TBMM Başkanı Şentop: Türkiye Karanlık Dönemi Geride Bıraktı

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Haber Gündem 20 Mayıs 2019 Bu Haber 115 kişi tarafından okundu.

tekirdağ TBMM Başkanı Şentop: Türkiye Karanlık Dönemi Geride Bıraktı

 TBMM Başkanı Mustafa Şentop, günümüzde kadınlar ve kızların eğitim ile inanç arasında tercihe zorlandıkları baskıcı anlayışla muhatap olmadıklarını belirterek, "Türkiye, demokratik hamleler ve özgürlükçü politikalar sayesinde bu karanlık dönemi geride bıraktı. Artık başörtülü öğrencilerimiz yüksek eğitim alabilmekte, eğitimli kızlarımız ve kadınlarımız kamu da dahil bir çok alanda istihdam imkanı bulabilmektedir" dedi.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ'da Kadın ve Demokrasi Vakfı'nın (KADEM) düzenlediği iftar yemeğine katıldı. AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Vali Aziz Yıldırım'ın da katıldığı iftar programında konuşan Şentop, KADEM'in yaptığı çalışmalara değinerek ailenin önemine vurgu yaptı. Şentop, şöyle konuştu:
"Fert olarak bizler, hem bir zaman diliminin, hem bir inancın, hem bir kültürün, hem de bir ülkenin ve milletin mensuplarıyız. Geleneksel ilişki biçimlerinin ve kadim inançların hakim olduğu çağlarda insanın hayatı nispeten daha kolay ve daha tekdüzeydi. Fakat mensubu olduğumuz modern çağda fertlerin hayatı zor, yön bulmayı zorlaştıracak kadar karmaşık ve düşünmeye fırsat bulamayacağımız ölçüde hızlı. Modern çağ insanı, hızlı olma mecburiyeti ile acımasız rekabete dayalı hayat arasında büyük bir bunalımı yaşamakta. Bu durum, geleneksel değerlerin yerle bir olması ve toplumların alışılmış dengelerinin bozulması sonucunu doğuruyor. Bunun adı, karmaşadır, kaostur. Toplumlar, alışılmamış bu karmaşaya muhatapken aslında en büyük darbeyi geleneksel kurumlar yiyor. Bu kurumların başında da aile gelmekte. Bütün toplumlarda, hususen de bizde ailenin mayası kadındır. Bu yüzden, modern dönemlerin karmaşık durumunu tasvir ederken asıl darbeyi kadının yediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tam da bu noktada, modern çağda kadın olmak bir mesele olarak ortaya çıkıyor. Bu durum, kültürel bütün ayrımların ortadan kalkmaya başladığı küresel süreçte daha da barizdir. Ve bu mesele, sadece bizim için değil, bütün dünya toplumları için geçerlidir."
'KADIN VE ERKEK TOPLUMU SIHHATLİ TUTMANIN BÖLÜNMEZ UNSURU'
Kadının hayattaki ve toplumdaki konumu geçmişten bu yana önemli bir mesele olageldiğini söyleyen Şentop, sözlerin şöyle sürdürdü:
"Geçmişin bazı toplumlarında kadınlar dönemin insanlık değerinin altında muamele görmüştür. Mesela eski Çin'de kadın insandan sayılmazdı. Hatta ona ad dahi takılmazdı. Eski Roma ve İran imparatorluklarında kadının insan olup olmadığı dahi tartışılmıştır. Eski Yunan toplumlarında kadının evin en karanlık odalarına hapsedilip hayatın dışında tutulduğu vakidir. Ortaçağ Batı dünyasında kadının yeri çok daha vahim bir noktadadır. Kadınlar kirli, değersiz ve tehlikeli kabul edilmiş, emeği, anlamı ve hatta varlığı yok sayılmıştır. Birçok Avrupa ülkesinde yüzyıllarca her türlü kötülüğün kaynağı olarak kadınlar görülmüş, cadı oldukları iddiasıyla 17'inci yüzyıla kadar bazı kadınlara, hatta çocuklara yakılarak öldürülme cezası tatbik edilmiştir. Batı dünyasındaki bu aşırılıklar ve sapkın inanışlar, modern dünyada başka aşırılıklara, yanlışlıklara yol açmıştır. Modern dünyada kadının yerini tayin edilirken ve kadının toplum içindeki konumunu güçlendirme çalışmaları yürütülürken çok temel bir yanlış yapıldığını görüyoruz. Bu yanlış, kadınla erkeği çatışmaya mecbur varlıklar olarak görme ve gösterme anlayışıdır. Bu anlayışın tabi sonucu, kadının ancak erkek aleyhine güçlenebileceği ve değer kazanabileceği algısıdır. Bu algıysa, kadını güçlendirmek bir yana, onu yalnızlaştırmaktadır. Oysa kadın ve erkek, toplumu sıhhatli bir yapıda tutmanın iki bölünmez unsurudur. Bu unsurlar birbirlerinin can düşmanı değil, yardımcıları ve tamamlayıcı cüzleridir. Bu yüzden, sadece kadın veya sadece erkek merkezli düşünerek bir toplumu dengede tutmak mümkün değildir. Sizler de bilmektesiniz ki bizim inancımız kadına sadece bir cinsiyetin mensubu olarak bakmamıştır. Bizim inancımız kadını, toplumun ve kültürün ana unsuru olarak görür. Bu yaklaşımda kadına verilen değer, aynı zamanda aileye ve topluma verilmiş değerdir." 
'TÜRKİYE KARANLIK DÖNEMİ GERİDE BIRAKTI'

