Peygamber Efendimiz ve Aile Konferansı

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ‘Peygamber Efendimiz ve Aile’ Konulu Konferansa Katıldı
Haber Gündem 8 Kasım 2019 Bu Haber 100 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Peygamber Efendimiz ve Aile Konferansı

Vali Aziz Yıldırım, Peygamber Efendimizi anlamayı, yaşamayı, anlatmayı amaçlayan bir hafta olan Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde Süleymanpaşa İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen “Peygamber Efendimiz ve Aile” konulu konferansa katıldı.

Konferans, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Mescidi İmam Hatibi Yavuz Budanır’ın Kuran tilavetiyle başladı.

Ardından İlçe Müftüsü Ayhan Okur ve Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya bir konuşma yaptılar.

Konferansta konuşan Vali Yıldırım;

Şimdi seni ananlar,  anıyor ağlar gibi,

Ey Yetimler Yetimi, Ey Garibler Garibi,

Düşkünlerin kanadıydın, yoksulların sahibi...

Nerde kaldın Ey Rasul, nerde kaldın Ey Nebi.

Günler ne günlerdi Ya Muhammed,  çağlar ne çağlardı?

Daha dünyaya gelmeden, mü'minlerin vardı.

Ve bir gün ki gaflet,  o, çöller kadardı,

Halime'nin kucağında,  Abdullah'ın yetimi, 

Amine'nin emaneti ağlardı! Hatice'nin goncası, Aişe'nin gülüydün,

Ümmetinin göz bebeği,  göklerin Rasulüydün

Peygamber efendimizin doğumu insanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biridir. Peygamber efendimizin doğumuyla birtakım mucizeler gerçekleşmiştir. Teşrif ettiği gece bir yıldız doğmuş, Yahudî âlimler, bu yıldızdan ahir zaman Peygamberinin dünyaya teşrif ettiklerini anlamışlardı. Doğu ve Batıyı küçük bir oda gibi aydınlatan bir nur görülmüş, Medâyin'dekiKisrâ Sarayından on dört burç ve Kâbe'nin içindeki putların pek çoğu yıkılmıştır. Bin seneden beri yanmakta olan mecûsîlerin kocaman ateş yığınları bir anda sönüvermiştir.

Bu ve bunun gibi mucizeler insanlık için yeniden bir doğuşun işaretiydi. Her türlü şiddetin, zulmün ve istismarın had safhada yaşandığı, insanların güvene, huzur ve istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu cahiliye döneminin bittiğinin belirtisiydi.

Rahmet Peygamberinin gelişiyle zulüm ve adaletsizlik ortadan kalkmış, yeryüzüne güven, huzur, istikrar ve saadet gelmiştir. Rahmet Peygamberi, Allah’ın varlığını, birliğini ve O’na ortak koşulamayacağını yeniden tebliğ etmiştir. Yalnızca Allah’a kul olmayı, güzel ahlak üzere ve insanca bir yaşayışa çağırmıştır. Rahmet Peygamberi kısa bir sürede “cahiliye toplumu” ndan insanları çıkararak, asr-ı saadet gibi bir dönemin yaşandığı bir toplum inşa etmiştir. O’nun yaktığı tevhit ve iyilik meşalesi her geçen gün yayılmış, bu meşale ile karanlıklar aydınlığa, zulüm adalete, kin ve nefret şefkat ve merhamete dönüşmüştür.

Hz. Muhammed (s.a.v.) mükemmelliğin somut bir örneğidir. O, Allah (c.c.) tarafından bizim için seçilen örnek bir insandır. O’nun sünnetlerini takip eden herkese hem dünya hem ahiret için büyük faydalar vardır.

Peygamber efendimizin hayatının her safhasını, her aşamasını takip ve tatbik  etmeliyiz. Gençliği, evliliği, yaşlılığı, dostluğu, idareciliği, tüccarlığı, mücadeleleri ile Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) bizim hayatımızın her safhasının rehberidir. Nitekim Kuran-ı Kerim’de Ahzâb Suresi 21. Ayette  “Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” diyerek peygamber efendimizin bizim için örnekliği anlatılmıştır.

Bu hafta, Peygamberimizin örnekliğini ve insanlığa takdim ettiği değerleri anlamayı, toplumumuzun her kesimine ve gönül coğrafyamıza anlatmayı ve tanıtmayı, günümüz problemlerine nebevi referanslarla çözüm üretmeyi ve milletimizde var olan Peygamber sevgisini pekiştirmeyi amaçlayan, bir haftadır.

Bu yıl, Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması “Peygamberimiz ve Aile”dir. Ailesine karşı daima sevecen ve nazik, muhabbet ve merhamet dolu, sabırlı ve hoşgörülü olan Peygamberimiz (s.a.s.), yuvasına şiddet ve nefretin bulaşmasına asla izin vermemiş, aile fertleri arasında her konuda adaleti gözetmiş, onlara sevgisini açıkça ifade etmekten çekinmemiştir.  Toplum içinde iyilikten asla ayrılmayan Allah Resulü (s.a.s)  “Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım.” buyurarak ailemize nasıl davranmamız gerektiği konusunda her konuda olduğu gibi bu konuda da bize rol model olmuştur.

 Ondört asır evvel, yine bir böyle geceydi,

Kumdan, ayın ondördü, bir öksüz çıkıverdi!

Lâkin o ne hüsrandı ki: Hissetmedi gözler;

Kaç bin senedir, halbuki, bekleşmedelerdi!

Bu vesileyle bütün İslam âleminin ve değerli Tekirdağ’lılarınMevlid-i Nebi haftasını ve Cuma günü idrak edeceğimiz Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümü olan MevlidKandili'ni tebrik eder; Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Yüce Mevla'dan niyaz eder, birliğimize, beraberliğimize ve hayırlara vesile olmasını temenni ederim” ifadelerini kullandı.

Program, sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Sonrasında Tekirdağ Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Hüseyin Öresin “Peygamber Efendimiz ve Aile” konulu konferans verdi.

Program, Eğitim Görevlisi Öresin’e İl Müftüsü İsmail İpek’in çiçek taktim etmesiyle sona erdi.

Programa Vali Yıldırım’ın yanı sıra Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Osman Kılıç, İl Müftüsü İsmail İpek ve vatandaşlar katıldı.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriÇamaşır Makinesinden Torba Torba Uyuşturucu Çıktı


GÜNDEM 15 Kasım 2019
genel haberleri
 haberleri25 Bin Liralık Islak Mendil Hırsızlığına 5 Gözaltı


GÜNDEM 15 Kasım 2019
genel haberleri
 haberleri'Koyun var' dediği kamyondan 69 kaçak göçmen çıktı


GÜNDEM 13 Kasım 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org