Madencilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Yeni maden kanununun son hali Tekirdağ’da görüşüldü
Haber Süleymanpaşa 27 Ocak 2020 Bu Haber 301 kişi tarafından okundu.


Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı Trakya Geliştirme Komitesi tarafından, ‘Madenciliğin sorunları ve Yeni Maden Kanunu’ ile ilgili toplantı düzenledi.

Ramada Otelde düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Ahmet Narinoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç, Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Güven Önal, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Trakya Şube Başkanı Kani Alp, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, Tekirdağ Eğitim ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Serap Alp katıldı. Programı maden Mühendisi Oğuz Alp sundu.

Programda konuşan Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı Trakya Geliştirme Komitesi Başkanı Kani Alp, yapılan toplantının önemine değinerek; “2000 yılının başından beri tertip komitesi olarak daha sonra ise Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı olarak her yıl Madencilerimizi Tekirdağ’da buluşturduk. Bu toplantıda organize ettiğimiz toplantılarından en önemli toplantıların başında geliyor” dedi.

“Kaynaklarımızı Yeterince Değerlendiremiyoruz”

Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Güven Önal ise Türkiye’de yeni bir maden kanunu hazırlandığına dikkat çekerek, şunları kaydetti; ”Bu konunun Kısa zamanda çıkmasını ve madenciliğe atılım yaptırmasını diliyoruz. Yeni kanunla ilgili devamlı temas halindeyiz. İnşallah bu kanun madenciliği şahlandırır.  Dünya’da gelişmiş Ülkelerin hepsi orta çağdan madenlerini işletip, sanayi devrimini yapan Ülkelerdir.  Maalesef Türkiye Büyük imkanlarına rağmen bu kaynakları yeterince değerlendiremiyoruz.  Bu kaynakları değerlendirmemiz lazım. Ülkelerin gelişmesi madenlerini işlemekten geçiyor.  Bunu gerçekleştiremediğimiz takdirde Dünya da ki rekabet ortamını yakalayamayız. Türkiye’de ki sanayi İthalatla dönüyor.  İthalat olmadan üretimler duruyor. Bu açmazdan mutlaka kurtulmamız gerekiyor. Trakya bölgesi kömür madeni bakımından çok zengin bir bölgemiz.  Bunun yanında önemli Bakır kaynaklarını içeriyor. Ayrıca Trakya’da petrol ve Doğalgaz olma olasılığı da çok yüksek.  Kamuoyu Madenciliğe karşı görünüyor. Kamuoyunu yönlendirenler, Türkiye Madenlerini işlemesin, Enerji Üretmesin gibi hava oluşturuyorlar.  Halbuki Madenler Enerji Santralleri ve Enerji tesislerinin çevreye uyum gösterecek şekilde ve çevreyi bozmadan olabileceğini anlatmak lazım.  Ülkelerin kalkınmasının buradan geçtiği tarihte bir gerçektir. Sömürgeci Ülkeler, bizim gibi Gelişmekte olan Ülkelerin kendi kaynaklarını kullanıp, gelişmesini arzu etmemeleri doğaldır.   Bunun gereği neyse de yaparlar. Ama bizlerin bu tuzaklara düşmemesi lazım.  Biz kaynaklarımızı sonuna kadar geliştireceğiz, kullanacağız, kalkınacağız ve Halkımızın refah seviyesini arttıracağız.”

“Enerji Ülkemize Lazım”

Tekirdağ Eğitim ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Serap Alp ise Enerjinin Türkiye için önemine değinerek,   sözlerini şöyle sürdürdü “Biz çevreciler olarak teknolojiye karşı değiliz, yeter ki doğaya zarar vermeyen kontrollü çalışmalar yapılsın. Bazı sözde çevreciler siyanür çığlıkları ile ülkemizin faydasına olabilecek hayır diyorlar. Enerji ülkemize lazım. Topraklarımızda da bunun altyapısı olan kaynaklarımız var. Çevreye zarar vermeden bu değerlerimizi hayata katmamız lazım diye düşünüyorum. Körü körüne her şeye hayır diyenleri medya ve çeşitli iletişim araçları ile bilgilendirme yoluna gidilirse çatlak sesler muhtemelen azalacaktır.  Biliyoruz ki, madenler bulundukları yerde işletmeye açılır. Bulundukları yerlere istihdam sağlar. Doğal kaynaklarımız Ülkemizde yararlı bir şekilde kontrollü işletilirse ne sorun olabilir ki ? İşte bugünlere geldiğimizde, bir maden ocağı açılacak olsa bu uzantıların yönlendirdiği kişiler her şeye hayır diyorlar. Yine söylüyorum, biz çevreciler teknolojiye, madene karşı değiliz yeter ki sağlığa zarar vermeyen kontrollü madencilik yapılsın. Bunun için de madencilerin, halkı bilgilendiren yayınlar, tv programları ile yapılan ve yapılacakları anlatmaları lazım diye düşünüyorum. Bence çevre bizim ne kadar olmazsa olmazımız ise maden de o kadar olmazsa olmazımızdır. “

