İnsan sağlığı ve güvenliği her şeyden önemlidir. Sağlık ve güvenliğini en çok riske atan şeyle ise makinelerdir.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Teknoloji 22 Ekim 2018 Bu Haber 442 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Makine Ce Belgesi Nasıl Alınır ?

İnsan sağlığı ve güvenliği her şeyden önemlidir. Sağlık ve güvenliğini en çok riske atan şeyle ise makinelerdir.

Makineler, günümüz dünyasında her toplumda kullanılan araçlar olup insan hayatının daha rahat bir düzeye gelmesini sağlayan araçlardır. Bu araçlar üretilirken tasarımından işleyişine, kurulumundan kullanışına kadar her aşamanın dikkate alınarak incelenmesi gerekmektedir. Bu şekilde üretilen ürünlerin uygun olduğu ve pazarlanma serbestliğine sahip olduğu kabul edilir. Makine CE belgesi veya işareti, Avrupa Birliği ve Türkiye mevzuatına uygun şekilde üretilen makinelere verilen bir belgedir. Bir nevi pazarlarda kolay dolaşım belgesi olarak da değerlendirilebilecek bu belge ile üretimler daha fazla ülkelerde dolaşım hakkı kazandır. Belgelerin şart koşulmasının nedeni, amacına bakıldığında da görüleceği üzere insan sağlığını ve güvenliğini koruma altına almaktır. Günümüzde büyük sanayilerde kullanılan makinelerin insan sağlığına zarar verdiği bir gerçektir ve basın yayın organlarında her gün bu konuya dair bir haber mutlaka yer almaktadır. Bunun nedeni, mevzuata uygun şekilde üretilmeyen makinelerin kullanılmasıdır. Ülkemizde bu tip makineler çok fazla kalmasa da az gelişmiş veya gelişmemiş ülkelerde fazlasıyla kullanılmaktadır. Bu tip durumların önüne geçmek için Avrupa Birliği ve Türkiye, belirlediği mevzuata uygun şekilde üretim yapmayan üreticilerin ürünlerini pazarlamasına izin vermemektedir. Uygun şekilde üretilen makinelere ise makine CE belgesi vermektedir ve bu sayede serbest dolaşım hakkı kazandırılmış olmaktadır.

Makinelerin insan hayatındaki önemi ve yeri

İnsanlar, geçmiş dönemden günümüze kadar her dönemde çalışmak zorunda kalmışlardır fakat bunun yanında geçmişle bugün kıyaslandığında, günümüzde insan gücünün daha az kullanıldığı görülmektedir. Bunun nedeni daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz gibi teknolojinin ilerlemesiyle her alanda kendini göstermeye başlayan makinelerdir. “Makine” sadece büyük araçlar için ya da iş makineleri için kullanılan bir terim değildir. Evde kullanılan elektrik süpürgesi, buzdolabı, çamaşır makinesi veya her işimizi kolaylaştıran bilgisayarlar için de kullanılabilecek bir kelimedir ve bu makineler doğru şekilde üretilmediğinde insan sağlığına birçok yönden olumsuz etki bırakmaktadır. Mesela daha önceki dönemlerde üretilen bilgisayarların göz sağlığı üzerinde olumsuz etki yarattığı bilinmekte idi, daha sonraları monitörler için ekran koruyucular üretildi. Ancak teknolojinin daha da ilerlemesiyle birlikte daha az zarar veren hatta hiç zarar vermeyen bilgisayarlar üretilmeye başladı. İşte bu tip zararsız makineler, gerekli test ve analizlerden geçirilmektedir. Aksi halde piyasaya sürülmelerine müsaade edilmemektedir. Avrupa Birliği uyum yasalarına göre bir makinenin sağlıklı şekilde üretildiği ispat edildiğinde CE belgesi verilir ve ancak bu şekilde piyasaya sürülmesine müsaade edilir. İşte tüm bu şart ve koşulların ciddi bir şekilde denetlenmesi ve uygun olmayan ürünlerin piyasadan kaldırılmasıyla birlikte insana verilen değer için somut bir adım atılmış oldu.

CE belgesinin üreticilere faydası

Elbette tüketiciyi korumaya yönelik olarak şart koşulan belgeler, aynı zamanda üreticiler için de son derece faydalıdır. Üretilen makinelerin sağlıklı olduğunu kanıtlamak ve insan sağlığına herhangi bir şekilde zarar vermediğini ispatlamak için CE belgesi alınır ve üretimler serbestçe Avrupa ülkelerinde satışa sunulabilir. Siz de üretimlerinize güveniyor ve daha fazla Pazar alanında yayılmasını istiyorsanız firmamız ile görüşerek ürünleriniz için CE işareti alabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve detay için iletişime geçebilirsiniz.

CE belgesi için Szutest’e başvurabilirsiniz https://www.szutest.com.tr/ce-belgesi/

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriCep Telefonumuzu Neye Göre Seçmeliyiz?


TEKNOLOJİ 29 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriMonster ABRA A7 V10.2 İncelemesi!


TEKNOLOJİ 13 Nisan 2019
genel haberleri
 haberleriELDER ve Boğazgücü'nden Başkan Gökhan'a Ziyaret


GÜNDEM 14 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTürk Metal Sendikası'ndan Başkan Çetin’e Ziyaret


GÜNDEM 14 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriYavru Yunusun Ölüsü Kıyıya Vurdu


GÜNDEM 12 Ekim 2019
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da Motosiklet Arabaya Çarptı: 2 Yaralı


GÜNDEM 12 Ekim 2019
genel haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org