“İşsizlikte Korona Fırlayışı Olacak, Tedbir Alalım!”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Korona virüsü salgınının ekonomide yarattığı olumsuz etkinin işsizliği daha da arttıracağını, bunun yaratacağı toplumsal sorunların önlenmesi için acilen tedbir alınması gerektiğini belirtti.
Haber Gündem 24 Mart 2020 Bu Haber 272 kişi tarafından okundu.

tekirdağ “İşsizlikte Korona Fırlayışı Olacak, Tedbir Alalım!”

Yüceer, bu kapsamda işsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarının kolaylaştırılması, ödenek miktarının ve yararlanma süresinin arttırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu. Teklif yasalaşırsa, son 3 yılda 6 ay prim ödemiş ve son bir aydır çalışan herkes işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek. En düşük işsizlik ödeneği 2060 TL olacak, yasadaki ödenek üst sınırı da kaldırılacak.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer teklifinin gerekçesinde, İşsizlik Sigortası Kanunu’nun yurttaşları işsiz kaldıklarında karşı karşıya kalabilecekleri ekonomik ve sosyal sorunlara karşı korumayı amaçladığını, ancak yasalaşmasının üzerinden geçen yaklaşık 20 yılda bu amaca yeterince hizmet etmediğini ifade etti. İşsizlik Sigorta Fonu’nun hükümetler tarafından amacı dışında kullanıldığını belirten Yüceer, “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yurttaşlarımızın etkin bir şekilde yararlanamamasının en büyük nedeni, işsizlik ödeneğine hak kazanma koşullarının oldukça ağır olmasıdır. Diğer yandan işsizlik ödeneğinin süresi ve miktarı Türkiye gerçekliğiyle örtüşmemektedir” diye konuştu.

1 MİLYON 148 BİN KİŞİ BİR YILDIR İŞSİZ, 838 BİN KİŞİ UMUDUNU YİTİRMİŞ

Geçtiğimiz bir yılda İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısında yarım milyonu aşkın  (501 bin 532) bir düşüş yaşandığını belirten Yüceer, “Aynı dönemde işsizlik oranlarında yaşanan keskin artışla tezat bu durumun tek açıklaması, yarım milyonu aşkın kişinin bir yıldan uzun süre iş bulamadığı için İŞKUR kaydının silinmiş olmasıdır. TÜİK’in verilerine göre Aralık 2019’da 1 yıldan uzun süredir iş arayanların sayısı 1 milyon 148 bin kişiye ulaşmıştır. Aynı dönemde iş bulma ümidini yitirenlerin sayısı 838 bine yükselmiştir. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda ifade edilen 2019 yılı işsizlik oranı hedefleri tutmadığı gibi, 2020 yılında öngörülen düşüşe dair de herhangi bir emare görülmemektedir” dedi.

Yüceer " Üstelik COVID-19 virüsü (Koronavirüs) salgını nedeniyle ekonomimiz büyük riskler altındadır. Kimi işletmelerin salgını gerekçe göstererek işten çıkarmalara başladığına dair haberler endişe yaratmaktadır. Korona salgını ve bu kapsamda alınan önlemlerin ekonomide yol açacağı yavaşlamanın belli sektörlerde kitlesel işten çıkarmalara yol açabileceği öngörülmektedir.

Tüm bu gelişmeler, işsizliğin daha da artacağına işarettir. Bu nedenle, hali hazırda işsizlik nedeniyle intiharların yaşandığı ülkemizde, işsizliğin yol açacağı ekonomik ve toplumsal sorunların önlenmesi için gerekli tedbirleri almak aciliyet kazanmıştır. Bunun en önemli araçlarından biri işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarını kolaylaştırmak, işsizlik ödeneğinin miktarını insan onuruna yakışır bir düzeye çekmek ve ödenek süresini uzatmak olacaktır" dedi.

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriTekirdağ‘da Fırtına Nedeniyle Gemiler Demir Attı


GÜNDEM 6 Nisan 2020
genel haberleri
 haberleriTekirdağ’da Kuvvetli Rüzgar Etkili Oldu


GÜNDEM 5 Nisan 2020
genel haberleri
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org