TARIMDAKİ TÜKENİŞ SÜRÜYOR!

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Haber Gündem 13 Mayıs 2019 Bu Haber 82 kişi tarafından okundu.

tekirdağ TARIMDAKİ TÜKENİŞ SÜRÜYOR!

CHP Tekirdağ Vekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Sudan’dan 99 yıllığına kiralanan 780 bin 500 hektarlık arazi ile “gıdada arz güvenliğinin” sağlanacağı yönündeki açıklamasını anımsatarak,  “Sudan’da gerçekleşen darbe ile bu anlaşma belirsiz bir nitelik kazanmıştır. Yabancı topraklara bel bağlayarak milli tarımın geliştirilemeyeceği, Sudan örneği ile netlik kazanmıştır. Zira toprak kiraladığınız ülkede gerçekleşebilecek bir darbe ile tüm anlaşmalarınız geçersiz hale gelebilecektir. Milli tarım; milli topraklarda, milli çiftçiye tam destek vererek gerçekleşebilir” dedi.

 

Aygun, kurulmak istenen Semerat Holding ve Sera A.Ş. ile ilgili de projeleri de kapsayan bir soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı’na sunulan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istenen önergede, şu sorular yöneltildi:

 

    Türkiye ve Sudan arasında bölgede yer alan 780 bin 500 hektarlık arazinin 99 yıllığına kiralanmasına ilişkin bir anlaşma imzalanmıştır. Nisan 2018’de yapılan bu anlaşmanın ardından önce 12 bin 500 dönüm üzerinde pilot çiftlik kurulması için çalışmalar yapılmıştır. Yatırımcılara açılan bu arazinin akıbeti nedir? Darbeyi yapan yönetim ile anlaşmanın geleceği konusunda görüştünüz mü? Bu konudaki Türk yatırımlarının güvenliği için ne gibi temaslarınız olmuştur?


    Tarım sektörünü holdingleştirmeye götürecek Tarımda Milli Birlik Projesi, çiftçiyi uluslararası şirketlerin de yer aldığı küresel sermayenin karşısında çok daha zayıf düşürecektir. Üretemez hale gelen çiftçi, yüzde 50’si özel sektöre ait Semerat Holding adlı kurmak istediğiniz yapının içinde ezilecektir. Bu projeyi rafa kaldıracak mısınız?

 

    Tarımda kooperatifleşmeyi esas alan yepyeni bir proje hazırlamayı düşünür müsünüz?

 

    Çiftçimizin ucuz tohum, gübre, ilaç, yem ihtiyacını karşılayacak üretim tesisleri kurmayı düşünür müsünüz? İthalata değil, üretime dönük yepyeni bir strateji geliştirecek misiniz?

 

    Çiftçinin mazot masrafını yarı oranda sübvanse edecek yasal düzenlemeler yapar mısınız?

 

    Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı pakette yer alan seracılıkla ilgili hedeflere nasıl ulaşmayı düşünüyorsunuz?

 

Türkiye’de şu anda 752 bin dekar sera alanı bulunmaktadır. Bunun sadece yüzde 2’lik alanında modern seracılık yapılmaktadır. 2019 yılında 20 bin dekar teknolojik sera kurulacağını açıklayan Bakan Albayrak, 8 aylık bir takvim vermiştir. Ülkemizde şu anda sadece 13 bin dekar modern sera üretim sahası vardır. 8 ayda 20 bin dekar sera kurmayı gerçekçi buluyor musunuz?

Bu sera kurulduktan sonra küçük çiftçiler için ne yapacaksınız?

 

    Sera A.Ş.’nin yeni bir tarımsal KİT olarak kurulması planlanmaktadır. Bugüne kadarki tüm tarımsal KİT’leri ehil ve liyakatli kadrolar yerine torpilli kadrolarla dolduran AK Parti iktidarı, tarımı içinden çıkılamaz hale getirmiştir. TİGEM’e atanan üst düzey yöneticiler sosyolog, açık öğretim mezunu, ilahiyatçı, mimar isimlerden oluşunca, bugün üretim yapamaz hale düşmüştür Sera. A.Ş.’nin de zarara giren yeni bir KİT olmasını nasıl önleyeceksiniz?

 

     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 4 yıl içinde 100 milyona yükseltileceğini açıklamıştır. Bu da ülke gerçeklerinden kopuk bir iddiadır. 2017 yılında 100 bin 58 ton olan koyun eti üretimi 2018 yılında 100 bin 831 tona çıkmış, sadece binde 7 oranında artış sağlanabilmiştir. Bu bakımdan 4 yıl içerisinde küçükbaş hayvan sayısında yüzde 212 artış öngörüsü gerçekçi değildir.

 

Üstelik Türkiye’de kişi başı et tüketiminin yüzde 34’ü büyükbaş hayvan etidir. Sadece et tüketiminin yüzde 4’ü küçükbaş hayvan etidir. Yani büyükbaş et tüketimi küçükbaş et tüketiminden 8.5 kat fazladır.  Halkı nasıl küçükbaş et tüketimine yönlendireceksiniz? Bu konuda projeksiyonunuz var mı?

 

    Küçükbaş hayvancılığı meraya dayanır. Meracılığı bitiren Büyükşehir Yasası ile köy anlayışını ortadan kaldıran iktidar, küçükbaş hayvancılığını nasıl ayağa kaldıracak?

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriTEKİRDAĞ SARI KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ


GÜNDEM 20 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriSÜLEYMANPAŞALILARA TASAVVUF MÜZİĞİ ZİYAFETİ


GÜNDEM 20 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriDEDEAĞAÇ’DA TARİHLİK İFTAR


GÜNDEM 20 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriBOZUK YOLLARIN ONARIMI BAYRAMDAN SONRA BAŞLIYOR


GÜNDEM 20 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriTrakya'da Sarı Kırmızı Coşkusu


GÜNDEM 20 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriVALİ YILDIRIM ZİÇEVLİLERLE


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ TSO’DAN 700 AİLEYE GIDA YARDIMI


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ DOĞUM HIZI EN DÜŞÜK İLLER ARASINDA


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriMÜFTÜLÜKTEN MEZUNİYET İFTARI


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriBIYIKALİ MAHALLESİ ORUCUNU GÖNÜL SOFRASI’NDA AÇTI


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriRamazan‘da Sıvı Kaybına Dikkat !


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriMALKARA’DA YOL ONARIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriSualtı Hokeyi Büyükler Türkiye Şampiyonası Başladı


GÜNDEM 18 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleri“19 MAYIS BİLİNCİ YENİDEN AYAĞA KALKIYOR”


GÜNDEM 17 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriTekirdağ TSO 700 Aileye Gıda Yardımında Bulundu


GÜNDEM 17 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriGönül Sofraları Karaağaç’ta Kuruldu


GÜNDEM 17 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriErgene Velimeşespor Finalde


GÜNDEM 17 Mayıs 2019
genel haberleri
 haberleriMilli Mücadelenin 100.Yılı Kutlu Olsun


GÜNDEM 17 Mayıs 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org