“KURTULUŞTAN YÜKSELİŞE“ TEMALI ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Malkara Belediye Başkanlığı tarafından Belediye Kapalı Düğün Salonunda “Kurtuluştan Yükselişe“ temalı çalıştay gerçekleştirildi.
Haber Malkara 12 Kasım 2019 Bu Haber 113 kişi tarafından okundu.

tekirdağ “KURTULUŞTAN YÜKSELİŞE“ TEMALI ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yerel Kalkınmanın hızlanabilmesi, şehrin dinamiklerinin harekete geçirilerek, gelişimin önündeki engellerin tespit edilebilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi için gerçekleştirilen “Kurtuluştan Yükselişe“ Çalıştayında; Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Malkara İlçe Müftüsü Safi Çınar, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Pasin Akbulut, Malkara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, Malkara İlçe Sağlık Müdürü Dr. Refet Çeviker, Malkara Belediyesi Meclis Üyeleri, Malkara Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Nazif Balcı,  STK Başkanları ile Temsilcileri, Malkara Kent Konseyi Başkanı Hasan Akçay, daire müdürleri ve muhtarlar yer aldı.

Yapılan çalıştay ile ilgili bilgiler veren Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Nazif Balcı;“ Değerli katılımcılar 14 Kasım Kurtuluş Günü programı kapsamında hazırlanan 'Kurtuluştan Yükselişe' temalı çalıştayımıza hoş geldiniz. Yerel kalkınmanın hızlanabilmesi için şehir dinamiklerini harekete geçirebilmek, gelişimin önündeki engelleri tespit ederek çözüm önerilerinin belirlenebilmesi amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Yapılacak olan çalıştay Malkara'mıza hayırlı olsun.“ dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Nazif Balcı'nın ardından konuşma yapan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul;“ Sayın Kaymakamım, Siyasi Partilerimizin değerli temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın değerli temsilcileri, kamu kuruluşlarında görev yapan müdürlerimiz 'Kurtuluştan Yükselişe' temalı çalıştayımıza hoş geldiniz.

Geçtiğimiz dönem Malkara'nın sorunları ve sıkıntılarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya gelme gayretinde bulunduk. Fakat yaptığımız toplantılarda bazı eksiklikleri tespit ettik. Bunların doğrultusunda toplantının şeklini değiştirerek herkesin katılabileceği, fikirlerini söyleyebileceği ve herkesin çalışmalara ortak olabileceği toplantılara tekrardan başlıyoruz. Yerel yönetime, hükümete, kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına Malkara'nın çözümünü bekleyen sorunların çözülebilmesi için ciddi görevler düşüyor. Amacımız Malkara için gereken konuları konuşup ve doğru yolları bulup uygulamaya çalışmaktır. Şahsım olarak hiç bir zaman bahaneleri sorun etmeyip, aksine sorunların üzerine giden bir yapıyla yaşadığım kente hizmet etmeye çalışıyorum. Malkara'nın sorunlarına hâkim olan ve sorunların çözülebilmesinde yetkili kişiler olan bizler bugün 'Kurtuluştan Yükselişe' temalı çalıştayda toplandık. Malkara'nın sorunları için atılacak adımlara hep beraber hazır olduğumuz düşünüyorum.

 Bizim Yerel Yönetim Olarak Bir Çok Sorunumuz Var

Bunların en başında gelen sorun Büyükşehir yasasından kaynaklanan sorunlar. Bizler bu sorunlarla ilgili yaptığımız çalışmaları Genel Merkezimize gönderdik. Büyükşehir Yasası'nda neler değişmesini gerektiğini belirten yazımızı Belediye Meclisimizin AK Parti Grup Sözcüsü Hasan Efe'ye teslim ettik. Hükümetimizin Yerel Yönetimler Yasası ile ilgili bir çalışması var. Umuyorum bu sorunlar kısa sürede çözülecektir. Daha önce içinde bulunduğumuz durumu Büyükşehir Meclisimizde belirtmiştim. Bu konuyu da sizlere özetlemek istiyorum.

