NKÜ, 2019-2020 Akademik Yılına Başladı

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 2019-2020 Akademik Açılış Yılı, TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla gerçekleşti.
Haber Süleymanpaşa 8 Ekim 2019 Bu Haber 134 kişi tarafından okundu.


Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen törene, TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Garnizon Komutan Vekili  Piy. Alb. Barış Parın, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, Adalet Komisyonu Başkanı Naci Ergin, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 1. İdare Mahkemesi Başkanı Türker Karavaizoğlu, 2. İdare Mahkemesi Başkanı Murat Kal, Vergi Mahkemesi Başkanı Ersin Eryılmaz, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen törenin açılışında, Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı tarafından müzik dinletisi yapıldı.

Törende açılış konuşmasını Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin yaptı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde Balkan kontenjanı hakkı olduğunu ifade eden Rektör Şahin, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi göreve geldiğim 9 aylık süre içerisinde Balkanlardaki sesimizi, kendimizi daha iyi nasıl hissettiririz, oradaki sorunlara ya da çözüm odaklarına bir katkıda bulunabilir miyiz olgusuyla Tekirdağ’da Balkanlardaki kardeşlerimiz için üniversite sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bununla ilgili olarak YÖK ile irtibat sağlayarak Türkiye’de sadece iki üniversitede olan Balkan kontenjanı hakkını çok şükür Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de kazanarak 3 üniversiteden biri olmuştur.  Şu anda 918 olan yabancı uyruklu öğrenci sayımızı bu sayede ilk dört yıl sonunda 5000’e çıkarmayı hedefliyoruz. Fen Edebiyat Fakültemizde Balkan Dilleri Bölümü açmak için gerekli hazırlıkları tamamladık. Yine Aralık ayında Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği işbirliği ile Rumeli Tekirdağ Göç Çalıştayı yapmayı planlıyoruz.  Mevcut Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin yanı sıra Rumeli Araştırmaları Enstitüsü kurulum çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda başvuru dosyamız YÖK’ün onayını bekliyor. 2020 yılı içerisinde KADEM ile ortaklaşa Uluslararası Rumeli Sempozyumu, bunun devamında da inşallah daha güzel çalışmaları hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Rektör Şahin “Üniversitemiz, sosyal sorumluluk ve bilimsel üretkenlik misyonu çerçevesinde, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Bölge halkımıza daha rahat bir ortamda sağlık hizmeti sunarken her geçen gün sağlık hizmetlerinin genişletilmesi ile Hastanemiz Bölgemizde sağlık alanında önemli bir üs konumuna gelmiştir.  Sağlık alanında atılan yeni adımlarımız arasında Geleneksel Alternatif Tıp Uygulamaları Merkezinde (GETAT)  Ozon Uygulama, Sülük Tedavisi, Hacamat uygulaması, Sağlık Tarama Aracımız ile halkımıza ücretsiz sağlık hizmeti, gebe okulumuz, Kanser hastalarımıza her Cuma “Sanatla Terapi”, cumartesi günleri yarım gün poliklinik hizmeti bulunmaktadır. ÇOCUK DOSTU HASTANE misyonunu benimseyerek Çocuk Sağlığını çok önemsiyoruz. Çocuklarımız artık hastanemizde ameliyathaneye akülü arabalarla eğlenerek gidiyor; böylece ameliyat korkusunu ve stresini üzerlerinden atıyorlar. Onlar için hastanemiz içerisine oyun alanı yaptık. Mutlu olsunlar diye oyuncak dağıttık. Geleceğimiz olan çocuklarımız için ne yapsak azdır.

2018-2019 yılında University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralamasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, başarısını yukarılara taşıdı. Üniversitemiz, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 11. sırada yer aldı.  TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan ‘2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ sonuçlarına göre 207 Üniversite arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 49. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Üniversitemiz, 2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında listeye giren iki üniversiteden biri olmuştur. Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından gerçekleştirilen Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Sıralaması 2018’de güzel Tekirdağ’ımızdan öğrencilerimizin memnun olduğunu öğrendik. Tüm illerin yer aldığı memnuniyet sıralamasında Tekirdağ 6. sırada yer adı. Hemşerilerimize Üniversitemize teveccühlerinden dolayı, öğrencilerimize de memnuniyetlerinden dolayı çok teşekkür ederiz. NKÜ Teknopark, Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Bölgesi’ndeki Ticaret Borsaları ve tohumculuk firmalarının işbirliği ile Türkiye’de Teknoparklar içerisindeki ilk yerli ve milli tohum şirketini, Trakya Tohum A.Ş.’yi kurduk. 39 ortaklı büyük bir proje olan ve bilimsel çalışmaları Trakya Bölgesindeki özel sektör ile buluşturarak, ‘yerli ve milli tohumculuğu’ hayata geçirmek için kurulan Trakya Tohum A.Ş. ile Tekirdağ bölgesi, tohumculuk üssü olma yolunda büyük bir adım atmıştır” ifadelerini kullandı.