TBMM Başkanı Şentop, "Türkiye olarak bizim de kadının konumu hususunda uzun ve çileli bir yolculuğumuz olmuştur" diyerek, "Bir tarafta geleneksel değerlerine, inancına bağlı kalmakta ısrarcı olan yığınlar, öte tarafta geleneksel değerleri ve inancı küçümseyen bir elit yaklaşımı. Çok uzun süre bu karşıtlığın ülkemize hakim olduğunu üzülerek belirtmek zorundayım. Fakat Türkiye, 1950'lerden itibaren hızla şehirleşmiş, 1980'lerden sonra bu geniş şehirli nüfusun yeni talepleri belirmeye başlamıştır. İnancıyla eğitim hakkı arasında tercihe zorlanan geniş kitleler, 'hem inancımı sürdürmek, hem de eğitim almak istiyorum' ısrarında olmuştur. Bu ısrar uzun süre, yasakçılık duvarıyla engellenmeye çalışılmış, 1980'lerin ve 1990'ların büyük bölümü bu dramatik mücadele ile geçmiştir. Çok şükür bugün artık kadınlarımız, kızlarımız, eğitim ve inanç arasında tercihe zorlandıkları baskıcı anlayışa muhatap değiller. Türkiye, demokratik hamleler ve özgürlükçü politikalar sayesinde bu karanlık dönemi geride bıraktı. Artık başörtülü öğrencilerimiz yüksek eğitim alabilmekte, eğitimli kızlarımız ve kadınlarımız kamu da dâhil bir çok alanda istihdam imkanı bulabilmektedir" diye konuştu.
'TÜRKİYE, BİR UMUDUN, BİR HAMLENİN VE İNSANLIK DAVASININ ADIDIR'
Türkiye'nin eski Türkiye olmadığının ifade eden Şentop, "Türkiye, bugün artık sadece bir ülkenin ve bir coğrafyanın adı değildir. Türkiye bugün, bir umudun, bir hamlenin ve insanlık davasının adıdır. Ve Türkiye bugün, sadece vatanımızın değil, aynı zamanda vazifemizin adıdır. Vazifemizi hakkıyla yerine getirmek, kadın-erkek hepimizin boynunun borcudur. Bu borcu hakkıyla ödemenin yoluysa, ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanıma sahip olmaktır. Bu bakımdan, KADEM'in ve Tekirdağ şubesinin çalışmalarını yakından takip ettiğimi ifade etmek isterim" dedi.


 

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriYüzme Sporcularından Bir Büyük Başarı Daha Geldi


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleri3x3 Basketbol Şampiyonası Büyük İlgi Gördü


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriSüleymanpaşa Belediyesi Yaz Okulu eğitime başladı


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriYağız Uraslı Milli Takım Yolcusu


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriBir Bacağını Kaybetti, Dalma Tutkusuyla Yaşama Sarıldı


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriEgzozdan Çıkan Kıvılcım Saman Yüklü Traktörü Yaktı


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriBaşkan Kadir Albayrak Hayrabolu'daki Birimleri İnceledi


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriBaşkan Kadir Albayrak 11 İlçede Halkla Buluşuyor


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriMarmaraereğlisi Belediyesi Can Dostlarımızın Yanında


GÜNDEM 25 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriTarlalarda Ekili Hint Kenevirine 2 Gözaltı


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriHAFIZAYI GÜÇLENDİREN 6 ÖNEMLİ BESİN


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriTRAKYA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE TATBİKAT…


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriSu Sandığı Tarım İlacını İçen Suriyeli Öldü


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriBİR CEZAEVİ DAHA GELİYOR


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ’DA GÖZALTI


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜNE SÜPRİZ İSİM


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriASYAPORT’TAN DENİZDE VE PLAJLARDA ÇEVRE TEMİZLİĞİ


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriZEHİRLENME VAKALARI ARTTI!


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriİL SAĞLIK MÜDÜRÜ REKTÖRLE BULUŞTU


GÜNDEM 24 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriÇiftçiden Kendisini Vuranın Serbest Kalmasına Tepki


GÜNDEM 22 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriViyadükten Atlayan Genç Ağır Yaralandı


GÜNDEM 22 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriPatenli Çocukların Tehlikeli Yolculuğu


GÜNDEM 22 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriTarım Bakanlığından ithal buğday açıklaması


GÜNDEM 22 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriBAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NDEN REKTÖRE ZİYARET


GÜNDEM 22 Haziran 2019
genel haberleri
 haberleriALBAYRAK’TAN BİR İLK DAHA


GÜNDEM 22 Haziran 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org