MALKARA‘DA ARICILIK YAPAN ÜRETİCİLERE ARI KOVANI DAĞITIMI DEVAM EDİYOR

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi'nin koordinasyonunda arı üreticiliğini desteklemek, geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla uygulamaya koyulan “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi” kapsamındaki arı kovanı dağıtımı, 27 Haziran 2018 Çarşamba günü saat 9.30'da Malkara Belediyesine ait kademe (atölye) binası önünde gerçekleştirildi.
Haber Malkara 28 Haziran 2018 Bu Haber 308 kişi tarafından okundu.

tekirdağ MALKARA'DA ARICILIK YAPAN ÜRETİCİLERE ARI KOVANI DAĞITIMI DEVAM EDİYOR

1191 adet arı kovanının dağıtıldığı törene; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Malkara Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Akkaya, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, muhtarlar, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Arı kovanı dağıtım töreninde açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan; “İl genelinde yürütüyoruz bu projemizi. Ülke genelinde de bu projeyi en büyük çapta yürüten yerel yönetim biziz. İl genelinde bu proje kapsamında bin 35 kişiye 17 bin civarında kovan dağıttık. Bu hizmetimizle ilimizdeki üretimi artırmayı hedefledik. Önümüzdeki dönemlerde bu alanda üretimimiz artacaktır. Üretimin artmasından sonraki hedefimiz bu alanda markalaşabilmektir. Kentimizin bu anlamda potansiyeli oldukça iyi durumda. İstanbul yanı başındayız. Konum olarak avantajlı bir durumdayız. Tarihi kaynaklara göre, Fatih Sultan Mehmet'in yediği balın o dönemlerde Malkara'dan gidiyordu. Bu bölgenin toprak yapısı, iklimi arıcılığa oldukça elverişli. Bunun daha da iyi duruma gelmesi için çaba sarf edeceğiz. Arı otu tohumu dağıtımı, ana üretim merkezi kurulması ve apiterapinin bu bölgeye getirilmesi gibi uygulamalar içerisinde olacağız. Bir tek arıcılık alanında değil, birçok farklı alanda tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda tarım ve hayvancılığa en fazla destek sağlayan belediyelerin başında geliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Fen İşleri Dairesi Başkanlığımızla koordineli bir şekilde tarlalarımızdan taş toplama makinesi ile taş toplayacağız. Bu topladığımız taşları da tarla yollarının yapımı için kullanacağız. Tüm bu yaptığımız bizi yönlendiren, projelerin uygulanması anlamında bize destek olan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projemizin bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" diyerek düşüncelerini belirtti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan'ın ardından konuşma yapan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “24 Haziran Pazar günü bir seçim yaşadık. Seçim sonuçlarının da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle seçimin güvenliği konusunda Malkara'da emek harcayan Malkara Polis Teşkilatın, Jandarma Teşkilatına ben basın aracılığıyla teşekkür ediyorum. Hem seçim çalışmalarında hem seçim günü ciddi anlamda bizlerin yanında oldular. Köyünüzde kahvenizde meydanlarda bizleri ağırladınız, bizlere vakit ayırdınız Malkaralı hemşerilerime de yerel basın aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum.  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi üreticiye destek olmaya devam ediyor. Üretimin yanında olmaya devam ediyor. Üreticiye yönelik birçok proje gerçekleştirdik. Gerek Malkara Belediyesi gerek Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yine üreticinin yanında olan bir projeyle birlikteyiz. Yine Perşembe günü Kombina Et Tesisinin devamıyla ilgili nasıl işletileceği ile ilgili bir çalıştayımız olacak. Umuyorum 5 – 6 ay içerisinde Kombina Et Tesisimizde Trakya'nın en büyüğü Türkiye'deki sayılı büyük tesislerden biri olan Kombina Et Tesisimizde hizmet vermeye başlayacak. Buda şimdiden üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanımız Hacı Aslan bir konunun altını çizdi. Bunu biz seçim beyannamesinde de belirttik. Malkara balının geçmiş yıllarda marka oluğunu ve bunun tekrar markalaştırılacağını. Bugün 79 üreticimiz lisanslı üretici konumuna geçecek. Bu gerçekten bizler için umut verici. Bugün burada 200'ün üzerinde üreticimize kovan dağıtımı yapılacak. Sizler arının Dünya üzerinde ki yerini mutlaka benden çok daha iyi biliyorsunuz. Hem ayçiçeği, kanola gibi bitkilerinde verim artışı, hem de diğer bitkilerin döllenme sağlayışı ve bir taraftan da insan sağlığına verdiği önem bizler için gerçekten çok önemli. Ben üreticimizin yanında olan, her projeye destek olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak'a sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Seçimlerde birlikte yola çıktık. Umuyorum ki yine 2019 seçimlerinde de birlikte yola çıkacağız. Sizlere verdiğimiz söz olan Malkara'yı tarım ve hayvancılığın başkenti yapma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Hepinize bugün bizlerle olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bu arı kovanlarının hem Malkaramıza hem de üreticimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Başarılı üretimler diliyorum.” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise yapmış olduğu konuşmasında; “Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini geride bıraktık. Yerel seçimlere de yaklaşık 271 gün var daha. Bu kalan günlerimizi dolu dolu geçirmek adına vatandaşlarımıza yönelik hizmet ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Yeni dönemde görevde olalım veya olmayalım, son güne kadar sosyal demokrat anlayışla vatandaşlarımız için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu proje önümüze geldiğinde gerçekten heyecanlanmıştık. Tekirdağ'da arıcılık anlamında çok güzel bir potansiyel var. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, üreticimize destek sunarak bu potansiyeli daha yukarı taşımayı hedefledik. Bölgemizde yaklaşık 400 bin, 500 bin kovanlık potansiyel var. Bunların hepsini aktif hale getirebilirsek eğer hem ayçiçeği üretimimiz, hem kanola üretimimiz, hem de bal üretimimiz artacak.  Bizim asıl hedefimiz var olan 50 bin kovan sayısını görev süremiz içerisinde 100 bine çıkarmaktı. Ama maalesef 50 bin kovan üretebilecek üretici bulamadık. Bu sene dağıtacağımız kovanlarla birlikte yaklaşık 17 bin kovan dağıtmış olacağız. Bu yalnızca tarım ve hayvancılık alanında bir tane hizmetimizdir. Bunun yanı sıra birçok hizmetimiz daha var. Yarın Malkara ilçesinde yaptığımız et kombinasının nasıl çalışacağı ile ilgili bir toplantı gerçekleştireceğiz. Malkara Belediye Başkanımız ve ekibi, bizim daire başkanlıklarımızın katılacağı kapsamlı bir toplantı düzenleyeceğiz. Yaklaşık 5-6 ay içerisinde tamamlanacak olan et kombina tesisimiz, Trakya Bölgesi'nin en büyüğü, ülkemizin de en kapsamlı, en büyük tesisleri arasında yer alacak. Malkara tarım ve hayvancılığın başkenti olarak anılacaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı ara vermeden devam edeceğiz. Ben bu hizmetlerin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Malkara'da faaliyet gösteren arı üreticilerine arı kovanları Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve programa katılan protokol üyeleri tarafından teslim etmesi ile birlikte 1191 adet kovan dağıtımı gerçekleştirildi.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleri Edirne'de kadın cinayetleri protesto edildi