Rektör Mümin Şahin’în konuşmasının ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a Namık Kemal Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

2019-2020 Akademik Yılının ilk dersini Prof. Dr. Mustafa Şentop yaptı.

Namık Kemal Üniversitesinin (NKÜ) 2019-2020 akademik yılı açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Rektörümüzün şahsında Üniversite yönetimine Fahri Doktora ünvanı için teşekkür ediyorum. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden fahri doktora ünvanı almayı çok kıymetli değerli bulduğumu ifade etmek isterim. 18 milyonun üzerinde öğrenci sayımız var üniversitelerimizde de 7 milyon öğrencimiz mevcut, Türkiye Dünyadaki 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrenciye sahip bir ülke. Bu en önemli gücümüz. Yeni bir dönem başlıyor, bu eğitim öğretim döneminin vatanımız için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Doğup büyüdüğüm memleketim olan Tekirdağımıza büyük bir değer katan Namık Kemal Üniversitemizin akademik yılı açılış töreninde beraber olmaktan ayrıca bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Namık Kemal, bizim tarihimizdeki ayrıcalıklı şahıslardan birisidir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de böyle tarihimizdeki önemli sahsiyetin ismini taşıması sebebiyle hem imtiyazlıdır hem de sorumluluk üstlenmektedir. Bu üniversitemizde okuyan tüm öğrencilerimizin öncelikle bilmesi gereken şey, Namık Kemal’in hayatı, fikirleri ve tarihi duruşudur. Üniversitemizin de bu noktada “Vatan Şairi” Namık Kemal’i ihmal etmediğini, çalışmalara özel önem verdiğini biliyorum.” diyerek Namık Kemal’in fikirleri hakkında bilgilerini paylaştı.

Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bu günkü modern Türkiye’nin iftihar kaynaklarından birisidir. Abdülhamithan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk hangi hedeflere ulaşmak istedilerse biz de aynı hedeflere ulaşmak için gece gündüz gayret gösteriyoruz. Devletimizi ve milletimizi tam bağımsız ve hür hale getirerek istikbale taşımak istiyoruz. 81 vilayette açtığımız üniversitelerin gayesi de budur. Türkiye’nin yarınlarda duyacağı nitelikli insan gücüne cevap verebilmek için üniversiteler açılmıştır. Namık Kemal Üniversitesinin 13 yıl gibi kısa bir zaman içerisinde 10 Fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul, 1 konservatuvar, 11 meslek yüksekokulu, 12 araştırma ve uygulama merkeziyle öğretim hizmeti vermesi tüm bütün Tekirdağ için bir gurur kaynağıdır. Bugüne kadar 55 bin gencimiz bu üniversite sıralarında eğitim görerek mezun olmuştur. Öğretim görevlilerimiz tarafından aklın ve bilginin ışığında yetiştirilen 29 bin gencimiz de öğrenim hayatlarına devam ediyor. Bu tablo ile iftihar ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriIstranca Ormanları‘nda Mantar İçin Kamp Kuranlar Bu Yıl üzgün


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri'Gri' Listedeki DHKP-C'li, Yunanistan'a Kaçarken Yakalandı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSıfır Aldığı Otomobilin Kaputunun Değiştiği Ortaya Çıktı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKızılay, Çorlu'da Esnaflara Türk Bayrağı Dağıttı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHayrabolu Göleti'nde 40 Kiloluk Yayın Yakalandı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇöken Çatının Altında Kalan Kadın Yaralandı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri2 Torununa Cinsel İstismardan Tutuklandı


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriELDER ve Boğazgücü'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Gökhan'dan Boğazın Sultanlarına Moral Ziyareti


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTürk Metal Sendikası'ndan Başkan Çetin’e Ziyaret


GÜNDEM 14 Ekim 2019
Süleymanpaşa haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org