“Uyum İçinde Çalışmaya Devam Edeceğiz”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise Madencilerle uyum içinde çalıştıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu toplantının Tekirdağ’da yapılmış olması bizi son derece mutlu etti. Tekirdağ özelikle 30 Mart 2014’te Büyükşehir Belediyesini vasfını kazandı.  Tekirdağ 5 farklı vizyon olan bir ildir. Ben madencilerle bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım. Özellikle Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı Trakya geliştirme komitesi Başkanı Kani Alp bize çok önemli desteklerde bulundu. Tekirdağ’ın kalkınması için bürokrasiyi bir kenara bırakarak farklı bir çalışma içerisindeyiz. Madencilerle birlikte uyumlu bir şekilde çalışıp sorunları çözmeye devam edeceğiz. Bu çalışmanın Tekirdağ’da yapılmasından da ayrı bir gurur duyuyorum. Madencilerimizden araçlarını gerekli şekilde tonaj yüklemesini istiyoruz. Fazla tonaj yüklendiğinde özene bezene yaptığımız yollar maalesef bozuluyor”

“Dengeyi Kurmak Zorundayız”

Vali Yardımcısı Ahmet Narinoğlu da topağın çok değerli olduğuna vurgu yaparak;” Trakya Zengin ve zor bir coğrafyadır. Madenleri ile bitki örtüsü ile çok zengin bir iliz. Tekirdağ’da yerin altına da üstüne de ihtiyacımız var. Yerin altını da Yerin üstünü de talep edenlerde aynı noktada her zaman buluşmuyorlar. O zaman bir denetleme ve buluşma ihtiyacı her zaman doğuyor. Bunun için maden kanunu ve onun getireceği düzenlemeler bir nebze bu dengeleri koruyarak orta yol bulursa faydalı olacaktır. Madenlerimizi ve topraklarımızı işleyeceğiz ve katma değer yaratacağız.  Hepimiz toprağa ve coğrafyaya karşı sorunluyuz ve dengeyi kurmak zorundayız” dedi.

“Madenciliği Geliştirmek İstiyoruz”

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç ise Madenciliği geliştirmek istediklerini ifade ederek;” Çevre ve işçi sağlığı ön planda olacak ama madenlerimizde çıkarılacak. Sanayi hamlemizi yapabilmemiz için mutlaka madenlerimizi işlememiz gerekiyor. Biz madenin oluştuğu yeri seçme şansımız yok.  Madeni bulunduğu yerde çevreyi dikkate alarak, onu oradan çıkarıp işlemek zorundayız. Zor şartlara rağmen yerin altından çıkardığını madenle sanayiye katkı verdiğiniz için tebrik hepinizi ediyorum. Madencilerin izinler noktasında büyük sıkıntıları var. Bakanlık bizim sorunlarımızı çözmek için büyük çaba sarf ediyor.  ÇED ve Ormanla ilgili problemlerde bir yol haritası bulup ortak çözümler üreteceğiz. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bizden bir tasarı istendi. Bu tasarı üzerinde çok yol aldık” dedi.

Programda madenciliğin sorunları tartışıldı. Ayrıca Katılımcılara plaket verildi.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriSüleymanpaşa ‘Birileri’ni Ağırladı


GÜNDEM 21 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriYaşlı Bakım Merkezi Yüzleri Güldürüyor


GÜNDEM 20 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriNKÜ’de Uyuşturucu ile Mücadele Konferansı


GÜNDEM 20 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSosyal Yardım İşleri Tek Binada Toplanacak


GÜNDEM 18 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriDin Öğretimi Formasyon Programı Yapıldı


GÜNDEM 18 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKNOPARK Genel Kurul Toplantısı Yapıldı


GÜNDEM 18 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriEnez Kaplan'a TBMM'de Yeni Görev


GÜNDEM 21 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇESAV 2020 Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı


GÜNDEM 20 Şubat 2020
Süleymanpaşa haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org