdağ BarosuCumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak 2019/2020 Adli Yılı açılış törenine katılmayacağını duyurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Baro Başkanlığı “Tekirdağ Barosu olarak 2 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olan 2019/2020 Adli Yılı açılış törenine Yargıtay Başkanlığı tarafından davet edilmiş bulunmaktayız. Bilindiği üzere 12 Eylül 2010 yılında yapılan halkoylaması ile Anayasa Mahkemesi’nin ve hakimler Savcılar Kurulu’nun yapısı değiştirilerek Cumhurbaşkanı’nın HSK üyelerini seçme yetkisi güçlendirilmiştir. Bu süreç yargının yapısının değiştirilmesine ve bizi 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar götürmüştür. Bu süreçten ders alınmamış olmalı ki Hakim ve Savcı adaylığı sınavlarında başarılı olmalarına rağmen 1 dakikalık mülakatlarla başarılı adaylar elenmiş ve hiçbir gerekçe sunulmadan başkaca adaylar hakim ve savcı yapılmıştır” dedi.

“TAVİZ VERMEDEN DURUŞUNU SÜRDÜRECEKTİR”

Açıklamanın devamında ise “ Daha girişte başarı ve liyakatin aranmadığı sistemden bağımsızlık ve tarafsızlık beklemek ne kadar doğrudur. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın adalete güvenin %20 değil, %38 demesi dahi yargı sisteminin çöktüğünün itirafıdır. Olağanüstü hal koşulları içerisinde 16 Nisan 2017’de yapılan referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilerek, kuvvetler ayrılığı ilkesine, denge ve denetleme mekanizmasına, parlamenter demokratik sisteme son verilmiştir.  Toplumu bir arada tutan birçok değer vardır, bunların başında da ‘’Adalet Mülkün Temelidir’’ sözünde ifade edildiği gibi adalettir. Adalet duygusu ise bağımsızlık, tarafsızlık, doğruluk, dürüstlük, eşitlik, ehliyet, liyakat, ve uygulama ile olur. Sayılan bu hususlar gözetilmeden yargının adli yıl açılışının yürütmenin simgesi haline gelen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasına karşı olduğumuzu bu nedenle davete icabet etmeyeceğimizi bildiriyoruz. Cumhuriyetin kurucu değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı olan Tekirdağ Barosu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da avukatlık kanunun verdiği yetki ve sorumlulukla hukukun üstünlüğü, demokrasi, bağımsız ve tarafsız yargı konusunda taviz vermeden duruşunu sürdürecektir”ifadeleri kullanıldı.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriGazi Cür'ün İsmi Parkta Yaşatılacak


GÜNDEM 21 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da Tarihi Eser Operasyonu: 2 Gözaltı


GÜNDEM 20 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriOtomobilin Çarpıp, Üzerinden Geçtiği Kişi Öldü


GÜNDEM 19 Ekim 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org