beyaz eşya alırken enerji verimli sınıftan almayı tercih edin. Sıcak ve soğuk su bağlantılarına tek yönlü vana takın.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Süleymanpaşa 11 Ocak 2018 Bu Haber 295 kişi tarafından okundu.

tekirdağ KÜÇÜK ÖNLEMLERLE NASIL ENERJİ TASARRUFU SAĞLANIR?

Evde tüketilen elektrik enerjisinin verimli kullanılması ve tasarruf sağlanması amacıyla `Enerji Hanım Projesi” Tekirdağlı vatandaşlar ile buluştu.

 

Enerji Tasarrufu Hastası kapsamında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, evlerde enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik eğitim verildi.

 

Açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Engin Tekin, projenin amacının Cumhuriyetin 100. Yılına kadar 150 milyar liralık ek kaynak sağlamak ve bu kaynak ile de okul ya da hastane yapmak olduğunu aktararak,  kadınların bu konuda büyük destek sağlayabileceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği işbirliği ile `Kadınlar İçin Küçük Türkiye İçin Büyük Adım' sloganı ile gerçekleştirilen Enerji Hanım Projesi kapsamında Süeda Çil, Tekirdağlılara verimli elektrik tüketimini anlattı.

Çil, vatandaşlara ev için elektrik tüketimini en aza indirmek ve enerjiyi verimli kullanmak adına elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, ütü, buzdolabı gibi aletleri kullanırken ve yemek pişirirken dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Günlük hayatta kolayca gerçekleştirilebilecek önlemler ile ev ekonomisi ve  ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlanabileceğini belirten Çil, enerji tasarrufu konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

 

Beyaz eşyaları alırken ENERJİ VERİMLİ sınıftan olmasına dikkat edilmesi, 

 - Beyaz eşyalarda ürün cinsine bağlı olarak A/A+/A++/A++/A+++ gösterimleri en düşük enerji tüketimini işaret eder. Bu nedenle BEYAZ EŞYA satın alırken en az enerji tüketenleri tercih etmemiz gerekir.  - Beyaz eşyaları yerleştirirken arkada ve yanda en az 5’er santimetre boşluk bırakılması, - Bina yalıtımının yapılması, - Çift cam kullanımı veya cam pencere bandı kullanılması, - Radyatör önünün boş bırakılması Radyatörlere termostatik vana takılması. (Böylece oda sıcaklıklarının ayarlanabilmesi    mümkün olur)

 

Fırın: Fırın kapağını sık sık açıp kapatmayın ve kapağı uzun süre açık bırakmayın! - Cam ve seramik kaplar kullanın, böylece fırın sıcaklığını 15 derece düşürülebilirsiniz!  - Pişirme süresinden birkaç dakika önce fırını kapatın, yemeğiniz pişmeye devam eder!  - Gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmayın!  - Fırında birden fazla yemek pişirebilirsiniz, az zamanda çok iş çıkar!  - Yiyecekleri düşük sıcaklıkta pişirebilirsiniz vakit alır ama lezzeti artar! (?) Tencere ve tava kapaklarını kapatın, buharı kaçmasın! (“Kapağı kapatın enerji buharlaşmasın”) 

 

Çamaşır Makinesi : Makineyi doldurun, tam kapasite çalışsın! - Ekonomik ve kısa programlar kullanın, zaman kazanırsınız! - Düşük su sıcaklığını tercih edin, çamaşırlarınız da yıpranmamış olur! - Makinenizin bakımlarını düzenli yaptırın, ömrü uzar! - Yukarıdan yüklemeli modeller yerine önden yüklemeli modeller kullanın! - Daha az deterjan kullanın, sağlığınızı da koruyun!  - Düşük sıcaklık eşittir uzun ömürlü çamaşır.  - Kısa programlar hem para hem zaman kazandırır. 

 

Bulaşık Makinesi :Bulaşıklarınızı elde yıkamayın, makine kullanın!  - Makinayı doldurun tam kapasite çalıştırın - Su girişini sıcak suya bağlayın! - Ekonomik devirli düşük sıcaklık programını kullanın, bulaşıklarınız temiz olacaktır! - Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50 derecedir. - Filtre ve tahliye kısımlarını temizlemeyi unutmayın! 

 

Buzdolabı: Buzluk ve soğutma sıcaklıklarını doğru ayarlayın - Soğutma bölüm sıcaklığı 4-5 derece, dondurucu bölüm sıcaklığı -20 -18 derece olmalı - Buzdolabını diğer beyaz eşyalara yakın yerleştirmeyin, dolap ısısını düşürür! - Güneş alacak yerlerden, radyatör ve ısı kaynaklarından uzağa yerleştirin ki enerji tüketiminiz %25 azalsın - İçini mümkün olduğu kadar dolu ve düzgün yerleşmiş tutun! - Buzdolabına gıdaları kapalı kaplarda koy, kapısını açık bırakma Buzdolabın kapısını sık sık açıp kapamayın! - Yemekleri soğuduktan sonra buzdolabına koyun ki hem dolabınız hem de yemekleriniz bozulmasın - Düzenli olarak bakım yaptırıp temizleyin! - İhtiyaç duyulan büyüklükte bir soğutucu seçin, fazlasına gerek yok!  - Derin dondurucusu üstte veya altta olan modeller, yan yana olanlardan daha verimlidirler! 