Büyükşehir Kanunu ile birlikte yapılan düzenlemelerde bir hata yapıldı. İhtiyaçlarının giderilmesi açısından Genel Bütçe Gelirlerinin yüzde 2.5 payı Türkiye'de ki bütün Büyükşehir kurumlarına bağlı ilçeler aktarıldı. Yani yüzde 2.5'luk payla Büyükşehir Kurumlarına bağlı ilçeler yaklaşık 63 milyon 500 bin kişiye hizmet etmeye çalışıyoruz. Hangi partiden olursa olsun bizler yüzde 2.5'luk paydan gelen bir bütçeyle vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Fakat Büyükşehir olmayan yerleşim merkezlerinin Belediye Payı yüzde 2.85, İl Özel İdare payı ise yüzde 1.15'dir. Yani yüzde 4 pay ile birlikte yaklaşık olarak 18 milyon kişiye hizmet etmeye çalışıyorlar. Sizde takdir edersiniz ki ...

Bu konu Yerel Yönetimler Kanununda ele alınması gerek en önemli konu olması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili uzun bir raporum mevcut isteyen arkadaşlarımızla paylaşabiliriz. Bu sorun bize hizmet üretirken maddi sıkıntı olarak ciddi sorunlarla karşılaşmamızı sağlıyor.

Ama bu paramız yok diye sorunlardan kaçıyoruz, çözüm odaklı çalışmıyoruz demek anlamına gelmez. Bizler hemşehrilerimize hizmet götürebilmemiz için mesai mefhumu gözetmeksizin tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Ortak Değerimiz Malkara'ya Yapılan Her Yatırımın Destekçisiyiz

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Malkara'ya içinde yüzme havuzu da bulunan yeni bir gençlik merkezinin bütçe aktarımının gerçekleştirildiğini öğrendim. Malkara'mıza getirilen bu yatırım için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Umuyorum bu tesis kısa bir sürede tamamlanır ve hemşehrilerimizle buluşturulur. Bizler her zaman Malkara'nın bütün güzelliklerini birlikte yaşarken, bütün sorunlarının da birlikte çözebileceğimizin inancında olacağız. Yaklaşan Kurtuluş Günümüzü de şimdiden kutluyor, 14 Kasım günü yapacağımız tüm etkinliklere hemşehrilerimi bekliyorum.“ dedi.

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul'un akabinde konuşma yapan Malkara Kaymakamı Erkan Karahan; “Malkara'nın Kurtuluşu Etkinlikleri çerçevesinde 'Kurtuluştan Yükselişe' Çalıştayında bir aradayız. Bu çalıştayda Malkara'nın avantajları, dezavantajları, sorunları ve çözüm önerilerini konuşacağız. Yapılan çalıştayın Malkara'ya hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından çalıştay katılımcıları gruplar halinde Malkara'nın avantajları, dezavantajları, sorunları ve çözüm önerilerini hakkında görüşlerini belirlediler.

Yapılan çalışmaların ardından sorunların belirlenmesi ve çözüm odaklı yaklaşımlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriMisafir Kaldığı Evin Sahibini Öldürdü


GÜNDEM 10 Aralık 2019
Malkara haberleri
 haberleriAtatürk Evinin Temeli Atıldı


GÜNDEM 9 Aralık 2019
Malkara haberleri
 haberleriEnez'de 38 kaçak göçmen yakalandı


GÜNDEM 9 Aralık 2019
Malkara haberleri
 haberleriEdirne'de vakıflara ait iş yerlerine rayiç ayarı


GÜNDEM 9 Aralık 2019
Malkara haberleri
 haberleriEvinin merdiveninden düştü, hastanede öldü


GÜNDEM 9 Aralık 2019
Malkara haberleri
Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org