Hükümetin İstifasının İstendiği Bulgaristan‘da Protestolar Bir Ayını Doldurdu

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Haber Dış Basın 20 Kasım 2018 Bu Haber 812 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Hükümetin İstifasının İstendiği Bulgaristan'da Protestolar Bir Ayını Doldurdu

BULGARİSTAN'da yoksulluk ve zamlar ile yolsuzluk iddiaları üzerine, Başbakan Boyko Borisov hükümetinin istifasını isteyenlerin protesto gösterileri bir ayını doldurdu. Her geçen gün artan eylemlere karşılık olarak hükümet, yolları kesenlere para cezaları uygulamaya başlarken, bazı göstericiler gözaltına alındı.
Bulgaristan'da son günlerde hayat pahalığı, yoksulluk ve yapılan zamlar nedeniyle Başbakan Boyko Borisov başkanlığındaki hükümetin istifası istenerek, aleyhine ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen ve giderek artan protesto gösterileri bir ayını doldurdu. Gösteriler, engelli ailelerin parlamento önünde engelli çocukları için iyi haklar, hizmetler, eşit erişim ve entegrasyon talebiyle başladı. Engelli ailelerin gösterileri devam ederken, hükümet akaryakıt fiyatlarına zam yaparak, eski otomobillere yüksek vergi uygulaması getirip, sigorta fiyatına 500 Euro'ya kadar çıkarması, protesto gösterilerinin daha da artmasına neden oldu.
Hükümetin ortağı olan aşırı milliyetçi ittifakın eş başkanı Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, engelli çocuklara daha iyi yaşam, sosyal erişim ve hizmet isteyen annelere yönelik, "Çocuklarını spekülasyon amacı ile kullanan, bağırgan kadınlar" açıklamasında bulunmuştu. Engellilerin hükümet aleyhine protestolarını artırması üzerine Simeonov'un "Bağırıp, çağıran kadınlar, toplayın sözde hasta çocuklarınızı ve onları maymun gibi sokaklarda dolaştırmayın" demesi ise büyük tepki çekmişti. Tepkiler üzerine Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeonov, geçen hafta istifa etti.
Başbakan Yardımcısı Simeonov'un da istifası, protestoları engellemeye yetmedi.  Hafta sonunda ülkenin çeşitli kentlerinde yollar kapatılarak, protestolar devam etti. Ülke genelindeki protestolar, Başbakan Boyko Borisov, hükümetini karşı atağa geçirdi. Hafta sonundaki eylemlere katılıp, araçları ile yolları kapatanlar ve sosyal medya üzerinden örgütleyenlere yönelik cezai işlem uygulamaya başladı. Yol kapatanlara, 'ulaşımı zorlaştırma', yol kapatma',  'usulsüz yol ortasında' park etme gibi suçlamalarla para cezası kesilirken, protestoları sosyal medya üzerinden örgütleyenler sıkı takip edilerek, 'ikna' edilmeleri için gözaltına alınarak emniyete götürüldü.
Bulgaristan'da üçüncü kez kabine kurarak Başbakan olan Bayko Borisov, daha önceki iki hükümetinde süresi dolmadan  görevi bırakmak zorunda kalmıştı. Borisov, bir aydır süren protestolar karşısında, hükümetin görevinin başında olduğunu açıklamasını yapmıştı. Protestocu Bulgarlar, "Statüko ve sistem değişsin, hükümet istifa etsin" sloganlarıyla gösterilerinin süreceğini açıkladı. 
 

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriYabancı Dil Eğitimi İçin İrlanda


DIŞ BASIN 22 Ekim 2018
genel haberleri
 haberleriREKTÖR YÜKSEL’LE BULUŞTU


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriYANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI MECLİS GÜNDEMİNDE


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriEdirne'de 315 kaçak göçmen yakalandı


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriEdirne'de yağmur etkili oldu, yollar göle döndü


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriEdirne'de otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 6 yaralı


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriKeşan Belediyesi'nin Stratejik Plan Toplantıları Sürüyor


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriBaşaran Terfi 3'teki Çeşmeler Hakkında Bilgilendirdi


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriİL MÜDÜRÜ KARACA’DAN SİLİVRİ’YE DESTEK SÖZÜ


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriErgene Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısı Yapıldı


GÜNDEM 17 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriKalp Krizinden Eşini Kaybeden Kadın İntihar Etti


GÜNDEM 16 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriEvdeki 1 Kilo Esrarı 'Limit' Buldu


GÜNDEM 16 Ağustos 2019
genel haberleri
 haberleriOrmanlık Alanda Araç Lastiklerinin Yakılması Korkuttu


GÜNDEM 16 Ağustos 2019
genel haberleri
Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org