SIRP İŞ İNSANLARI ÇERKEZKÖY‘DE

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Haber Çerkezköy 12 Mart 2018 Bu Haber 371 kişi tarafından okundu.

tekirdağ SIRP İŞ İNSANLARI ÇERKEZKÖY'DE

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy ilçesine gelen Sırbistanlı işadamları, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesislerde incelemelende bulundu.


 

Sırbistan'ın Jagodina Belediye Başkanı, Jedinstvena Srbija Partisi Başkanı ve Milletvekili Dragon Markoviç Palma ile beraberindeki iş insanları Çerkezköy'e gelerek Organize Sanayi Bölgesi'ndesi Bony ve Hema fabrikalarını gezdi. Sırp heyetini  Bony Çorap Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gülkaya, AK Parti Kapaklı Meclis üyesi Akın Yılmaz ve fabrika yetkilileri karşıladı. Ziyarette ülkelerinde yatırım yapacak firmaları yakından incelemek üzere Türkiye'ye geldiklerini kaydeden Dragon Markoviç Palma, Sırbistan'daki 10 hektarlık alanın satışı ile fabrikanın temellerinin atılmasını istediklerini dile getirdi.


 

'SIKINTILAR OLDU'

Bony Tekstil ve Çorap Fabrikası'na 40 yıldır emek verdiğini söyleyen sahibi Hasan Gülkaya,"Benim bu firmayı oluşturmam 40 yılımı aldı. Şimdi şöyle ki, Sırbistan'la ilgili biraz sıkıntılarımız oldu. Teşvikler maalesef bize pek yansıtılamadı. Geçen hafta dünyanın en büyük H&M firmasının en üst düzey yönetimi Sırbistan yatırımı için buraya geldi. Çünkü biz bu projeyi müşterimiz ile birlikte yürütüyoruz. Bu müşterimiz bize 10 senelik bir iş garantisi veriyordu. İlk etapta 25 milyon Euro'luk bir ihracat talebinde bulundu. Bu kısa zamanda 40-50 milyon Euro'ya kadar çıkabilir. Çok çalıştık, Sırbistan'a çok gittik geldik. Teşvik sınırları içerisindeki rakamlar o kadar yetersiz kaldı. Türkiye oradan çok daha karlı bir duruma geçti. Bizim Sırbistan'a ilk etapta yapacağımız yatırım 30-35 milyon Euro arasındaydı. İlk başta söylenen belli bir yatırım teşviğinin geri iadesiydi. Ama bunların kesinlikle olmadığını şimdi söylediler. Şimdi bunu aşmak içinde çaba sarf ediyoruz. Şimdi ne yapabilirizi konuşmak istiyoruz. Yazılı olarak teşvik sunduk, fakat hala yanıt alamadık. İki türlü teşvik vardır. Birisi işçi teşviki, diğeri de yatırım teşviki. Bunlardan hangisi büyükse onu isteye biliyorsun. Burada işçi teşviğine çok takılmadım. 100 olur 150 olur. Önemli değil. Ama ben makine bağlayacağım bunun gibi birçok iş yapacağım, bunlara karşılık bir teşvik sözü vardı. İşimiz ilk başta 30-35 milyonluk bir iş olabilir, ama sonradan gelişecektir. Aralık ayında yazılı olarak teşvik sunduk. Rakamlarla iş teşviklilerini istedik. Ama hala buna yanıt almadık. Amacımız Sırbistan'a kesin yatırım yapmak" dedi.


 Gülkaya, kurulacak ikili ilişkilerin Türkiye ve Sırbistan adına iyi olacağını belirterek, "Daha önce Cumhurbaşkanı ile görüştük kendisi bize sözünü vermişti ama o zaman Başbakandı. Bu seferde bizim heyet Türkiye'ye geldiği zaman özellikle Dışişleri Bakanı, Ticaret Bakanı ile görüştü. Yani Bony çorap fabrikasına elimizden geleni yapın. Çünkü doğru bir yatırım yapacak. Sırbistan içinde çok faydalı olur denildi. Tüm fizibilite raporlarını çıkartırız. Ne yapabiliriz ne edebilir hepsine bakarız. Sırbistan'da da bir yatırımcı varsa bizle birlikte olabilir. Böyle firmalar çok kolay kurulmuyor. Benim bu firmayı oluşturmam 40 senemi aldı. Gezeceğiz göreceğiz. Bunlar normal bir tesis değil. Üretim tesisi olarak dünyanın en iyi tesisi olarak gösteriliyor. Bizim işimiz bizden çok daha önemlidir. Bu fabrikaya parça parça yaptık. Burası ufak bir atölyeydi daha sora büyüdük ve bugünlere geldik. Dünyada adından bahsedilecek bir tesis kazandırmak istedik, başkanımıza çok güvendik. Her konuda arkamızda duracağına ve destek vereceğine söz verdi. Biz gidince başka arkadaşlarımızın da Belgrad'a gelme şansları oldu. Biz orada olsaydık Sırbistan'da çok şey kazanacaktı. Biz orada yatırıma başlayıp biran önce harekete geçebilseydik hem Türkiye, hem Sırbistan çok şey kazanacaktı ve çok güzel bir oluşum olacaktı. İlk başta bize yüzde 50'lere kadar bir teşvik oranı söylemişlerdi. Bizim amacımız orada bir iş yapmak. Bizim tüm çalışmalarımız ve projelerimiz hazır. Geç bile kaldık. Teşvik olaylarını halledebilmeyi, olayın net olmasını istiyoruz. Önce veriyoruz sonra vermiyoruz deyince olmuyor. Her şeyi doğru yapmak istiyoruz. Sadece emeğimizin karşılığında bir şeylerin oluşmasını istiyoruz. Biz sanayiciyiz politikacı değiliz. Yatırım yaparız ama güvendiğimiz politikacının arkasında olmak isteriz. Bende başkanıma inandım güvendim diye konuştu.

