Taşeron İşçi olarak istihdam edilenlerin Sürekli İşçi Kadrolarına geçiş sürecine ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve SGK Tekirdağ İl Müdürlüğü tarafından Kanun Hükmünde Kararname Kapsamında Kamuda Taşeron İşçi olarak istihdam edilenlerin Sürekli İşçi Kadrolarına geçişi ve Tekirdağ ili için uygulanacak sürece ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Haber Süleymanpaşa 9 Ocak 2018 Bu Haber 323 kişi tarafından okundu.

tekirdağ TAŞERON İŞÇİLERİNİN KADROYA GEÇİŞ SÜRECİ NASIL OLACAK?

Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar Esen ve SGK Tekirdağ İl Müdürü Fatma Derya Alan Tekirdağ’da bulunan kamu kurumları, üniversite, sendika ve diğer taraf olan yetkililer ile kamuoyunu sürecin ayrıntıları konusunda bilgilendirdi.

 

Sürece ilişkin resmi olmayan kaynaklardan yayılan ve gerçeği yansıtmayan bilgiler çeşitli kafa karışıklıklarına neden olduğunu belirten Tekirdağ İŞKUR İl Müdürü Yaşar Esen, geçiş sürelerinde yapılacak işlemler hakkında taşeron işçilerin izleyecekleri yolları aktardı.
 

2 Ocak tarihinde başlayan kadro taleplerinin ilgili kurumlara iletilmesine ilişkin başvuruların 11 Ocak Perşembe günü sona ereceğini belirten Esen, başvurular alındıktan sonra güvenlik soruşturmaları ve mülakat sürecinin başlayacağını, 3 ay içinde ise işlemlerin tamamlanarak 1 milyona yakın taşeronun sürekli işçi olarak kamuya geçişlerinin sağlanacağını kaydetti.

Ayrıca 1 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile başvuru şekillerinin detaylı anlatıldığını ve örnek başvuru formu ile dilekçeler yayımlandığını belirten Esen, “Taşeron işçiler 10 gün içinde başvuracak ve 2 Nisan’da tüm işçilerin sürekli kadrolara geçirilme işlemi tamamlanmış olacaktır. Sürekli kadrolara geçiş işlemlerini 2 Nisandan önce bitiren kurum ve kuruluşlar işlemlerin bittiği tarihte kadroya geçiş sürecini tamamlayabileceklerdir. 2 Nisanı beklemelerine gerek yoktur. Bu arada yapılacak yazılı sınavda 100 üzerinden 50 alanlar başarılı sayılacak. Sınav sonucuna itiraz hakkı olacaktır. Her kurum, çalışanlarını çalıştıkları alanla ilgili kendi bakanlığının belirlediği talimatlar çerçevesinde sınav yapacak olup sınavlar 3 Mart’ta başlayacak ve 22 Mart’ta tamamlanacaktır. Özellikle işçilerin çalıştıkları şirketler ile bu sürecin bir ilgisi olmadığını, bütün işlemlerin işçi ve istihdam edilecekleri kurum arasında yapılacağından bu rehberi okuyarak başvuruyu yapmakta faydalı olacaktır” dedi.

 

Şu anki süreçte  4 Aralık 2017 tarihine kadar  kurumlarda çalışan mevcut personelin geçişlerinin  sağlandığını aktaran Esen, bundan sonraki dönemde kurumlara eleman alımının ise belirlenecek yönetmeliğe göre düzenleneceğini ifade etti.

SGK Tekirdağ İl Müdürü Fatma Derya Alan ise konuşmasında birçok yanlış bilginin dolaştığını belirterek,  kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları idare ile yapacakları sulh sözleşmesiyle işçilerin herhangi bir hak kaybına sebep olmayacağını vurguladı.

 

Alan, başvuru sürecinin detaylarını şöyle sıraladı:

 


1- Hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerimizin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başladı. Başvurular 10 gün içinde tamamlanacak olup, son başvuru tarihi 11 Ocak 2018”dir. Son başvuru tarihinden sonra hiçbir şekilde başvurular dikkate alınmayacaktır.
2- Geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır.
3- Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır.
4- Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce elektronik ortama aktarılacaktır.
5- İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında personel çalıştırılmasına dayalı bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır.
6- Alt işveren işçilerimizin, çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmemektedir.
7- 90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi, çalıştıkları idarelerce talep edilecektir.
8- İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları İDARE İLE sulh sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacaktır.
9- sulh sözleşmeleri idare ile yapılacak olup, bu durum alt işveren şirketlerine karşı işçinin haklarından vazgeçmesi anlamına gelmemektedir. Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan yararlanamazlar.
10- Alt işveren işçilerimizin, bu kapsamda çalıştıkları hizmet süreleri, İş Kanunu hükümleri çerçevesinde idareler tarafından ileride ödenecek kıdem tazminatına esas toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında dikkate alınacaktır.
11- Sürekli işçi kadrosuna geçirilecek işçilerin ücreti ve diğer mali ve sosyal hakları mevcut bireysel iş sözleşmesinde belirtildiği şekilde korunacak olup, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar bu toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olamaz.
12- Sürekli İşçi kadrosuna geçirilen personeller; Personele dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalıştıkları idareler emrinde görev yapacaktır.

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriTüp bebek tedavisinde ‘Kriyobiyoloji’ yöntemi


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİLÇE BAŞKANLARI ANKARA’DA


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriVALİ CEYLAN ÖĞRENCİLERLE BİRARADA


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSüleymanpaşa Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi Onaylandı


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİŞKUR ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA MESLEKİ DENEYİM KAZANDIRIYOR


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri"DÜNYADA HER 7 KİŞİDEN 1'İ AÇLIK SINIRINDA YAŞIYOR"


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri‘Sağlıkta Şiddete Hayır’


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKeşan Hayvan Pazarının Üzeri Kapatıldı.


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriPersonele Yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi”


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriNKÜ’nün Erasmus Konukları


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİkram Çeşmelerinden Çorba Akmaya Başladı


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHayat Kurtaran Kampanyaya Süleymanpaşalılarda Katıldı


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBÜYÜKŞEHİR İDDİALARI YANITLADI


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAYGUN : ‘Yolcu sayısı tam muamma’


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHayrabolu Kaymakamı Ahmet Karakaya’dan Ziyaret


GÜNDEM 15 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMeme kanseri hakkında doğru bilinen 10 yanlış!


GÜNDEM 15 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ne SODEM'den Proje Ödülü


GÜNDEM 15 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org