 

Televizyon: Televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatın! ( LED, LCD ve plazma televizyonların için bu durum geçerli değildir.) 

 - Televizyonun sesini kısık tutun! 

 Klima:Elektronik termostatlı klima kullanın! - Kontrollü olarak gerektiği zaman kullanın!  - Temizlik ve bakımını düzenli yapın! - Dış ünitesini korunaklı bir yere yerleştirin!  - Klimanız doğrudan güneş ışığı almasın Mekâna uygun düşük kapasiteli modeller tercih edin!

Elektrikli Su Isıtıcısı (Kettle):  Cihazı kullanmadığınız zamanlarda fişini prizden çekin!   Oluşan kireç ve tortuları sık sık temizleyin! - Cihazınızı filtreyle kullanın! - İhtiyacınız kadar su ısıtın! 

 

Ütü : Buhar ayarı ve buhar kapasitesi yüksek olan bir model seçin!  - Termostat ayarlı olması önemli! - Çamaşırlarınızı nemli olarak ütüleyin, daha kolay ütülenir!  - Taban malzemesi çizilmeyen kaplama olsun!  - Kendi kendine kireç tabakasını temizleyebilmesi önemli! 

 

Elektrik Süpürgesi: Torbasının sık sık boşaltın! -Eskimiş fırçaları yenileyin!   - Torbalı yerine su hazneli süpürgeleri tercih edin!  - Motor, fırça ve boru bölümünü temizlemeyi unutmayın! - Süpürge düşük güç oranında da çalışır unutmayın!  - Saç Kurutma Makinesi Saçınızı havlu ile iyice kurulayın kuruladıktan sonra makineyi kullanın! - Düşük sıcaklıkta kısa süreyle kurutmayı deneyin, saçınıza da zarar vermemiş olursunuz! 

 

Elektrikli Isıtıcılar (Şofben/Termosifon) : Şofbeniniz kullanacağınız yere yakın olsun! (en fazla 6 metre)- Sıcak su borularınızı izole ettirmeyi ihmal etmeyin!  - Termostat ısının maksimum 50 dereceye ayarlayın - Tatile giderken şofben ve termosifon gibi su ısıtıcılarınızı kapatmayı unutmayın! - Sıcak ve soğuk su bağlantılarına tek yönlü vana takın! - Su sızıntılarına dikkat edin, varsa mutlaka onarın! - Termosifonu dolu olarak çalıştırın. 

 

Aydınlatma :Kullanmadığınız lambayı mutlaka söndürün!  - Güneş enerjisinden yararlanmaya çalışın, sağlığınız açısından da önemli! - Kontrollü aydınlatmalar ve tasarruflu ampuller kullanın!  - Evde genel aydınlatma yerine kısmi aydınlatma kullanın! - Çok sayıda düşük güçlü lamba yerine yüksek güçlü lamba kullanın! - Dekoratif aydınlatma yapmamaya çalışın! - Karanlığı istemiyorsan verimli aydınlan Verimli ampul verimli enerji demektir. -Gün ışığından yararlan ve sensörlü aydınlatma kullan.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleri"TARIMSAL ÜRETİMDE DÜNYADA İLK 10‘DA YER ALIYORUZ"


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri SADET PARTİSİNDEN DERNEK ZİYARETİ


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTürk Eğitim Vakfı, Tekirdağ TSO’yu Ziyaret Etti


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ Afet Gönüllüleri Sertifikalarını Aldı


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKOBİLER EKONOMİNİN BEL KEMİĞİ


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriDİSK Genel Başkanı Eşkinat’la Buluştu


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlu Olsun


GÜNDEM 18 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTüp bebek tedavisinde ‘Kriyobiyoloji’ yöntemi


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİLÇE BAŞKANLARI ANKARA’DA


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriVALİ CEYLAN ÖĞRENCİLERLE BİRARADA


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSüleymanpaşa Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi Onaylandı


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİŞKUR ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA MESLEKİ DENEYİM KAZANDIRIYOR


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri"DÜNYADA HER 7 KİŞİDEN 1'İ AÇLIK SINIRINDA YAŞIYOR"


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri‘Sağlıkta Şiddete Hayır’


GÜNDEM 17 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKeşan Hayvan Pazarının Üzeri Kapatıldı.


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriPersonele Yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi”


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriNKÜ’nün Erasmus Konukları


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİkram Çeşmelerinden Çorba Akmaya Başladı


GÜNDEM 16 Ekim 2018
Süleymanpaşa haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org