Öztrak: “Suriye Meselesinin Çözüm Yolu Bellidir!”

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde gündemi değerlendirdi.
Haber Gündem 9 Ekim 2019 Bu Haber 101 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Öztrak: “Suriye Meselesinin Çözüm Yolu Bellidir!”

Köprü ve otoyol ile tren ve posta ücretlerinin arttığını ifade eden Öztrak, taşıma maliyetlerindeki bu artışların iğneden ipliğe her şeyin fiyatını yükselteceğini söyledi.
"Memleketle zam var ama enflasyon yok, zam yaparak enflasyonu düşürmenin formülünü saray buldu. TÜİK'in başına sosyete damadın arkadaşını atadılar, sorun çözüldü." diyen Öztrak, meyve ve sebze hallerindeki fiyatlarla TÜİK'teki fiyatların birbirini tutmadığını savundu.

Öztrak, TÜİK'in millete en büyük iyiliği, fiyatları nereden topluyorlarsa bu firmaların açık adreslerini millete vererek yapacağını belirterek, "Milleti daha fazla perişan etmesinler, adresleri versinler, millet alışverişini TÜİK'in ucuzcu dükkanlarından yapsın" ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) açıkladığını anımsatan Öztrak, programda yer alan tutarsızlıkların ekonomiden anlayanlar tarafından fark edildiğini, programın hedeflerine bakılınca da AK Parti'nin iflasının itirafınının görüldüğünü ileri sürdü. 

Öztrak, şunları kaydetti: "Bir önceki OVP'de vadettikleri 2019'da yüzde 2,3 büyüme hedefini, bu yeni OVP'de binde 5'e düşürmüşler. Sosyete damat, bu büyük düşüşün gerekçesini şu sözlerle açıklıyor: 'İkinci çeyrekle birlikte yaşanan, tekrar seçimle ötelenen ekonomimizdeki bir çeyreklik kaymanın etkisi.' Ben açıkçasını söyleyeyim yani seçimi ertelemelerinin maliyeti. '2019'da 795 milyar dolar olacak.' dedikleri milli gelir, 749 milyar dolara düşmüş. Kısacası mızıkçılıkları sonrasında, İstanbul seçimlerinin haksız ve hukuksuz şekilde iptal edilmesinin vatandaşımıza 46 milyar dolarlık bir maliyeti olmuş." 

Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye'nin dünyanın en kırılgan ekonomilerden biri olduğunu savunan Öztrak, Türkiye'nin kendisine benzeyen ülkeler arasında borç göstergeleri en kötü ekonomiler arasında bulunduğunu ileri sürdü.

'BORCU MU AZATTINIZ?'

İktidarı her zaman "Borç alan emir alır" diyerek uyardıklarını anlatan Öztrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"AK Parti Genel Başkanı daha dün çıkmış, 'Ekonomi üzerinden yazılan felaket senaryolarını bozuyoruz' diye hamaset yapıyor. Buradan soruyorum, ne yaptınız, borcunuzu mu azalttınız, döviz rezervlerinizi mi güçlendirdiniz? Ortada hiçbir şey yok. Tersine, Varlık Fonu'na faiz lobilerinden bir milyar avro borç aldırıp İstanbul'da yandaş müteahhitlerini kurtarmaya soyunmuşlar. Bir de kalkmış, dün tehditler savuruyorlar, 'Milletimizin ekmeğine el uzatanlara da bunun bir bedeli olduğunu hatırlatıyoruz.' diyorlar. Yani 'Ekonomiyi çok fazla eleştirmeyin, savcılarıma, yargıçlarıma talimat verir, sizi içeri tıktırırım' diyor. Bunları geçsinler.  Bir kere dönüp baksınlar, arkalarında ne kadar millet desteği kaldı? O kadar kolay değil bu. Ateş olsalar cürmü kadar yer yakarlar. "

Öztrak, "Faiz tüm kötülüklerin sebebi" denildiğini ancak "faiz baronlarına" en fazla faizin bu iktidar döneminde ödendiğini savundu.

“Çözüm, Şam ile Ankara Arasında Görüşme Yapılması”

Öztrak, Suriye'de barışın en kısa yolunun Şam ve Ankara arasında görüşmelerin yapılması olduğunu söyledi.  Öztrak, “Bakın biz bu meselenin başından itibaren iktidara şunu söylüyoruz, ‘Ortadoğu bataklığına girmeyin’. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı bizi dinlemedi. Sonra da işler sarpa sarınca ‘Bu meselede bizi aldattılar’ diye feryat etmeye başladı. Bizde sorduk ‘Kim sizi aldattı?’ Cevap yok. Biz, ‘Suriye ile ilişkileri düzeltin’ dedik. Türkiye de Suriye’nin toprak bütünlüğü savunuyor, Suriye de kendi toprak bütünlüğünü savunuyor. ‘Bizim Mehmetçiğimiz yabancı topraklarda neden şehit olsun?’ diye sorduk. Suriye’nin toprak bütünlüğü için, teröristlerle Suriye ordusu savaşsın. Biz de kendilerine destek olalım. Biz Mehmetçiklerimizin ve ulusumuzun çıkarlarının yanındayız. Tekrarlıyorum. Suriye meselesinin çözüm yolu bellidir. Suriye’ye barışın gelmesinin en kısa yolu Şam ve Ankara arasındaki yoldur. Emperyal güçlerin bize önerdikleri yol çıkmaz yoldur” dedi.

Konuşmasının son bölümünde soruları yanıtlayan Öztrak, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yapacağı operasyonu ABD'nin desteklemeyeceği ve operasyona dahil olmayacağına yönelik Beyaz Saray'ın açıklamasının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: 

"ABD, 'Bu operasyonu desteklemeyeceğiz, müdahil olmayacağız.' diyor ama bir sonraki paragrafta da 'Ben, vergi mükelleflerimin parasını korumak için bunu yapıyorum.' diyor. Şimdi bu iki paragraf birbiriyle uyumsuz... Biri başka yerlere mesaj gönderiyor, öbürü başka yerlere mesaj gönderiyor. Açıkçası biz bu mektubu okuduğumuz zaman gördüğümüz manzara şudur: Saray ile ABD arasında bir uzlaşma vardır. O da şudur: 'Siz, bizim belirlediğimiz bölgelere girin, biz o bölgelerin yakınında olmayacağız ama biz de size bu işin başından bu yana ne kadar cihatçı terörist yakaladıysak sizin sırtınıza bırakacağız. Bunların bakımını, muhafazasını sizin sırtınıza bırakacağız.' Olan budur.”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriHayrabolu Göleti'nde 40 Kiloluk Yayın Yakalandı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriÇöken Çatının Altında Kalan Kadın Yaralandı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleri2 Torununa Cinsel İstismardan Tutuklandı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriELDER ve Boğazgücü'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret


GÜNDEM 14 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTürk Metal Sendikası'ndan Başkan Çetin’e Ziyaret


GÜNDEM 14 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriYavru Yunusun Ölüsü Kıyıya Vurdu


GÜNDEM 12 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da Motosiklet Arabaya Çarptı: 2 Yaralı


GÜNDEM 12 Ekim 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org