“MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ TARIMDIR”

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Haber Gündem 14 Mayıs 2019 Bu Haber 163 kişi tarafından okundu.

tekirdağ “MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ TARIMDIR”

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Akgün mesajında, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü, Atatürk’ün “Milli Ekonominin temeli tarımdır” ve “Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız” sözlerinden aldığımız güçle ve İktisadi kalkınmada öncü sektör olarak kabul edilen ve Dünyada ki tüm ekonomilerde birincil faaliyet sahası olan Tarım kesiminin bir üyesi olmanın verdiği gururla kutluyoruz. Sağlıklı ve yeterli beslenme, yeryüzündeki her bireyin temel hakkıdır. Dünya nüfusunun her geçen gün artmasına rağmen; tarım yapılan alanlar ve temiz su kaynakları giderek azalmakta, bunlara ilave olarak küresel ısınma ve iklimlerdeki değişmeler nedeniyle ülkemizde ve tüm dünyada sağlıklı gıdaya erişim günden güne zorlaştırmaktadır. Bu durum Bitkisel ve hayvansal üretimin stratejik öneminin hızla yükselmesine sebep olmaktadır “dedi.

Tarım kesiminin geniş istihdam yaratması, insanların beslenme ihtiyacını karşılaması, sanayiye hammadde temin etmesi nedenleriyle yarınların tek çözümünün ve en önemli sektörünün Tarım olduğunun bilincinde olduklarına vurgu yapan Akgün, “ Ülkemizde tarım kesimi dağınık ve az sayıda teşkilata sahiptir. Dünyamız ve Ülkemiz nüfus artışına karşılık oransal olarak tarım alanlarının azalması nedeniyle üretimde artış ve çeşitlilik sağlayabilmek tarımda en önemli sorun haline gelmiştir. Üretimde artışı sağlayabilmek için tarımın bilimle, teknolojiyle ve sermaye ile buluşturularak aynı tarım alanlarından daha fazla ürün alınması, üretim miktarlarının arttırılması zorunluluk halini almıştır. Tarım kesimindeki sorunlara bu açıdan bakıldığında önemli ve etkin teşkilat yapısına sahip kurumların gerekliliği de ön plana çıkmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

Akgün ayrıca, “Bu Kurumlar içerisinde önemli bir yere sahip olan Birliğimiz, Türkiye genelinde üretilen yağlık ayçiçeğinin yaklaşık yüzde 20 - 30’u, Trakya bölgesinde üretilen yağlık ayçiçeğinin de yüzde 50’ sini mübayaa etmektedir. Birliğimiz geçtiğimiz 2018/2019 hasat döneminde Trakya ve Marmara Bölgesi ağırlıklı olmak üzere 13 ile yayılmış 48 Kooperatifinde bulunan 102 alım ve hizmet noktasında, Türkiye’de 625 bin hektar alanda üretilen yaklaşık 1 milyon 350 bin ton Yağlık Ayçiçeğinden yaklaşık 277 bin ton yağlık ayçiçek tohumu alımı ve bunun karşılığında ortaklarına 682 milyon TL ödeme gerçekleştirmiştir. Bu yıl Ayçiçeği ekim alanlarının artması verimlerde artış beklentisi nedeniyle Ayçiçeği üretim miktarının 1 milyon 500 bin ton seviyelerinde olacağı tahmin edilmektedir. Ülkemiz için stratejik öneme sahip yağlık ayçiçek tohumu üretiminin sürdürülebilirliğinin ve ülke ihtiyacına yeter seviyeye çıkartılmasında, ekim anından hasat zamanına kadar geçen tüm süreçlerin bilfiil içinde bulunan Trakya Birlik, üretimin gerçekleşmesi için üretici ortaklarının ihtiyaç duyduğu tohum, gübre, ilaç, mazot tedariki gibi hayati üretim girdilerini ortağına kaliteli, ucuz ve uzun vadeli kredili olarak sunmakta, ortağına yıllık bazda sunduğu 250-300 milyon TL tutarında ayni ve nakdi krediler ve hasat döneminde sağladığı ürün alım garantisiyle çok önemli bir kamusal görevi de ifa etmektedir. Türkiye’de serbest rekabet koşullarının geçerli olduğu hiçbir tarım ürününde böylesi yüksek oranda alım gücüne, hizmet ağına ve tedarik payına sahip başka bir yapı bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Akgün mesajını şu şekilde tamamladı:

