Kadınlar İçin Yürüdüler

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolasıyla yüzlerce kadın yürüyüş yaptı. Kadınlar yaptıkları basın açıklamasıyla haklarını aradı.
Haber Süleymanpaşa 9 Mart 2020 Bu Haber 284 kişi tarafından okundu.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu önderliğinde yüzlerce kadın Köprübaşı mevkiinden yürüyüşe geçti. Kadınlar yürüyüşte, ‘Ölmek İstemiyoruz, Kadın Sevgidir, Kadın Emektir, Kadınlar Birlikte Güçlü’ yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüşün ardından Kadınlar Valilik tören alanının önünde bulunan Atatürk Heykeline karanfil bıraktı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri Hasan Ali Yücel Meydanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

İstiklal marşının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu adına Filiz Çetin yaptı.

Basın açıklamasında konuşan Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu üyesi Filiz Çetin, kadınların toplumdaki farkındalığı arttırmak amacıyla yürüttüğü mücadeleden yılmayacağını belirtti.

Çetin, kadınların yıllardır haklı bir mücadele olduklarını belirterek, şunları kaydetti; “8 Mart 1857'de New York'ta kadın işçilerin uzun çalışma saatlerine, kölelik koşullarına karşı direnirken katledilişlerinin 163. yılında, bu 8 Mart'ta da, itirazlarımızı, isyanımızı, mücadele inadımızı kuşandık, el ele alanlardayız. On bin yıldan bu güne dünyanın bakımını sırtına yüklemiş olan kadın fabrikadadır, atölyededir, tarladadır, masa başındadır ve görünmeyen emek olarak mutfakta, çocuğunun okulunda, yaşlının hastanın bakımındadır. Sözün özü: Kadın katmerli emeğin adıdır! Ve bütün kadınlar emekçidir! Yağma, talan, aşırı kar hırsı, ekosistemi yok edecek düzeye ulaştı. Eşitsizlik, İşsizlik, yoksulluk, açlık, savaş, göç, ölüm akıl almaz boyutlarda. Buna karşın emekçiler, kadınlar, gençler ve doğa "bu böyle gitmez" diyerek haykırıyor. Otoriter .ve popülist iktidarlar varlıklarını sürdürmek için bu haykırışları susturmak istiyor ve baskıyı, savaş politikalarını, şiddeti artırıyor. Bugün ülkemizde, kamudaki istihdam; parçalı, performansa dayalı, esnek, güvencesiz bir yapıya dönüştürüldü. Bu dönüşüm beraberinde bize, daha fazla eşitsizdik, yoksulluk, ayrımcılık, cinsiyetçilik, şiddet, taciz ve mobbingi getirdi. Bu kölelik koşulları, baskıyla, örgütlülüğümüz parçalanarak kabul ettirilmek isteniyor. Haklarımız bir bir elimizden alınıyor. Din siyasallaştırılıyor, eşitsizlik fıtratla açıklanıyor.

“Demokratik Koşullar Sağlanmalı”

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu üyesi Filiz Çetin, kadınların yaşadıkları sorunlara çözüm önerilerini şöyle sıraladı; Biz kadınların talepleri; “Doğum izinleri arttırılmalı, 8 Mart kadınlar için ücretli izin günü sayılmalı, Kapatılan kamu kreşleri açılmalı, Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmalıdır. Eşit işe eşit ücret sağlanmalı, İş yerinde şiddeti, ayrımcılığı ve mobingi önleyen düzenlemeler yapılmalı, Esnek-güvencesiz-kayıt dışı ve taşeron çalışmaya, kiralık işçilik uygulamasına son verilmeli, güvenceli iş, güvenli yaşam koşulları sağlanmalıdır. Kamu kurumlarının bütçeleri toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle hazırlanmalı, Kadınlar için daha fazla yoksulluk, şiddet, göç ve ayrımcılık anlamına gelen savaş politikaları son bulmalı. Eşit ve özgür biçimde barış içinde bir arada yaşamın sağlanacağı demokratik koşulların oluşması sağlanmalı, Eğitim ve sağlık alanı başta olmak üzere kamusal alanın tümüne yayılan dinselleştirme politikalarından vazgeçilmeli, İstanbul sözleşmesi başta olmak üzere kadınlardan yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin gereklikleri yerine getirilmelidir. Ancak en büyük gerçek tek başına kadının kurtuluşu diye bir program ve siyasetin olmadığıdır. Kadın en sonunda ezilen insanın kurtuluşuyla birlikte özgürleşecektir. Dünyamız, insanlık o günleri görecektir. Çözüm, sorunları yaratan ve artıranlarda değil, örgütlü kadın mücadelesinde, Bizler milyonlarız, haklı olanlarız. Gelin her birimiz haklı taleplerimizi, mücadeleyi sahiplenelim. “

Basın açıklamasına; CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar, Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu üyeleri, STK temsilcileri ile çok sayıda kadın katıldı.

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriŞehir Hastanesi Bağlantı Yolu Çalışmaları Başladı


GÜNDEM 4 Nisan 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ‘da Fırtına Nedeniyle Gemiler Demir Attı


GÜNDEM 6 Nisan 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriUzunköprü'de, toplu ulaşım 15 gün süreyle durduruldu


GÜNDEM 6 Nisan 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ'da fırtına nedeniyle çok sayıda gemi demir attı


GÜNDEM 6 Nisan 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSosyal Mesafenin Korunması İçin Çalışmalar Yürütülüyor


GÜNDEM 6 Nisan 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriPolis İle Jandarmadan İzin Belgesi Kontrolü Ve Maske Uyarısı


GÜNDEM 5 Nisan 2020
Süleymanpaşa haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org