MURAT TÜRKYILMAZ KOSGEB DERGİSİNDE

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ile Artun Aksoy’un “UV-IR Işınları Kombinasyonu Kullanarak Güneş Simülasyonu ile Gıda Kurutma Makinesi Prototipi Üretimi” AR-GE çalışması KOSGEB destekleriyle sanayi üretimine kazandırıldı. Sanayide önemli eksiği tamamlayan proje yine KOSGEB Edirne Müdürlüğünün Avrupa İşletmeler Ağı (EEN) COSME projesi kapsamında patent almaya hak kazandı.
Haber Gündem 11 Temmuz 2019 Bu Haber 82 kişi tarafından okundu.

tekirdağ MURAT TÜRKYILMAZ KOSGEB DERGİSİNDE

Önemli bir AR-GE projesi ile Ülkemize önemli bir katma değer sağlayan Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, KOSGEB dergisine açıklamalarda bulunarak proje hakkında bilgiler verdi. Ekolojik tarımın bir parçası olarak güneşin gönderdiği ışınlarının kurutma makinesi içerisinde yerleştirilmesi ile tarım ürünlerinin doğal yollardan kurutulmasını sağladığını söyleyerek “Ürünlerin raf ömrünün uzatılması, insan sağlığının korunması amacıyla hastalıklara neden olan kimyasal kalıntıyı en aza indirecek bir cihaz üretildi. Bu kapsamda küçük/orta ölçekli çiftçinin de ulaşabileceği taşınabilir güneş simülatörü ile ekolojik tarımın desteklenmesi sağlanacak. Cihaz, aynı zamanda Endüstri 4.0’a uygun, öğrenebilir, yeni nesil yazılım ve donanıma sahip olup düşük maliyetli, az enerji harcayan, az ısı üreten, yüksek güvenilirlikte çalışan donanıma ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemine sahiptir. Bu sistem üreteceğimiz tüm cihazların, merkezimiz ile bilgi ve veri alışverişi için olacağı internet bağlantılı akıllı bir elektronik sistemdir. Ayrıca bu cihaz için PCT raporu çıkmış, yurt içi ve yurt dışı patent süreçleri tamamlanmıştır.

Piyasadaki kurutma cihazlarının gıdalardaki nem oranının ve ürün yapısının farklı olması nedeniyle sadece 1 ya da en fazla 2 gıdayı kurutma özelliğine sahip olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Murat Türkyılmaz “Bizim cihazımız; içerisindeki tüm kurutma özelliklerinin bilgisayar yazılımı ile kontrol edilmesi sebebiyle her ürünü kurutmaya muktedir bir cihazdır. Cihazımızda ürüne dik açı ile gelen öğlen saat 12 güneşinin etkisini ya da gün batımında açılı gelen akşamüstü saat 5 güneşinin etkisini sağlamamız mümkün. UV ve IR kombinasyonu ile kurutma ilk olarak bu cihazda kullanılmıştır. Böylelikle güneş altında doğal olarak kurutulabilen tüm gıdalar bu makinede kurutulabilmektedir. Yapılan testlerde, bir günü 6 saatlik zaman dilimlerine programladığımızda 24 saat içerisinde 4 günlük kurutma yapabilmekteyiz.” dedi.

Dergiye verdiği röportajda gıdaların dondurulması ve geleneksel kurutma yöntemlerinin enerji maliyetlerinin yüksekliğinden bahseden Doç. Dr. Türkyılmaz “Kurutma işlemi derin dondurucuya göre hem geleneksel hem de daha avantajlı bir yöntemdir. Çoğu evde gıda saklamak için derin dondurucu kullanılmaktadır. Derin dondurucular sürekli enerji tüketen cihazlardır. Kapalı atmosferde kurutma işlemi yapıldığı için enerji kaybı çok azdır. Muadillerinden daha az enerji tüketir. İşletme maliyeti düşüktür. Kurutma esnasında aflatoksine neden olan mantarlar bertaraf edildiği için kurutma sonrası en büyük değer kaybına neden olan bu durum ortadan kalkar. Ürünler kapalı atmosferde kurutulduğu için işlem tamamlandığında el değmeden ve havayla temas etmeden paketleme yapılabilir. Kurutma işlemi derin dondurucuya göre hem geleneksel hem de daha avantajlı bir yöntemdir. Çoğu evde gıda saklamak için derin dondurucu kullanılmaktadır. Derin dondurucular sürekli enerji tüketen cihazlardır. Dondurulmuş gıdayı bekletmek maliyete sebep olur. Oysaki kurutma işlemi gerçekleştikten sonra kurutulan ürün maliyetsiz olarak vakumlu kaplarda saklanabilecektir. Ayrıca gıdalar kurutulurken açığa çıkan sularda da mineral ve vitaminler kalabilmektedir. Hatırı sayılır miktarda açığa çıkacak bu suların mama, yem, gübre gibi alanlarda kullanılabilecek olması da ek bir kazanç sağlamasına neden olacaktır.

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriMuratlı Yüzme Havuzu Hizmete Açılıyor


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriOtomobil Koyun Sürüsüne Daldı


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriÇERKEZKÖYLÜLERİN AY IŞIĞINDA SİNEMA KEYFİ


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriİshak KOÇYİĞİT’ den Nezaket Ziyareti


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriEdirne'de 'acı' hasat başladı


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriKAVUN HEM SERİNLETİYOR HEM DE TOK TUTUYOR


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriŞampiyon Ormanlıspor


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriVEZİRKÖPRÜ GÜREŞLERİ AĞASI’NDAN ZİYARET


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriErgene Belediyesi Mobil Uygulaması İlgi Görüyor


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriSİYASİ DEĞİL EKONOMİK KAYGI İPTALE SEBEP OLDU


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriI. MÜZİK KAMPI BAŞLADI


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriYURDAKUL TAEKWONDOCULARI TEBRİK ETTİ


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriHaydi Türkiye Bisiklete


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriMİNİK PEHLİVAN ÇERKEZKÖY’ÜN GURURU OLDU


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriYENİDEN ZAM!


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriİÇÖZ ASALETEN ATANDI


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ‘DA 15 TEMMUZ YÜRÜYÜŞÜ


GÜNDEM 16 Temmuz 2019
genel haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org