“Her zaman üretimin ve üretenin yanında olan Ayçiçeği üreticimizin sadece hasat günü değil ürünün toprağa girip büyümesinden hasat edilip mamul hale gelip sofralara kadar ulaşmasına kadar her alanında olan Birliğimiz, 600 ton/gün ayçiçek tohumu işleme, 560 ton /gün rafine yağ ve 960 ton/gün karma yem üretim kapasitesi ile sektöründe ülkemizdeki en büyük kuruluşlardan biri olduğu gibi yerli üründen üretim gerçekleştiren en büyük milli üretici konumundadır. Birliğin Karacabey Yağ Fabrikası ile Tekirdağ Entegre Tesisleri'nde çağdaş standartlara uygun olarak ve çevre değerlerine saygılı bir biçimde üretilen mamulleri, Türkiye çapında 5 Bölge Müdürlüğümüz, Bayilerimiz ve Kooperatiflerimiz aracılığı ile pazarlanmaktadır. Birliğimiz yıllık 150 bin litre rafine ayçiçek yağı ve 230 bin ton yem ve küspe satışı gerçekleştirmektedir. Birliğimiz ithal ikame ürün yapısı ve döviz kurlarına yüksek duyarlılığı nedeniyle spekülatif fiyatlamaya son derece uygun olan rafine yağ fiyatlarının regülasyonu konusunda da önemli bir görev üstlenerek bu suretle üreticiden tüketiciye tüm halkımızın ekonomik menfaatlerinin korunmasında büyük rol oynamaktadır. Ülkemiz ve bölgemiz çiftçisinin gurur kaynağı olan Birliğimizin başta ortaklarımız olmak üzere Türk Tarım ve Sanayine hizmetleri artarak devam edecektir. Bütün Üreticilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü en iyi dileklerimle kutlarken hepinize saygı ve sevgilerimi sunar, sağlıklı ve bereketli günler dilerim.”

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriGazi Cür'ün İsmi Parkta Yaşatılacak


GÜNDEM 21 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da Tarihi Eser Operasyonu: 2 Gözaltı


GÜNDEM 20 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriOtomobilin Çarpıp, Üzerinden Geçtiği Kişi Öldü


GÜNDEM 19 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriEvine Döndü, Eşini Ölü Buldu


GÜNDEM 19 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTETOVA ÜNİVERSİTELİ HEKİM ADAYLARI SERTİFİKALARINA KAVUŞTU
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimlerini tamamlayan Tetova Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri için Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde bir sertifika töreni düzenlendi. Trakya Üniversitesi ile Tetova Devlet Üniversitesi arasındaki iş birliği çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde iki hafta boyunca, Temel Tıp Bilimleri alanında eğitim gören Tetovalı öğrenciler, sertifikalarını Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun elinden aldı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa İnan, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Öğr. Gör. Nurgül Yılmaz, Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Arnavut Dili ve Edebiyatı Öğr. Gör. Rijete Simitçiu ve Tetova Devlet Üniversitesi’nden gelen 17 öğrenci katıldı. Törende, Tetova Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Edirne’ye ve Üniversitemize gelen tıp fakültesi öğrencileri, eğitimlerde edindikleri bilgi ve tecrübeleri Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile paylaştı. Trakya Üniversitesi ile Tetova Devlet Üniversitesi arasındaki iş birliği programı kapsamında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan Tetovalı öğrenciler ile bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, aldıkları eğitimler ile ilgili olarak öğrencilerle sohbet etti. Tören, farklı kültür, dil ve kimliklerin buluşmasına da ev sahipliği yaptı. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) iş birliği ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin desteğiyle Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen STEM Eğitimleri kapsamında Kuzey Makedonya’dan Edirne’ye gelen soydaş öğretmenler, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden ve projede uzman eğitici olarak görev alan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Eylem Bayır ve Dr. Öğr. Üyesi Hüsniye Yılmaz da törene katılanlar arasında yer aldı.


GÜNDEM 19 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'daki Kazada Baba Öldü, Oğlu Yaralandı


GÜNDEM 18 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da Uyuşturucudan 4 Kişiye Gözaltı


GÜNDEM 18 Ekim 2019
genel haberleri
Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org