Hükümetin İstifasının İstendiği Bulgaristan‘da Protestolar Bir Ayını Doldurdu

Haber Dış Basın 20 Kasım 2018 Bu Haber 373 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Hükümetin İstifasının İstendiği Bulgaristan'da Protestolar Bir Ayını Doldurdu

BULGARİSTAN'da yoksulluk ve zamlar ile yolsuzluk iddiaları üzerine, Başbakan Boyko Borisov hükümetinin istifasını isteyenlerin protesto gösterileri bir ayını doldurdu. Her geçen gün artan eylemlere karşılık olarak hükümet, yolları kesenlere para cezaları uygulamaya başlarken, bazı göstericiler gözaltına alındı.
Bulgaristan'da son günlerde hayat pahalığı, yoksulluk ve yapılan zamlar nedeniyle Başbakan Boyko Borisov başkanlığındaki hükümetin istifası istenerek, aleyhine ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen ve giderek artan protesto gösterileri bir ayını doldurdu. Gösteriler, engelli ailelerin parlamento önünde engelli çocukları için iyi haklar, hizmetler, eşit erişim ve entegrasyon talebiyle başladı. Engelli ailelerin gösterileri devam ederken, hükümet akaryakıt fiyatlarına zam yaparak, eski otomobillere yüksek vergi uygulaması getirip, sigorta fiyatına 500 Euro'ya kadar çıkarması, protesto gösterilerinin daha da artmasına neden oldu.
Hükümetin ortağı olan aşırı milliyetçi ittifakın eş başkanı Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, engelli çocuklara daha iyi yaşam, sosyal erişim ve hizmet isteyen annelere yönelik, "Çocuklarını spekülasyon amacı ile kullanan, bağırgan kadınlar" açıklamasında bulunmuştu. Engellilerin hükümet aleyhine protestolarını artırması üzerine Simeonov'un "Bağırıp, çağıran kadınlar, toplayın sözde hasta çocuklarınızı ve onları maymun gibi sokaklarda dolaştırmayın" demesi ise büyük tepki çekmişti. Tepkiler üzerine Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeonov, geçen hafta istifa etti.
Başbakan Yardımcısı Simeonov'un da istifası, protestoları engellemeye yetmedi.  Hafta sonunda ülkenin çeşitli kentlerinde yollar kapatılarak, protestolar devam etti. Ülke genelindeki protestolar, Başbakan Boyko Borisov, hükümetini karşı atağa geçirdi. Hafta sonundaki eylemlere katılıp, araçları ile yolları kapatanlar ve sosyal medya üzerinden örgütleyenlere yönelik cezai işlem uygulamaya başladı. Yol kapatanlara, 'ulaşımı zorlaştırma', yol kapatma',  'usulsüz yol ortasında' park etme gibi suçlamalarla para cezası kesilirken, protestoları sosyal medya üzerinden örgütleyenler sıkı takip edilerek, 'ikna' edilmeleri için gözaltına alınarak emniyete götürüldü.
Bulgaristan'da üçüncü kez kabine kurarak Başbakan olan Bayko Borisov, daha önceki iki hükümetinde süresi dolmadan  görevi bırakmak zorunda kalmıştı. Borisov, bir aydır süren protestolar karşısında, hükümetin görevinin başında olduğunu açıklamasını yapmıştı. Protestocu Bulgarlar, "Statüko ve sistem değişsin, hükümet istifa etsin" sloganlarıyla gösterilerinin süreceğini açıkladı. 
 

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriYabancı Dil Eğitimi İçin İrlanda


DIŞ BASIN 22 Ekim 2018
genel haberleri
 haberleri“TİCARET VE YATIRIM RİSK ALMAKTIR”


GÜNDEM 21 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleri“ÇAMURLARI TEMİZLEMEZSEN KAPINA GELİRİM OĞLUM!”


GÜNDEM 21 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleriÇİFTÇİLERE MAZOT- GÜBRE DESTEKLERİ ÖDENİYOR


GÜNDEM 21 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleri'İşsizlikten Bunaldım' Notunu Bırakıp, İntihar Etti


GÜNDEM 21 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleriMinibüsü Kumarhaneye Çevirmiş


GÜNDEM 21 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleriKansızlık yaratacak kadar kanamalara dikkat edilmeli


GÜNDEM 20 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleriYARDIMSEVENLER DERNEĞİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI


GÜNDEM 20 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleriKÖK HÜCRE BAĞIŞINA BÜYÜK DESTEK


GÜNDEM 20 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleriSÜT VE ET BİRLİĞİ BİR ARAYA GELDİ


GÜNDEM 20 Şubat 2019
genel haberleri
 haberleriAK PARTİLİ MUSTAFA YEL’DEN MÜJDE !


GÜNDEM 20 Şubat 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org