 

'ÜRÜNLERİNİZİ SIRBİSTAN'DA TANITIP ÜRETMEK İSTERİZ'

Sırbistan'ın bir çok ülke ile ticaret anlaşmasının olduğunu kaydeden Dragon Markoviç Palma, "Sizin de ürünlerinizi Sırbistan'da tanıtıp üretmek isteriz. Tüm mağazalarımızda sizin ürettiğiniz ürünler çoraplar olsun isteriz" dedi.  Aynı zamanda kendisinin de bir iş adamı olduğunu kaydeden Palma, "Bir siyasetçi, aynı zamanda bir iş adamı olduğu zaman belki ortak noktayı bulmamız daha kolay olur. Verdiğiniz yazıyı, teklifi bize de vermenizi rica ediyorum. Ben 10 gün sonra size haber vereceğim. Bu zaman zarfında sizden ricam şu olacak sizi Sırbistan'a bekliyorum. En kısa zamanda her şey kanuna göre olacak. Hep beraber ben ve hükümetimizle birlikte bunu ele alacağız. Siz Sırbistan'a geldiğiniz de bizzat görüşebileceksiniz. Çok kısa bir zamanda netleşecek her şey. Bilgiler geldiği gibi sizi arayacağım." dedi.

HEMA FABRİKASINI DA ZİYARET ETTİLER 

İkili görüşmelerin ardından Bony Çorap fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gülkaya ve Sırbistanlı heyet fabrikanın üretim, yıkama, showroom, baskı, örgü bölümlerini gezerek yetkililerden bilgi aldılar. Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer'in de katıldığı öğlen yemeğinin ardından Sırbistanlı heyet Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Hema fabrikasını ziyaret ederek burada fabrika yetkilileriyle birlikte ikili görüşmeler yapıp, fabrikaları gezdiler. 

 

DHA

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriÇerkezköy Kültür Merkezi Tamamlanıyor


GÜNDEM 7 Ağustos 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİ’NDEN ZİYARET


GÜNDEM 3 Ağustos 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriYol Yapım Çalışmaları Hızla Tamamlanıyor


GÜNDEM 25 Temmuz 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriYIL SONUNDA HİZMETE SUNULACAK


GÜNDEM 23 Haziran 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİNDİRİM ANLAŞMALARI DEVAM EDİYOR


GÜNDEM 23 Haziran 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriALKAYA :“TÜLBENT HAREKETİ HER İLÇEDE SÜRECEK”


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBİN 611 ÇERKEZKÖYLÜ SELİMİYE VE SULTAN AHMET’i GÖRDÜ


GÜNDEM 18 Haziran 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriSİGARAYI BIRAKMAK İÇİN DESTEK ALABİLİRSİNİZ


GÜNDEM 4 Haziran 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBIÇAKLA YARALAMA ŞÜPHELİSİNİ, LİNÇTEN POLİS KURTARDI


GÜNDEM 2 Haziran 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBELEDİYE DEPOSUNDA YANGIN


GÜNDEM 31 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇERKEZKÖY'E 2 MİLYON DEĞERİNDE PARK YATIRIMI


GÜNDEM 30 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri“BİNLERCE VATANDAŞIMIZ İLE İFTAR AÇMAYI HEDEFLİYORUZ”


GÜNDEM 28 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİYİ PARTİ’NİN SEÇİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR


GÜNDEM 28 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇALIŞANLARININ GÖZÜ ÖNÜNDE İNTİHAR ETTİ


GÜNDEM 18 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri19 MAYIS COŞKUSUNU RESUL DİNDAR İLE YAŞAYACAKLAR


GÜNDEM 17 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBaşkan Kadir Albayrak ‘Birlik Günü’ Etkinliğine Katıldı


GÜNDEM 21 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBaşkan Sarıkurt Aşure İkram Etti


GÜNDEM 21 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriAHBAP Tekirdağ ihtiyaç sahiplerinin yanında


GÜNDEM 21 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriKURAKLIK SİGORTASINDA ÖDEMELER BAŞLADI!


GÜNDEM 21 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri“ERGENE DÜNYANIN EN KİRLİ AKARSUYU OLARAK KABUL EDİLİYOR”


GÜNDEM 21 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriALZHEIMER HASTALIĞI TÜM DÜNYADA HIZLA ARTIYOR


GÜNDEM 20 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriGaziler Günü Törenle Kutlandı


GÜNDEM 20 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriVali Mehmet Ceylan Balıkçı Barınağında İncelemelerde Bulundu


GÜNDEM 20 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTekirdağ’da Ağustos Ayında 2 Bin 274 Konut Satıldı


GÜNDEM 20 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriKapaklı'daki Yatırımlar İncelendi


GÜNDEM 20 Eylül 2018
Çerkezköy haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org