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriYarıyıl tatilinde çocuğunuzu etkinliklere boğmayın!


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriBU BESİNLERLE BU İLAÇLARI BİR ARADA TÜKETMEYİN!


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleri EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ OCAK AYI GÜNDEMİ


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriATIKLAR; TIP KİTABINA DÖNÜŞTÜ


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriBaşkan Sarıkurt Şampiyonları Ödüllendirdi


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriÇEKÜL Yöneticilerinden Başkan Kadir Albayrak'a Ziyaret


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriBaşkan Uyan’dan yarıyıl tatili mesajı


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriBaşkan Özcan’dan öğrencilere karne hediyesi


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriTekirdağ’a 6 Milyar 350 Milyon TL Yatırım


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriTekirdağ ve Marmara Bölgesi İçin Önem Arz Ediyor


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriEŞKİNAT REKTÖRLE BULUŞTU


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriÇocuk Akademisi Öğrencilerinden Karne Heyecanı


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriMEDENİYETLER KENTİ TEKİRDAĞ


GÜNDEM 19 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriSıfır gümrükle yabancı çiftçi fonlanıyor!


GÜNDEM 18 Ocak 2019
Malkara haberleri
 haberleriSÜLEYMANPAŞALI ÇOCUKLAR EĞLENİRKEN ÖĞRENECEK


GÜNDEM 18 Ocak 2019
Malkara haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org